Свилен Спасов, редактор на поредицата „Власт и отговорност“ за книгата „Безумие и слава – Америка, Русия и политическата война 1945 - 2020“ от Тим Уайнър:
"Осма книга, поредицата стана устойчива. Всяка книга е продукт на издателства в топ 10 на света. За всяка следваща прочитам 6-7, за да съм сигурен, че е във фокуса на времето. Първата бе на Леон Панета - шеф на бюджета на Клинтън и шеф на ЦРУ по времето на Обама. Критичен бе към Обама за втория му мандат. Последната бе на вероятно най-великия журналист, Боб Удуърд - "Страх", който въпреки отричането на Тръмп, че е говорил с него, пусна запис на разговора им.
Тим Уайнър засича главното - след 2000-та година САЩ се втурва в борба срещу тероризма и остава полето на борбата за умовете на хората празно.
Книгата тръгва от момента в който се казва, че американското разузнаване и контраразузнаване е в бебешки пелени. Първата руска политическа полиция тогава вече е на 4 века. Става дума за битки за гориво - Иран, Африка. Авторът е човек с достъп до архивите и разказва невероятни неща. Следват битката в Индонезия - и досега тя остава леко неопределена.
Втората част е докладът на Хрушчов. Човешката наивност не се променя. Американската неопитност е кошмарно силна спрямо бунтовете в Унгария и Полша. Елементът на американско бавно узряване е почти статично неузряване. Реалната случка, която ни засяга е през 1978, когато един поляк - Войтила - благодари на Бжежински. 1982 е срещата Рейгън с Войтила, вече Папа. 6 седмици е разстоянието между опитите за убийство и на двамата. Освобождаването на Източна Европа започва след тази среща.
Това е като историята на света, Китай едва след кризата 2008 придоби силата и самочувствието на световна сила. Промените едва ли можеха да станат някъде другаде, освен в Полша, която хилядолетие води войни за себе си с много силни страни. Рейгън и екип вземат нещата от ЦРУ и ФБР и ги дава в ръцете на Международната организация на труда. СССР проспиват това. Както и създаването на "Отворено общество", което е за освобождаване на духа. Една демокрация не може да има успех, ако няма дух за нея.
Това е уникално постижение за актьора Рейгън. Липсват хора като Валенса, Митеран, Хавел, Татчър, Горбачов. 2 трилиона струва обединението на Германия. Клинтън удържа Европа, от другата страна е Елцин.
В битката за умовете след 2008 се включва създаденото от Путин "информационно КГБ". Една от първите битки са Абхазия и Северна Осетия. Хората получават съвсем грешна информация. Същото се прави и с Крим, и с Донбас. В този период започва активна подготовка на "избрания агент за влияние". Така е разгадан профила и суетата да управляваш страната като семейна фирма. След избора на Тръмп, ръководителите на руските служби се напиват безпаметно с думите "разказахме им играта". Тръмп имаше същите способности да говори често с лъжи.
Правят се и "партии за влияние" - тук започват от консулството на Русия във Варна, другаде има "диаспори на влияние". Влиза се в комуникационните канали на големи европейски честни фирми. Съзнание, далновидност, действия - вече ги има в големите държави. Елементът за прогнозиране как да се защитиш е проспан в Европа, Америка спечели информационната война."
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..
В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга. Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...
Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии? Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..
10 въпроса към генералния директор на БНР по повод 90 годишнината на БНР – Милен Митев и синтез на отговорите му (пълните - в звуковия файл): Винаги бъдещето – Времето се изкривява – Трябва да се опитваме да правим нещата както ще се правят утре. – Традициите са слабата и силната ни страна – Журналистите са се опитвали да бъдат близо до..
Ерсин Мустафов от "JEREMY?" споделя пред Александра Илиева и Елисавета Белеганска за своите отношения с Радиото и мястото на българския език: " Различно е усещането да слушаш музиката си по радиото. Много уютно ми е да слушам на стар приемник. Много време търсехме място за запис, където музиката ни да не звучи зле и китаристът Косьо..
В деня на 90-та ни годишнина, в "Радиокафе" си говорим за любопитни и важни части от историята на радиото. Първият час е посветен на Гласовете на радиото – назад във времето, когато една от най-важните фигури в радиото за слушателите са говорителите . Златният ни фонд припомня гласа на първата говорителка на Радио София през 1933 г., Венче Добрева:..