Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изменението на климата е най-голямото предизвикателство за ЕС, сочи анкета

В България фокусът от екологичните промени се измества към сферата на икономиката, данъчните и социалните измерения на ЕС

Теодор Стойчев
Снимка: Божидар Любенов

За мнозинството от европейските граждани изменението на климата е най-голямото предизвикателство за ЕС. Това сочат резултатите от публикуваното от Европейския парламент и Комисията съвместно специално проучване на Евробарометър относно бъдещето на Европа.

Проучването на Евробарометър показва още, че 91 % от хората на възраст 15—24 години смятат, че борбата с изменението на климата може да спомогне за подобряване на собственото им здраве и благосъстояние, докато при хората на възраст 55 или повече години 84% са съгласни. 

Почти всеки втори европеец (49 %) гледа на изменението на климата като на основното глобално предизвикателство за бъдещето на ЕС, с огромна подкрепа за екологичните цели на Европейския зелен пакт: 88 % от европейците смятат, че е важно да се увеличи делът на енергията от възобновяеми източници в нашата икономика и да се постигне по-голяма енергийна ефективност, а 80 % са съгласни, че е важно Европа да се превърне в първия неутрален по отношение на климата континент в света до 2050 г. и да се насърчава растежът на пазара на превозни средства с нулеви и ниски емисии.

„Най-основният извод, който се налага е, че погледнато глобално гражданите на Европейския съюз и особено младите хора, най-голямо предизвикателство пред ЕС, което поставят са климатичните промени, околната среда и съответно мерките, които трябва да бъдат взети за противопоставянето им“, каза в ефира на Радио София Теодор Стойчев, председател на Бюрото на Европейския парламент в България.

По думите му, в България са проведени над 1000 интервюта и фокусът от екологичните промени и околната среда тук се измества към сферата на икономиката, данъчните и социалните измерения на ЕС.

„Мисля, че е логично на фона на ситуацията в България като ниво на доходите, но от друга страна, това може би, показва и по-малко познаване на самия Европейски съюз и на неговите правомощия“, добави Теодор Стойчев.

Подробности можете да чуете в звуковия файл

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ако вниманието и умът на детето са привлечени от нещо друго интересно, то ще остави телефона

Рубен Лазарев: Интерпретирайки, детето развива критично мислене

Лятната ваканция е за учениците, но не и за техните телефони. Взирането в екрана и скролването са още по-интензивни при младите хора. За съжаление, телефонът за много подрастващи се е превърнал в своеобразен лидер и ние, възрастните трябва да контролираме в някаква степен информацията, която детето приема с такова устройство - първо,..

публикувано на 03.07.25 в 17:31

С второто си издание фестивалът "Девет слона" става международен

В рамките на десет дни - от 10 до 20 юли, фестивалът за изкуство в града "Девет слона" ще предложи програма от събития от различни сфери на изкуството, всяко от които ще се вписва в сложния и противоречив пейзаж на съвременния град. Във второто издание фестивала е и продължението на един фантастичен разговор между жители и артисти, поети,..

публикувано на 03.07.25 в 16:41
Снимки: insait.ai

INSAIT праща специализанти в легендарна лаборатория на Масачузетския технологичен институт

Институтът по компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT) към Софийския университет стартира съвместна програма с Лабораторията по компютърни науки и изкуствен интелект (CSAIL) към Масачузетския технологичен институт (MIT CSAIL). Началото беше поставено на официална церемония в София Тех Парк. MIT е №1 в света по..

публикувано на 03.07.25 в 15:50
Д-р Ивайло Лазов е сериозно разтревожен

Графикът на пернишкото АГ-отделение е до 8 юли, без кадри ще бъде затворено

АГ-отделението в пернишката МБАЛ "Рахила Ангелова" е пред затваряне заради липса на достатъчно кадри. Командированите от София акушерки този месец са в отпуск и не се знае дали ще се върнат. Директорът на болницата е подал оставка, но проблемът не може да реши който и да застане на този пост, коментира пред БНР-Радио София  д-р Ивайло..

публикувано на 03.07.25 в 15:18
Христо Велев

Cairos AI - българската иновация, която превръща текстови команди в готови за използване 3D анимации

Cairos AI – българският инструмент, който превръща текстови команди в готови за използване 3D анимации чрез интегриращ разговорен AI, богат motion library и AI-синтез представи в ефирана Радио София Христо Велев , основател на компанията за визуални ефекти Bоttleship. Cairos.ai е уеб базирана платформа за автоматично анимиране на 3D аватари, като..

публикувано на 03.07.25 в 13:18
Ясен Атанасов, Димитър Кенаров, Иван Димитров

Посланията на поезията и музиката за глобалните човешки проблеми

Поети, хора на словото - Ясен Атанасов, Димитър Кенаров, Иван Димитров, гостуваха в предаването “Радиокафе“ в разговор за поезията между кориците на антологията “София Поетики“, събирана в последните 20 години, откакто съществува и едноименния фестивал и ролята на изкуството като платформа за споделяне на социални и политически..

публикувано на 03.07.25 в 13:12
Проф. Амелия Личева с новата си стихосбирка

В "Крепости срещу страха" проф. Амелия Личева изследва формите на страха

Какви са различните форми на страха? - проф. Амелия Личева изследва темата чрез поезия в новата си книгата "Крепости срещу страха". Книгата "Крепости срещу страха" е тематична, концептуална, опитва се да изследва различните форми на страх: личния, екзистенциалния, а също и страховете, породени от времето, в което живеем. Страхове, свързани с..

публикувано на 03.07.25 в 10:19