Сдружението и платформата за късометражно кино Кинематограф съвместно с Гьоте-институт България изготви специална и вълнуваща програма с избрани дипломни филми от последните пет години на студенти в емблематичната Филмова академия „Баден Вюртемберг“, Германия.
Възможността да се видят филмите е точно след седмица – на 7 декември от 19 ч. в Гьоте-институт.
Организаторите обещават на зрителите полет във въображението, преминаващо през най-разнообразни и дори неочаквани тематики, които вълнуват младите кинотворци. Художествени и динамични истории, които летят, но и демонстрират мисъл, стъпила на земята, отразявайки важни за съвремието ни проблеми, подсказвайки дори възможни решения.
Много зрители предполагат, че филмите пряко отразяват специфични проблеми и теми от съответната държава, но в случая при студентите от Филмовата академия „Баден Вюртемберг“ не е точно така, защото се приемат да следват млади хора от различни страни и второ, защото те се вълнуват от въпросите на нашето съвремие, отбеляза пред Радио София Калина Николова, главен редактор на Кинематограф.
Повечето филми третират реални проблеми - свързани с природата, обществото, гастербайтерите.
Утопиите често са ефективен начин да насочим вниманието към реалността, каза Юлиан Спасов, основател на платформата, визирайки чест от филмите с утопичен уклон. И допълни:
„Често пъти късометражното кино няма време да дава отговори, а само да шамароса зрителя, без да му каже как да се чувства.“
Осемте филма са с продължителност от 4 до 20 минути.
Входът е свободен след показване на ваксинационен сертификат.
Някои от филмите не се препоръчват за деца.
Чуйте разговора на Йоана Георгиева с Калина Николова и Юлиан Спасов.Коментатори във "Форум" тази седмица са политологът и юрист Лидия Даскалова, и журналистът, асистент към Института по балканистика на БАН Калоян Константинов. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха днес, бяха: - Несистемните партии в българската политика – временна мода или устойчива тенденция -..
Наднормено замърсяване с азотен диоксид в София през 2024 г., отчитат от екологичното сдружение "За Земята". Те призовават за спешни мерки, тъй като новите годишни данни от измерванията на сдружението показват тенденцията да е дори към по-високи концентрации на замърсителя. В над 91% от точките в столицата, в които "За Земята“ проследява..
Българските компании трябва да бъдат насочени към зелените иновации, за да бъдат конкурентноспособни. Инициативата за това да идва от частния сектор, но държавата трябва да осигури нужните инструменти, за да подпомогне развитието на икономиката. Тези послания и изводи отправиха участници в кръглата маса "Мисия Зелени Иновации: Възможности за..
Кога парите могат да се превърнат във форма на изкуство? Защо българската иконопис може да бъде основа за поп-арт? Каква е разликата между изкуството на Хубен Черкелов и това на Деймиън Хърст? Как образите на Габриел Гарсия Маркес, Статуята на свободата или пък паметника на свободата – Шипка, се събират в общ контекст, благодарение на Хубен, който..
Преди дни от ГЕРБ внесоха в Народното събрание законопроект за брокерите на недвижими имоти. Той предвижда да бъде създаден Национален регистър, солени глоби за фалшиви обяви на недвижими имоти, задължителни обучения, както и всеки брокер да има досие, а всяка агенция – партида. Целта е да бъде предоставена публична информация за брокерите като..
45 училища от 34 населени места в цяла България ще станат част от випуск 2025/2027 на програмата “Училища за пример“ на фондация "Заедно в час" през месец юли. Участниците са рекорден брой, след като през 2024 г. беше разширен обхватът , включвайки 40 училища. Програмата подкрепя училищните екипи да усъвършенстват преподавателските си..
През следващия месец Федерацията по фелинология организира първата по рода си в България Международна изложба на котки. За два дни (17 и 18 май) София ще се превърне в столица на красотата, обаянието и любовта към животните. Ще се съберат най-елегантните и впечатляващи котки от целия свят, твърдят организаторите. Пред БНР-Радио София..