Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Философски вечери в библиотеката“ или как случващото се в света да влезе в средното училище

Снимка: fb/Гьоте-Институт

На 17 март, от 18.30 часа, ще се проведе среща от поредицата на Гьоте-Институт „Философски вечери в библиотеката“. Събитието е замислено като разговор за възможността случващото се в света да прониква веднага в заниманието с философия в средното училище.

Covid-19 е глобалното събитие, когато е замислена поредицата, но от 24 февруари, погледът на света е прикован от войната срещу Украйна.

Модератор на събитието ще бъде проф. Стилиян Йотов от СУ „Св. Климент Охридски“. 

„Нека си представим, че училището е огледало на обществото, не само на науката, не само на образованието. В този смисъл няма как да изключим, че в училищния живот нахлува обществената реалност, историческите събития и политическите предизвикателства. Това е действителността. Оттук следва каква политика трябва да предприемем и да следваме – дали да се доверяваме на учебните програми, които са изготвени предварително, те няма как да предвидят какво ще се случи и доколко е оправдано, рисковано да обърнем внимание на шока, който и училището преживява, благодарение на случващото се в обществената реалност“, каза в ефира на Радио София проф. Стилиян Йотов.

Проф. Йотов ще отговаря и на въпроси, заедно с д-р Евелина Варджийска от Софийския университет, д-р Аглая Денкова (91-ва Немска езикова гимназия "Проф. Константин Гълъбов", София), Теодора Тодорова (9-а Френска гимназия "Алфонс дьо Ламартин", София), председател на Асоциацията на преподавателите по философия и Антоанет Колева (Издателска къща КХ – Критика и Хуманизъм).

Участниците в поредицата ще се опитат да дадат отговори на въпросите дали обществените събитията се отразяват на преподаването на философски предмети в училище и по какъв начин процеси като демократичните промени, нахлуването на нови технологии, тероризмът, климатичните промени поставят на изпитание учебните програми по социални и хуманитарни дисциплини.

Събитието е третата среща от поредицата „Философски вечери в библиотеката“ и ще се проведе в Библиотеката на Гьоте-Институт, както и ще бъде излъчвано на живо във Фейсбук.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Цветан Ангелов

Историята оживява: Цветан Ангелов

Писател, поет, драматург, останал в историята като автор на 60 произведения за деца, включително любимото на всички "Тихо се сипе първият сняг". Това е Цветан Ангелов. За него ни разказват една от дъщерите му, Мария Ангелова и внучката Ана Николова. В звуковото оформление се включва и правнука на Цветан Ангелов - както и трябва да бъде, като става дума за..

публикувано на 05.10.24 в 16:00

Софийски разкази - Кафене България

Легендите за кафенето се носят досега. Ценено е заради артистичния си дух. Да не се бърка с новото на Цар Освободител. На това място е атентатът срещу Стамболов, погрешка е убит вървящият с него Христо Белчев. Три години по-късно се открива кафенето, където години наред съжителстват "противници" като Вазов и кръга "Мисъл". Кои са останалите известни..

публикувано на 05.10.24 в 15:00
Коста и  Елена Цоневи

Адресите на любовта – Коста и Елена Цоневи

Актьорът Коста Цонев беше висок човек. Във всякакъв смисъл. И стърчеше над дребната злоба, смешните дрязги и незначителните драми, съпътстващи  театралния живот. Той беше Дон Кихот и Емил Боев, баща ми бояджията и конят Холстомер, гласът на отец Ередия в „Осъдени души“ и прототипът на Буров в „Жребият“. Красив, рус, талантлив, известен...

публикувано на 05.10.24 в 14:00
С Юлия Владимирова

Визуална поезия

10 издание на Синелибри - с Юлия Владимирова: "Винаги книгата създава по-широк хоризонт, но гледането на филм по книга може да ни впечатли - "Зорба гъркът" с танца на Антъни Куин. И "модната вечер" със "Закуска в Тифани" по случай 100-годишнината на Труман Капоти. Както и прожекцията на "Ребека" на Хичкок по случай неговата 125-а годишнина. Добавям и..

публикувано на 05.10.24 в 11:51
Балканската диета есен

Балканската диета

Сезонната храна и Балканската диета с д-р Райна Стоянова: "Тя е много близка до Средиземноморската, която за поредна година е обявена за диета на годината. Няма вредна храна, има вредни количества. Най-важен е балансът и да се редуцират до минимум вредните навици." Още за съставките на Балканската диета и особеностите при прилагането ѝ - в звуковия..

публикувано на 05.10.24 в 10:30

Действията на всеки от нас имат значение

Годишни награди за биоразнообразие и Природа фест - Радостина Ценова от Фондация "Биоразнообразие" с подробностите: "Стартът на Феста е в 10:30. Продължава до 17:30, от 18 са Наградите. Успяхме за втора поредна година. Предвидили сме много забавления. Идеята е екологичните организации да се представят с характерните им дейности. Действията на всеки..

публикувано на 05.10.24 в 10:26

Създателки и съзидателки

Мария Алкалай за тура, посветен на жените в София, който Сдружение "Възможности без граници" предвижда тази неделя: "Колко паметника има в града, посветени на жени? Нито един, а има жени със сериозен принос в науката, образованието, но за тях не се говори. Отделяме време и внимание на историите на значими жени, които са променили жени. Няма да издам..

публикувано на 05.10.24 в 10:45