Георги Хамамджиев е кинезитерапевт и поводът за гостуването му са гръбначните изкривявания при децата, как да се открият навреме и предотвратят? Оказва се, че те са само един малък аспект на много по-глобален проблем. Кой е той - чуйте в разговора на Лили Големинова с него:
"Здравната култура се изгражда до последен дъх. Промяната на навиците в начина на живот може да ни промени. Постоянството е най-важно. трябва да се преоцени ежедневието. Няма как да обичаш някого, ако не обичаш себе си. Няма как да си щастлив, ако болката чука на вратата. Всеки е отговорен за собственото си здраве.
Последните 7-8 години проблемите на шията надделяват над тези на кръста. Болка, световъртеж, изтръпване на горните крайници - инервацията на ръцете идва от долния дял на шията. Всичко това е свързано с новите технологии.
Тялото може да се възстановява, но ако му дадем възможност с двигателен режим за подобряване на кръвообращението. Много от нещата, които казвам на хората в кабинета си, те ги знаят, но или ги забравят, или не го правят. С начина на живот може да се повлияе и на гените.
Всичко е въпрос на избор, включително за здравето. Болката е уникален мотиватор и принуждава човек да се замисли. Когато конвенционалната медицина удря на камък, разговаряме за промяната в самите нас, в ежедневието. Всяко възстановяване има технологично време. С процедурите се стимулират процеси в организма.
За да бъде стабилно, тялото има нужда от кости и мускули. Какво правите за мускулите си всеки ден? Дори и седнали, мускулите работят. Имаме правилна или неправилна стойка. Тя се оформя от 3-та година, ключовият момент е между 7 и 15 г. Превенцията е най-доброто решение. Но след 21-г възраст нещата се фиксират. Във времето ситуацията е по-трудна, но никога не е късно да се започне. Тялото се отблагодарява.
Гръбначният стълб в седяща позиция трябва да е в същата, когато сме прави. Специфичните криви разпределят равномерно тежестта заради гравитацията. След 20 минутно седене, всички метаболитни процеси се забавят с 90%. Важно е да се раздвижи кръвообращението, само ходене не е достатъчно."
В продължението на разговора става дума и колко е важно как ходим:
"Много важни са обувките. Това за съжаление в по-голямата си част са калъпи без нищо общо с човешкото стъпало. Имаме по 26 кости, 33 стави и 19 мускула във всяко стъпало. Те трябва да работят в страхотен синхрон. Това е така, като ходим боси. В Третия свят липсва проблема с плоското стъпало.
Обувките от 1-годишна възраст стягат мускулите. Обувките с 5 пръста са перфектни. Купувайте обувки с тънка подметка. До 70-те и навлизането на маратонките проблемът с плоското стъпало е много малък.
Не е само двигателният режим, но и начинът на хранене и сънят - между 7 и 8 часа, за да се избегне хронична умора. Раздвижването е качествено до лекото задъхване. Проветряването на главата е всъщност вкарване на кислород в мозъка. Той консумира най-много енергия и отделя най-много токсини. Елементарно - движение!"
Днес ще бъде предимно слънчево, след обяд ще има разкъсана висока облачност. Времето ще бъде почти тихо, съобщиха от НИМХ. Дневните температури ще се повишат и максималните ще бъдат между 7° и 12°, в София - около 8°. Над планините ще бъде предимно слънчево с разкъсана облачност. Ще духа умерен, по билата - до силен северен вятър. Максималната..
Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..
Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..
Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..
Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..