Според него здравният статус зависи основно от два фактора - пряко на здравната култура на нашето население, а косвено на политиките на здравеопазването.
По въпросите за затлъстяването, тютюнопушенето и др., Шарков каза, че „Това е личният ни избор и на база този личен избор и съответно по начините по които ние съществуваме, всъщност се определя и това как в последствие ще въздействаме върху социалната система на държавата, нейната икономическа система, както и най-вече нейната здравна система“, сподели той.
Друг проблем по думите на Шарков са акцизите и приходите от тях, за разлика от много други европейски държави. „Например в България само на един процент от тях пише по закон, че трябва да отиват за програми за превенция, профилактика и промоция на здравето“.
„Постковид“ синдрома, който тепърва се обследва като обект на медицината също е едни от факторите за здравето на българина. „В тази посока за съжаление в следващите две години най-вероятно ще се очаква и покачване на заболеваемостта в различни по тип заболявания“, поясни Шарков и добави, че прекарването на ковид отключва много социалнозначими заболявания.
Относно алтернативните никотинови негоряеми продукти, по думите на Шарков изследванията сочат, че те са по-малко вредни в определени направления от конвенционалните цигари и добави, че най-добрата проверка за това е времето.
Според изчисления дори ако само половината от пушачите в България преминат на бездимни тютюневи алтернативи, това би спестило 1.8 млрд. лв. на бюджета, добави той.
В заключение Шарков каза, че форма на напредничаво мислене е личната отговорност към здравето, но за това са нужни и стимули от държавата, както и че сме на първо място в Европа по най-ниска средна продължителност на живота.
Още подробности за здравния статус на българина можете да чуете в звуковия файл.
Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..
Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..
Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..
Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..