Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Мариана Тодорова: Войната е битка за новия ценностен ред

Снимка: Елена Пъневска

Три сценария за изхода от войната в Украйна могат да бъдат начертани, съобразно специфично подбрани факти и компоненти, каза в студиото на Радио София футурулогът д-р Мариана Тодорова. Тя посочи, че оптимистичният е преговорите да бъдат ускорени под външен натиск.

„Вижда се, че навлизаме във фаза, която може да има много повече цивилни жертви. Съответно виждаме, че нито очакванията на Русия за блицкриг се сбъдват, надценяване на военния потенциал на армията или може би някаква друга стратегия, а също така и в чисто политически и икономически план това е може би, максималната подкрепа, която Украйна може да мобилизира към момента и съответно за съпътстващите последици за по-ускорено членство в Европейския съюз, за запазване на неутралитет, спрямо членството в НАТО“, каза д-р Мариана Тодорова.

По думите й, реалистичният сценарий би се случил през месец юни, когато двете армии ще стигнат до пълно изтощение, а песимистичният вариант е това да продължи по-дълго.

Контрафактите като конструирани факти често са по-силни и влияят повече на реалността, отколкото действителните факти, добави д-р Тодорова. Тя е посветила докторската си дисертация именно на тази тема.

„Тази тема, която се случва като феномен е изключително интересна, защото освен физическа, тя е и битка за съзнание. Дори не е битка за душите на хората, защото виждаме, че водещото за това какво ще се случи на военния терен е битката за интерпретациите и конструирането на фактите и е една надпревара. Пост истините са доминиращ феномен и това поражда и т.нар. „услужлива наука“, каза д-р Мариана Тодорова.
Относно връзката на социалните медии в контекста на войната, д-р Тодорова я определи с ефекта на снежна топка - колкото повече има интерес към дадена публикация, толкова повече социалните медии я засилват.

Тя добави, че войната е битка за новия ценностен ред и това в какъв свят ще живеем.

Според нея, какво се случва в руската страна можем да разберем от философа, политолог, социолог и публицист Александър Дугин, който е съветник на Путин. В своя лекция той казва, че след падането на Берлинската стена, Русия е искала да се приобщи към западния свят и да избере пътя към либерална демокрация.

„Дугин казва, Русия поема по свой собствен път и освен, че с тази война тя дава заявка, че оттук насетне ние имаме три-полярен свят и тя се бори да се заяви на картата, да бъде една от трите супер сили, след САЩ и Китай, тя ще налага и евроазиатските ценности и този тип култура“, добави д-р Мариана Тодорова.

По думите й, Путин е успял да внуши, че целия свят е против Русия и им пречи да се развиват.

Относно ядрените оръжия, тя заяви, че това е нерешен проблем от минимум 70 години.

„Ние вече живеем в една перманентна криза, тъкмо свърши Covid и нямахме време да вземем уроците и поуките“.

По думите на футуролога, до 1-2 години в тежките индустрии водородът може да замени газа.

Подробности можете да чуете в звуковия файл

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Цветан Ангелов

Историята оживява: Цветан Ангелов

Писател, поет, драматург, останал в историята като автор на 60 произведения за деца, включително любимото на всички "Тихо се сипе първият сняг". Това е Цветан Ангелов. За него ни разказват една от дъщерите му, Мария Ангелова и внучката Ана Николова. В звуковото оформление се включва и правнука на Цветан Ангелов - както и трябва да бъде, като става дума за..

публикувано на 05.10.24 в 16:00

Софийски разкази - Кафене България

Легендите за кафенето се носят досега. Ценено е заради артистичния си дух. Да не се бърка с новото на Цар Освободител. На това място е атентатът срещу Стамболов, погрешка е убит вървящият с него Христо Белчев. Три години по-късно се открива кафенето, където години наред съжителстват "противници" като Вазов и кръга "Мисъл". Кои са останалите известни..

публикувано на 05.10.24 в 15:00
Коста и  Елена Цоневи

Адресите на любовта – Коста и Елена Цоневи

Актьорът Коста Цонев беше висок човек. Във всякакъв смисъл. И стърчеше над дребната злоба, смешните дрязги и незначителните драми, съпътстващи  театралния живот. Той беше Дон Кихот и Емил Боев, баща ми бояджията и конят Холстомер, гласът на отец Ередия в „Осъдени души“ и прототипът на Буров в „Жребият“. Красив, рус, талантлив, известен...

публикувано на 05.10.24 в 14:00
С Юлия Владимирова

Визуална поезия

10 издание на Синелибри - с Юлия Владимирова: "Винаги книгата създава по-широк хоризонт, но гледането на филм по книга може да ни впечатли - "Зорба гъркът" с танца на Антъни Куин. И "модната вечер" със "Закуска в Тифани" по случай 100-годишнината на Труман Капоти. Както и прожекцията на "Ребека" на Хичкок по случай неговата 125-а годишнина. Добавям и..

публикувано на 05.10.24 в 11:51
Балканската диета есен

Балканската диета

Сезонната храна и Балканската диета с д-р Райна Стоянова: "Тя е много близка до Средиземноморската, която за поредна година е обявена за диета на годината. Няма вредна храна, има вредни количества. Най-важен е балансът и да се редуцират до минимум вредните навици." Още за съставките на Балканската диета и особеностите при прилагането ѝ - в звуковия..

публикувано на 05.10.24 в 10:30

Действията на всеки от нас имат значение

Годишни награди за биоразнообразие и Природа фест - Радостина Ценова от Фондация "Биоразнообразие" с подробностите: "Стартът на Феста е в 10:30. Продължава до 17:30, от 18 са Наградите. Успяхме за втора поредна година. Предвидили сме много забавления. Идеята е екологичните организации да се представят с характерните им дейности. Действията на всеки..

публикувано на 05.10.24 в 10:26

Създателки и съзидателки

Мария Алкалай за тура, посветен на жените в София, който Сдружение "Възможности без граници" предвижда тази неделя: "Колко паметника има в града, посветени на жени? Нито един, а има жени със сериозен принос в науката, образованието, но за тях не се говори. Отделяме време и внимание на историите на значими жени, които са променили жени. Няма да издам..

публикувано на 05.10.24 в 10:45