Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Константин Тилев описа странен нов свят в космическата си опера „Омала“

Константин Тилев с камъчето, чиято среща е родила идеята за книгата

„На планетата Омала годината е с 420 дни, или 14 месеца по 30 дни. Пролет 3 м., лято – 4 м. Есен – 3 м. Зима – 4 м.“

Интригуващо, нали?

Ако въображението ви иска да се пренесете за по-дълго на тази планета, отворете книгата на Константин Тилев „Омала“, охарактеризирана като космическа опера и в която са миксирани елементи от фентъзи и фантастика.

Мнозина от слушателите на БНР познават и не забравят топлия глас на Константин Тилев, познат от „Нощен хоризонт“, и не само. А днес той гостува на Радио София с книгата си и с камъче от река Искър.

По думите на радиожурналиста и писател именно от това камъче се е родила обемната книга.

„Ако трябва да дам определение на тази „космическа опера“, тя не е нито комедия, нито трагедия, а по-скоро смесица от двете, както е в живота – трагикомедия“, поясни авторът. И призна, че за 5-6 години романът е претърпял няколко редакции, за да може от 1000 страници да останат около 640.

В книгата има поезия, хумор, странни обичаи, различни полови отношения. Има високоинтелигентни рептили, които имат причина да спрат технологичното развитие на хората.

Пресъздаден е цял свят, цивилизация с много герои и видове, но по думите на Тилев – това е задачата на писателя.

Чуйте целия разговор на Ива Дойчинова с Константин Тилев.

  • „Очаква ви страхотно пътуване, приятели, в компанията на колоритни герои и смайващи гледки. Опознайте света на „Омала“ и преценете сами - ще поискате ли да имате селфи оттам? Аз искам.“ - Любен Дилов-син

ВИЖТЕ ОЩЕ
Кристиан Сугарев

Концерт на 4 и 6 струни или как се преминава от виола на китара за една вечер

Кристиан Сугарев е виолист в състава на Софийската филхармония. На 27 април от 19 часа  в камерна зала „България“ заедно с още две дами от състава на филхармонията – Кристина Михайлов и Петя Йорданова той ще представи една специална и отдавна мислена програма. Самата програма е по идея на Кристиан. Ето какво разказ той за БНР – „ ще изпълним..

публикувано на 27.04.25 в 09:51
Празникът на община Чавдар

Празникът ни е като наш рожден ден

Днес на Томина неделя, предаването гостува на празника на община Чавдар. Говорим за развитието на региона, традициите и обичаите на хората, които живеят в малка Швейцария. Ще усетите и магията на „Света Петка“ - неолитното село над Чавдар. Първият ни гост е Павлина Павлова - секретар на община Чавдар: "Основно работим с групи с деца, това е..

публикувано на 27.04.25 в 09:47
площад

Софийски разкази - из миналото на площад "Бански"

Какво има зад решетката с розово-червен цвят на днешния пл.Бански? Кои гости на града винаги се озовават там? Кой премахва църквата Св.Никола Мали и кой - мюсюлманските храмове в града? Какво е да политикарствуваш и къде се политикарствува? Колко е бил капацитетът на първия цирк, преди да бъде разрушен и на мястото му да се построи покрит търговски..

публикувано на 26.04.25 в 16:00
Любомир Пипков

Историята оживява - Любомир Пипков, действие първо и второ

Слушаме Любомир Пипков от Златния фонд на БНР - гласа му и музикални откъси от негови произведения. Говорим за композитора с проф.Юлиян Куюмджиев, преподавател в НМА и автор на книга за него, както и с внучката му, актрисата Ани Вълчанова:

публикувано на 26.04.25 в 15:00
Райна Княгиня

Адресите на любовта - Райна Княгиня

Райна Попгеоргиева Футекова, влязла в историята като Райна Княгиня, има трагична и злочеста съдба. Според признанията в собствената ѝ автобиография, тя ушива знамето на Априлското въстание от любов към Георги Бенковски, който дори и да е разбрал за чувствата ѝ, не им е отговорил. Десетте дни на възторг, триумф и свобода за панагюрци и самата..

публикувано на 26.04.25 в 14:00

В "малките кутии на подсъзнанието" се развива действието на "Сън в лятна нощ"

За  премиерата на „Сън в лятна нощ“ на 29 и 30 април в Младежкия театър „Николай Бинев“ разговаряме с р ежисьора Диана Добрева. Тя се обръща към този текст след като е поставила много трагедии и сега е дошло време за една комедия. Но не коя да е, а именно този най-обичан текст на Уилям Шекспир. Мястото на действието, по пиеса, е гората. В тази..

публикувано на 26.04.25 в 10:45
Богдана Златева

Ако гласът, който говори, не чува гласа отсреща

Ако психодраматистите бяха рекламисти – събитие  от Българско Дружество по Психодрама и Групова Терапия, представено ни от Богдана Златева - дипломиран психодрама асистент към Д.Е.А.: "До голяма степен изграждането на лична марка е резултат на среща с другия. Стратегическата комуникация следва формата и структурата, с която се появяваме. Но се..

публикувано на 26.04.25 в 10:41