Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Философски вечери в библиотеката“ или как случващото се в света да влезе в средното училище

Снимка: fb/Гьоте-Институт

На 17 март, от 18.30 часа, ще се проведе среща от поредицата на Гьоте-Институт „Философски вечери в библиотеката“. Събитието е замислено като разговор за възможността случващото се в света да прониква веднага в заниманието с философия в средното училище.

Covid-19 е глобалното събитие, когато е замислена поредицата, но от 24 февруари, погледът на света е прикован от войната срещу Украйна.

Модератор на събитието ще бъде проф. Стилиян Йотов от СУ „Св. Климент Охридски“. 

„Нека си представим, че училището е огледало на обществото, не само на науката, не само на образованието. В този смисъл няма как да изключим, че в училищния живот нахлува обществената реалност, историческите събития и политическите предизвикателства. Това е действителността. Оттук следва каква политика трябва да предприемем и да следваме – дали да се доверяваме на учебните програми, които са изготвени предварително, те няма как да предвидят какво ще се случи и доколко е оправдано, рисковано да обърнем внимание на шока, който и училището преживява, благодарение на случващото се в обществената реалност“, каза в ефира на Радио София проф. Стилиян Йотов.

Проф. Йотов ще отговаря и на въпроси, заедно с д-р Евелина Варджийска от Софийския университет, д-р Аглая Денкова (91-ва Немска езикова гимназия "Проф. Константин Гълъбов", София), Теодора Тодорова (9-а Френска гимназия "Алфонс дьо Ламартин", София), председател на Асоциацията на преподавателите по философия и Антоанет Колева (Издателска къща КХ – Критика и Хуманизъм).

Участниците в поредицата ще се опитат да дадат отговори на въпросите дали обществените събитията се отразяват на преподаването на философски предмети в училище и по какъв начин процеси като демократичните промени, нахлуването на нови технологии, тероризмът, климатичните промени поставят на изпитание учебните програми по социални и хуманитарни дисциплини.

Събитието е третата среща от поредицата „Философски вечери в библиотеката“ и ще се проведе в Библиотеката на Гьоте-Институт, както и ще бъде излъчвано на живо във Фейсбук.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Илияна Йотова

София бе домакин на форума "Европейският съюз среща Балканите"

София бе домакин днес на форума "Европейският съюз среща Балканите“. Организатори на събитието са Европейският либерален форум, партия АЛДЕ и Атлантическият клуб в България. Събитието е утвърдена платформа за стратегически диалог между лидерите на Европейския съюз и Балканите – министри на външните работи, политици, представители на водещи..

публикувано на 17.04.25 в 17:25

Ще работят ли детските градини в София през цялото лято?

Детските градини в София да работят през цялото лято.Такава идея обсъжда местната администрация, с която да се спре досегашната практика, забавачките да затварят за определен период, за да може педагогическия персонал да използва част от годишния си отпуск. Досега родители стриктно попълваха заявления за периода от 1 юни до 14 септември, в..

публикувано на 17.04.25 в 16:25

Танцов празник поднася Балет "Арабеск" с най-най-доброто

Балет "Арабеск" кани на почитателите на танца на специален празничен спектакъл, в който ще могат да гледат фрагменти от най-добрите представления на формацията. Програмата е посветена на  Международния ден на танца  и ще се играе пред публика на сцената на Музикалния театър на 27 април от 17:00 часа. При селекцията целта е била да..

публикувано на 17.04.25 в 15:48
Марий Росен и Ванеса Гуджова от екипа на организаторите

НБУ подготвя второ издание на Международен театрален фестивал "Следата Шекспир"

Второ издание на Международния театрален фестивал "Следата Шекспир“ организират от Нов български университет. Под мотото “Театърът като конспект на времето ни, като негов летопис в съкратено издание“. Форумът има за цел да осигури публично пространство за артистична, социална и научно-изследователска дейност на преподаватели и студенти от..

публикувано на 17.04.25 в 15:25
Софийски университет

Безплатно второ висше, но само за определени специалности

Придобиването на второ висше образование може да бъде финансирано от държавата от началото на следващата година, но само в защитените специалности и приоритетните професионални направления. Това става ясно от законопроект за изменение на Закона за висшето образование, внесен от депутати от ГЕРБ, "Има такъв народ" и "БСП - обединена левица". Идеята..

публикувано на 17.04.25 в 15:23

Пъстри еднометрови великденски яйца красят Кюстендил

Предстои откриването на една вълшебна и много артистична изложба от едно предизвикателство, което е поставено на кюстендилските училища и художествените школи. “Ще представим 20 еднометрови яйца, които са направени от рециклирани пластмасови бутилки, които са ръчно изрисувани от учениците от кюстендилските училища и възпитаниците на школите в..

публикувано на 17.04.25 в 15:09
Колаж: БНР

Музикотерапия за Нобелова награда!

Терапията с музика и ритъм става все по-актуална и това се обуславя от нарастване броя на деца с проблеми в развитието. Хората с проблеми ходят при различни терапевти, при нас идват едва ли не последни. Понеже увлича емоционално, се подценява. Гледа се на нея като на забавление. У нас музикотерапията е маргинализирана, но изследвания..

публикувано на 17.04.25 в 14:55