Може да се говори за постковид депресията, но задължително трябва да се отбележи, че 2-годишната коронавирусна пандемия се отрази на всички хора, и то неположително, потискащо на психиката ни.
Животът се промени коренно и за това ни се напомня всекидневно и всеки час с това, което виждаме около себе си. Освен фактори за депресия, налице са причинители за страх, тревожност, несигурност за бъдещето.
Този коментар пред Радио София направи психологът Десислава Георгиева.
Измеренията на последствията са многопластови:
1. Последствията за тялото и психиката от самия вирус. Отразява се на паметта, влошава се концентрацията и сънят.
2. Промени се ритъмът на работа. Не всички имат възможност да работят от вкъщи или им е трудна адаптацията.
3. Променените обществени процеси също се отразяват на индивидуалното всекидневие, включително и по отношение на повишаване на цените или затруднените доставки с някои стоки и храни.
„Депресията не бива да се подценява. Това не е просто временно неразположение. И е нужно да се потърси специалист и предприеме своевременно лечение. Не бива да чувстваме срам или вина, ако сме в такова състояние“, подчерта Георгиева.
Тя посъветва хората да потърсят нови интересни занимания или курсове за усъвършенстване, да преосмислим важните неща и хора, да не забравяме физическата си активност, общуването с природата.
Чуйте целия разговор с психолога.
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..
В "Адресите на любовта" припомняме за един от най-големите цигулкови виртуози на ХХ век, който умира беден и самотен, непознал любов и женска ласка. Един от редките случаи, в които разказваме анти-любовна история. Навремето наричали Васко Абаджиев гениален, но странен. Днес биха го описали с модерното определение „от аутистичния спектър“...
Ана Андреу Бакеро гостува в България с дебютния си исторически роман „Принцесата от Бухенвалд“ – печалната история на Мафалда Савойска, сестра на Царица Йоанна Българска. Събеседник ни е Деметра Димитрова, редактор на романа: "Тайно се надявахме тя да дойде, имахме интересен диалог с читателите. Инициативата дойде от Институт "Сервантес"...
Лечение чрез хипноза – митове и легенди. Гост по темата е Екатерина Цанова: психолог, който работи с Позитивна психотерапия и Хипнотерапия при паник атаки, повишена тревожност, страхове, фобии, безсъние, депресивни състояния, обсесивно-компулсивно разстройство, хранителни разстройства, житейски кризи и др.: "Хипнозата е състояние на контролиран..
Започва 29-то издание на София Филм Фест – представя ни го основателят, самият Стефан Китанов: "Особено забележително е присъствието на българския филм - около 60 от 180-те филма са български. Почти 50 са премиерни, Важно е да гледаме българското кино в контекст, да сравним филмите помежду им и със световни. Темите са многообразни - от исторически до..
Започва Мисия „Стани инженер изобретател в Музейко“ – в нея ни въвеждат Александра Димитрова и Валентина Венкова: "Децата учат чрез играта, чрез преживявания. Така усвояват нови знания много лесно. Активират се всички видове интелигентност. С днешните работилници даваме възможност да се докоснат до различни професии, да влязат в обувките на..
Александър Христов и Яница ПетковаАлександър Христов и Яница ПетковаВ последния за тази седмица "Форум" водещият Лъчезар Христов насочи и предизвика актуалните коментатори да споделят мнения и разсъждения по следните теми : "Възраждане" внася в Народното събрание проекторешение за създаване на комисия, която да разследва дейността на чужди..