"Самото строго погледнато понятие "спекула" може да го има само там, където има регулации и спекулант е този, който не спазва регулациите", уточни Николов и добави, че в свободния пазар ценообразуването е свободно, като всеки търговец може да си определя цените и, че по-важното е да има конкуренция.
"Аз мисля, че пазарът издържа своя тест, както в събота, така и няколко дни по-рано, когато имаше подобна истерия с горивата", каза Николов и добави, че за добро или лошо сме свързани със световния пазар.
По думите му, 80% от световната продукция на олио идва от Русия и Украйна, като това е довело до повишаване на цената му на световните пазари. Той каза още, че:
"Не бива да се фокусираме върху понятия като "спекула" и да търсим спекуланти на един свободен пазар".
По думите на Николов, по-скоро трябва да следим за свободната конкуренция и за това, дали няма картели и уговорки между търговците. Той допълни, че държавата винаги може да наложи временна забрана за износ за някакъв период от време така, както се говори, че ще се въведе подобна забрана за зърнените култури и, че за момента пазарът се справя със ситуацията.
По въпроса за поскъпването на горивата, Николов сподели:
"Мисля, че в момента сме на пика, защото цените в момента на горивата на световните пазари, както и на олиото отразяват страха от най-негативния развой на събитията в Украйна".
Той каза още, че:
"За нас, като общество, и като потребители е много важно държавата да съумее да овладее това поскъпване по начин, по който да не се отрази пагубно върху някои бизнеси, или върху някои домакинства, защото тази криза няма да е вечна".
По въпроса за поскъпването на тока от началото на април 2022 г. Николов сподели, че с мораториума държавата си е дала отсрочка и ще можем да отговорим на този въпрос тогава, когато видим изчисленията на институциите и КЕВР, които трябва да направи този орган, за да притъпи ценовия риск и ценовия шок.
По думите му, държавата няма да допусне такава грешка да определи цена, която да е пагубна за някой бизнес или за най-бедните домакинства в страната.
Още подробности можете да чуете в звуковия файл.
В галерия “Уран“ е подредена изложбата с картини на художника Васил Стоилов. За предисторията на експозицията и какво могат да видят посетителите й, разказа пред Радио София, Лаврен Петров. “Предисторията е почти четиригодишна. Толкова време ни отне да съберем картините на Васил Стоилов за настоящата изложба. Преди 7-8 години..
От 1 юни 2025 година вече няма да говорим за загубена трудова книжка, защото влиза в сила нейният дигитален вариант, който се съхранява от Националната агенция по приходите (НАП). " Единният електронен трудов запис (ЕЕТЗ ) ще обединява два сега съществуващи регистъра – индивидуалните трудови книжки и уведомленията, подавани от..
Тестовете за измерване на средна скорост с тол системата продължават до края на май. Те се провеждат от миналия четвъртък, а мярката е планирано да влезе в сила най-рано през лятото. Колко ще са камерите на пътя и къде ще измерват средната скорост, а глобите? Резултатите показват, че по 10-километровата отсечка на Северната тангента..
"Никога не сме били по-близо до еврозоната от момента, в който се намираме сега. Смея да твърдя, че България е готова." Това каза министърът на финансите Теменужка Петкова по време на работна закуска "Финансова политика и конкурентоспособност на българската икономика", организирана от Американската търговска камара (АТК) в България и..
На 17 април ще се проведе третото Международно биенале на Микротанца 2025. Темата на тазгодишното издание е "Танцът и социалната промяна“. В рамките на един ден ще бъдат показани 6 танцови миниатюри от артисти от целия свят, с максимална дължина от 15 минути. Целта на фестивала е да използва формата на микротанца, кратките и интензивни..
Проф. Николай Овчаров представи книгата си “Аристокрацията при Второто българско царство” в предаването “Радиокафе” на Радио София. “Тази тема е част от моите проучвания в продължение на десетилетия не само археологически, но и исторически. Ще припомня на слушателите, че преди година беше представена книгата “Великите владетели на Второто..
“ Смисълът на международните музикални фестивали е в това, че те не са предназначени само за публиката, но и за музикантите , за да могат те да се сравнят, защото те са изключително заети, и рядко се случва да обърнат внимане какво се случва около тях, но е много полезно, защото това е класа, която може да спомогне да се подобри и нашата..