Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Един на всеки пет тийнейджъри има проблем със слуха под някаква форма

Снимка: pixabay

Един на всеки пет тийнейджъри има проблем със слуха под някаква форма, сочи американско проучване, цитирано от пресцентъра на УМБАЛ „Царица Йоана – ИСУЛ“.

Една от причините е прекомерното използване на слушалките към мобилните устройства, което може да увреди способността ни да чуваме.

У нас, всяка година, около 65 деца се раждат с напълно увреден слух, съобщават от ИСУЛ, а над 400 хиляди души в България са със средна до пълна глухота.

Ако не бъдат взети мерки, тези деца изостават в развитието си. Един от начините това да бъде преодоляно е поставянето на кохлеарни импланти, които се реимбурсират на 100% от НЗОК. Статистиката е по повод Световния ден на слуха, който отбелязваме на 3 март.

Тази година мотото на информационната кампания на СЗО по повод Световния ден на слуха е To hear for life, listen with care!

При малките деца почти 60% от загубата на слуха може да бъде предотвратена чрез мерки като имунизация за профилактика на рубеола и менингит, подобрена грижа за майката и новороденото, както и скрининг и ранно лечение на възпалителни заболявания на средното ухо.

При по-големите възрастови групи от ключово значение е контролът на шума и безопасното слушане. Установено е, че 40% от посещаващите дискотеки, клубове, спортни събития или музикални концерти са изложени на потенциално увреждащи нива на звука. Най-тревожно е положението при тийнейджърите и хората до 25-30 годишна възраст, които основно слушат музика през личните си аудио устройства. Смята се, че 50% от тях го правят на нива, които излагат слуха им на риск. 

Според американско проучване 12% от подрастващите имат слухови проблеми под една или друга форма, а 1 от всеки пет тийнейджъри има признаци на някаква загуба на слуха. 

„Наивно е да очакваме от тийнейджърите да се откажат да слушат музика на телефоните си, но има едно просто правило, към което могат да се придържат: Привилото се нарича 80/90. Това означава силата на звука на устройството да е не повече от 80% от максималната и за не повече от 90 минути на ден“, обяснява доц. Тодор Широв, отоневролог в УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“.

Максималното звуково натоварване, което човек не бива да превишава, е до 80 dB (децибела) не повече от 40 часа седмично. 

Според статистически проучвания и модели но СЗО, до 2050 година 1 на всеки 4 човека ще бъде със слухови увреждания. Слуховите увреждания са 2 пъти по-чести при пациенти с диабет.

Хора с нетретирано намаление на слуха са с 2 пъти по-голяма вероятност за депресивни състояния и деменция.

Хора със сърдечносъдови заболявания имат по-голяма вероятност за слухови увреждания /намаление на слуха, шум в ушите/. Това се свързва и с редица други заболявания – диабет, анемия, ментални проблеми, хронични бъбречни заболявания, ревматоиден артрит, сънна апнея.

Леко до средно тежко едностранно намаление на слуха се свърза с когнитивни увреждания и може да е ранен белег на Алцхаймер.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В четири свята ни води Ирена Григорова в първата си художествена творба

След няколко научно-популярни книги Ирена Григорова написа и издаде роман. Определят "Последното предсказание" като българско фентъзи, но ако се съди по отзивите – или жанрът е много харесван, или книгата е написана увлекателно. Ирена Григорова е журналистка и работи в БНТ, но толкова обича книгите – а очевидно не само като..

публикувано на 29.04.25 в 15:55

Пътна карта трябва да подобри пенсионния модел в страната ни

Управляващите задължават пет ведомства да напишат пътна карта за нов пенсионен модел, което трябва да доведе до оздравяване и предвидимост в пенсионната система. “Надявам се, че това няма да е мащабна реформа на пенсионната система, а ще бъде усъвършенстване на пенсионната система, така че да отговаря на съвременните предизвикателства. През 2024..

публикувано на 29.04.25 в 15:34
Стоян Братоев

Решението за отстраняване на проф. Стоян Братоев е взето без съгласуване с принципала

Пред опасността да не се състои, извънредното заседание на Столичния общински съвет за промяна в състава на Съвета на директорите на “Метрополитен“ и обявяване на публичен подбор за избор на нови членове, все пак се проведе днес. След продължили няколко часови дискусии, общинските съветници в крайна сметка не приеха доклада за това и така потвърдиха..

публикувано на 29.04.25 в 14:59

Играта на деца с деца социализира и изгражда характери

Многократно и по много поводи говорим за вредата от заниманията на децата с екранни устройства (дори за забрана в клас), за повече игри на открито или поне разходки или спорт, но дали родителите достатъчно насърчават синове и дъщери за това. И по-важното – дали самият град предразполага децата да играят навън ? От това до голяма..

публикувано на 29.04.25 в 14:33

През 2024 г. през детска педагогическа стая са преминали 5 609 деца

През 2024 г. на отчет в детските педагогически стаи в страната са водени 8 430 малолетни и непълнолетни лица за извършени от тях противообществени прояви и престъпления. В сравнение с 2023 г. броят им намалява с 90, или с 1.1%, става ясно от националната статистика. Съгласно правилата малолетните и непълнолетните лица се водят на отчет за срок от 2..

публикувано на 29.04.25 в 14:25

Илин Папазян - NINIO представя новия си албум "Teender"

Илин Папазян - NINIO е сред колоритните имена на българската музикална сцена. Феновете му са свикнали да го свързват с лирична и романтична музика, но този път той се обръща на 180 градуса с новия си сингъл “Tattoo Girl”. Пред Радио София NINIO определи парчето като енергичен поп рок. "Има доста поп елементи, има електрическа китара, има малко..

публикувано на 29.04.25 в 13:55
Баня „Овча купел“

Минералната баня в Овча купел трябва да отвори врати през август 2025 г., но дали това ще стане?

Минералната баня в Овча купел трябва да бъде отворена до края на август 2025 г,. но това може и да не се случи. Пускането на реставрирания и ремонтиран обект зависи изцяло от Националната специализирана болница за физикална терапия и рехабилитация (НСБФТР) ЕАД, чийто принципал е Министерство на здравеопазването. Обновяването на минералната баня е в..

публикувано на 29.04.25 в 13:15