Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Мариана Тодорова: Войната е битка за новия ценностен ред

Снимка: Елена Пъневска

Три сценария за изхода от войната в Украйна могат да бъдат начертани, съобразно специфично подбрани факти и компоненти, каза в студиото на Радио София футурулогът д-р Мариана Тодорова. Тя посочи, че оптимистичният е преговорите да бъдат ускорени под външен натиск.

„Вижда се, че навлизаме във фаза, която може да има много повече цивилни жертви. Съответно виждаме, че нито очакванията на Русия за блицкриг се сбъдват, надценяване на военния потенциал на армията или може би някаква друга стратегия, а също така и в чисто политически и икономически план това е може би, максималната подкрепа, която Украйна може да мобилизира към момента и съответно за съпътстващите последици за по-ускорено членство в Европейския съюз, за запазване на неутралитет, спрямо членството в НАТО“, каза д-р Мариана Тодорова.

По думите й, реалистичният сценарий би се случил през месец юни, когато двете армии ще стигнат до пълно изтощение, а песимистичният вариант е това да продължи по-дълго.

Контрафактите като конструирани факти често са по-силни и влияят повече на реалността, отколкото действителните факти, добави д-р Тодорова. Тя е посветила докторската си дисертация именно на тази тема.

„Тази тема, която се случва като феномен е изключително интересна, защото освен физическа, тя е и битка за съзнание. Дори не е битка за душите на хората, защото виждаме, че водещото за това какво ще се случи на военния терен е битката за интерпретациите и конструирането на фактите и е една надпревара. Пост истините са доминиращ феномен и това поражда и т.нар. „услужлива наука“, каза д-р Мариана Тодорова.
Относно връзката на социалните медии в контекста на войната, д-р Тодорова я определи с ефекта на снежна топка - колкото повече има интерес към дадена публикация, толкова повече социалните медии я засилват.

Тя добави, че войната е битка за новия ценностен ред и това в какъв свят ще живеем.

Според нея, какво се случва в руската страна можем да разберем от философа, политолог, социолог и публицист Александър Дугин, който е съветник на Путин. В своя лекция той казва, че след падането на Берлинската стена, Русия е искала да се приобщи към западния свят и да избере пътя към либерална демокрация.

„Дугин казва, Русия поема по свой собствен път и освен, че с тази война тя дава заявка, че оттук насетне ние имаме три-полярен свят и тя се бори да се заяви на картата, да бъде една от трите супер сили, след САЩ и Китай, тя ще налага и евроазиатските ценности и този тип култура“, добави д-р Мариана Тодорова.

По думите й, Путин е успял да внуши, че целия свят е против Русия и им пречи да се развиват.

Относно ядрените оръжия, тя заяви, че това е нерешен проблем от минимум 70 години.

„Ние вече живеем в една перманентна криза, тъкмо свърши Covid и нямахме време да вземем уроците и поуките“.

По думите на футуролога, до 1-2 години в тежките индустрии водородът може да замени газа.

Подробности можете да чуете в звуковия файл

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 08.04.25: Несистемните партии в българската политика - временна мода или устойчива тенденция

Коментатори във "Форум" тази седмица са политологът и юрист Лидия Даскалова, и журналистът, асистент към Института по балканистика на БАН Калоян Константинов. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха днес, бяха: - Несистемните партии в българската политика – временна мода или устойчива тенденция -..

публикувано на 08.04.25 в 18:35

"За Земята": Замърсяването с азотен диоксид в София е целогодишно

Наднормено замърсяване с азотен диоксид в София през 2024 г., отчитат от екологичното сдружение "За Земята". Те призовават за спешни мерки, тъй като новите годишни данни от измерванията на сдружението показват тенденцията да е дори към по-високи концентрации на замърсителя. В над 91% от точките в столицата, в които "За Земята“ проследява..

публикувано на 08.04.25 в 17:15

Зелени иновации за устойчиво развитие

Българските компании трябва да бъдат насочени към зелените иновации, за да бъдат конкурентноспособни. Инициативата за това да идва от частния сектор, но държавата трябва да осигури нужните инструменти, за да подпомогне развитието на икономиката. Тези послания и изводи отправиха участници в кръглата маса "Мисия Зелени Иновации: Възможности за..

публикувано на 08.04.25 в 16:05
Снимки: Даниел Ненчев

Парите като изкуство

Кога парите могат да се превърнат във форма на изкуство? Защо българската иконопис може да бъде основа за поп-арт? Каква е разликата между изкуството на Хубен Черкелов и това на Деймиън Хърст? Как образите на Габриел Гарсия Маркес, Статуята на свободата или пък паметника на свободата – Шипка, се събират в общ контекст, благодарение на Хубен, който..

публикувано на 08.04.25 в 15:54

Предлагат регулация за брокерите на недвижими имоти

Преди дни от ГЕРБ внесоха в Народното събрание законопроект за брокерите на недвижими имоти. Той предвижда да бъде създаден Национален регистър, солени глоби за фалшиви обяви на недвижими имоти, задължителни обучения, както и всеки брокер да има досие, а всяка агенция – партида. Целта е да бъде предоставена публична информация за брокерите като..

публикувано на 08.04.25 в 15:07

Новият випуск 2025/2027 по Програма "Училища за пример" стартира през юли

45 училища от 34 населени места в цяла България ще станат част от випуск 2025/2027 на програмата “Училища за пример“ на фондация "Заедно в час" през месец юли. Участниците са рекорден брой, след като през 2024 г. беше разширен обхватът , включвайки 40 училища. Програмата подкрепя училищните екипи да усъвършенстват преподавателските си..

публикувано на 08.04.25 в 14:51
Снимка: Архив на Федерацията по фелинология в България

Домашни котки също ще участват на Международната изложба в София

През следващия месец Федерацията по фелинология организира първата по рода си в България Международна изложба на котки. За два дни (17 и 18 май) София ще се превърне в столица на красотата, обаянието и любовта към животните. Ще се съберат най-елегантните и впечатляващи котки от целия свят, твърдят организаторите. Пред БНР-Радио София..

публикувано на 08.04.25 в 12:57