Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Мариана Тодорова: Войната е битка за новия ценностен ред

Снимка: Елена Пъневска

Три сценария за изхода от войната в Украйна могат да бъдат начертани, съобразно специфично подбрани факти и компоненти, каза в студиото на Радио София футурулогът д-р Мариана Тодорова. Тя посочи, че оптимистичният е преговорите да бъдат ускорени под външен натиск.

„Вижда се, че навлизаме във фаза, която може да има много повече цивилни жертви. Съответно виждаме, че нито очакванията на Русия за блицкриг се сбъдват, надценяване на военния потенциал на армията или може би някаква друга стратегия, а също така и в чисто политически и икономически план това е може би, максималната подкрепа, която Украйна може да мобилизира към момента и съответно за съпътстващите последици за по-ускорено членство в Европейския съюз, за запазване на неутралитет, спрямо членството в НАТО“, каза д-р Мариана Тодорова.

По думите й, реалистичният сценарий би се случил през месец юни, когато двете армии ще стигнат до пълно изтощение, а песимистичният вариант е това да продължи по-дълго.

Контрафактите като конструирани факти често са по-силни и влияят повече на реалността, отколкото действителните факти, добави д-р Тодорова. Тя е посветила докторската си дисертация именно на тази тема.

„Тази тема, която се случва като феномен е изключително интересна, защото освен физическа, тя е и битка за съзнание. Дори не е битка за душите на хората, защото виждаме, че водещото за това какво ще се случи на военния терен е битката за интерпретациите и конструирането на фактите и е една надпревара. Пост истините са доминиращ феномен и това поражда и т.нар. „услужлива наука“, каза д-р Мариана Тодорова.
Относно връзката на социалните медии в контекста на войната, д-р Тодорова я определи с ефекта на снежна топка - колкото повече има интерес към дадена публикация, толкова повече социалните медии я засилват.

Тя добави, че войната е битка за новия ценностен ред и това в какъв свят ще живеем.

Според нея, какво се случва в руската страна можем да разберем от философа, политолог, социолог и публицист Александър Дугин, който е съветник на Путин. В своя лекция той казва, че след падането на Берлинската стена, Русия е искала да се приобщи към западния свят и да избере пътя към либерална демокрация.

„Дугин казва, Русия поема по свой собствен път и освен, че с тази война тя дава заявка, че оттук насетне ние имаме три-полярен свят и тя се бори да се заяви на картата, да бъде една от трите супер сили, след САЩ и Китай, тя ще налага и евроазиатските ценности и този тип култура“, добави д-р Мариана Тодорова.

По думите й, Путин е успял да внуши, че целия свят е против Русия и им пречи да се развиват.

Относно ядрените оръжия, тя заяви, че това е нерешен проблем от минимум 70 години.

„Ние вече живеем в една перманентна криза, тъкмо свърши Covid и нямахме време да вземем уроците и поуките“.

По думите на футуролога, до 1-2 години в тежките индустрии водородът може да замени газа.

Подробности можете да чуете в звуковия файл

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 28.11.24: Седмият неуспешен опит за избор на председател на НС разтърси коалицията ПП-ДБ

Коментатори във "Форум" тази седмица са икономистът и политически анализатор Георги Вулджев и дългогодишният журналист Едуард Папазян. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха днес бяха: - ПП поиска оставките на Явор Божанков и Даниел Лорер - Либерализмът в Европа и САЩ - Футболен обзор в края на годината Подробности по..

публикувано на 28.11.24 в 19:05

Незаконно сметище тормози жителите на гр. Елин Пелин

Битови отпадъци, строителни материали и автомобилни части - съставът на едно от нерегламентирано образувалите се сметища в град Елин Пелин. Местоположението на изхвърлените ненужни материали се оказва в покрайнините на обработваема площ. В близост до сметището има съмнителни постройки, с охраняващи ги кучета. Пред Радио София кметът на община..

публикувано на 28.11.24 в 17:55

Младежи ще се борят с фалшивите новини в новаторския проект MediaWise

Как да различаваме фактите от фалшивите новини е целта на новаторския проект за дигитална медийна грамотност MediaWise. Той се изпълнява от платформата prepodavame.bg. Един от ключовите компоненти на MediaWise е Тийн мрежата за проверка на факти (Teen Fact-Checking Network / TFCN). Проектът е насочен към ученици от 8 до 12 клас, които имат..

публикувано на 28.11.24 в 16:56
Продуцентът Дилян Калчев и режисьорът Даниел Ненов

"Чистота или смърт" - историята за живота и пътя на шестима резиденти в терапевтична общност

Документалният филм  "Чистота или смърт“ представя историята за живота и пътя на шестима резиденти в терапевтична общност за зависими в България. Въпреки че много хора са чували за такива общности, малцина знаят как всъщност изглеждат и какво се случва в тях.  На 6 декември, в кино „Люмиер“ е премиерата в София, а прожекции има в Бургас,..

публикувано на 28.11.24 в 16:55

Защо Младежкият конкурс за нова песен е нужен на младите музиканти и публиката?

Второто издание на "Младежкия конкурс за нова песен", организиран от сдружението на автори и композитори "Музикаутор" и проведен в Националния студентски дом в София, преди броени дни раздаде наградите на най-добрите .  Група "Scarlet" от Бургас спечели първо място с песента си "Слънчоглед". Второ място взе Хюго (Теодор Кисьов) с песента..

публикувано на 28.11.24 в 16:07
Албена Ненкова с книгата(-те) в ръце

900 страници за подаръците е "книгата на живота" на Габриела де Лука

Габриела де Лука от дете обича цветята. И до днес им се възхищава и ги отглежда с любов, наследена от майчиния и род. Произходът ѝ  може да впечатли всеки биограф. Родена и израснала е в София. Прадядо и Карл Бец идва в България по покана на княз Александър Батенберг като дворцов градинар. Той е създателят на първата овощна градина в София с..

публикувано на 28.11.24 в 14:54

Евгения Кринчева-Jenyka представи нови песни, записва без умора

В предаването “Радиокафе“ гостува певицата Евгения Кринчева-Jenyka, за да разкаже за новите си песни "When I Leave" и "A Devil Won’t Change". Евгения учи в Гимназия за сценични изкуства "Акатамус". В музикалния свят е позната под артистичния си псевдоним Jenyka- певица, текстописец и автор на музика, изразяваща емоции и вдъхновение чрез съвременен поп..

публикувано на 28.11.24 в 13:36