По думите на арх. Станкушев, София има достатъчно площи, които да бъдат застроени, но целта е тя да стане един компактен град, в който споделените ресурси да се използват оптимално.
"Развитието на града надолу е една потенциално възможна стъпка, но тя би следвало да бъде предшествана от много други стъпки, които са свързани с оптимизацията на това, което се случва над земно ниво", каза той и добави, че е нормално градът да расте и да се развива спрямо нуждите на хората.
"Ние трябва да зададем политика на развитие на града за пешеходци и за колоездачи, и да поставим на трето място автомобилите", каза арх. Станкушев.
На въпрос целесъобразно ли е изграждането на подземни паркинги, той сподели, че то е много по-скъпо от изграждането на надземен паркинг и, че както има карти на надземното строителство, така трябва да има карти и на подземните съоръжения.
"Има подземен кадастър, който в известен смисъл работи, но той е непълен и също така е неточен", сподели арх. Станкушев и допълни, че има случаи, при които по време на строителни дейности са откривани подземни съоръжения и, че е добре на проектно ниво да се знае какво има отдолу за да може да се планира изпълнението.
"В момента не е рентабилно София да се развива надолу, тоест това предизвиква огромни неясноти", заяви арх. Станкушев и добави, че стъпката към планиране е да има една пълна и отворена база данни. Той каза още, че има много проекти за изграждане на подземна инфраструктура, но поради изброените неясноти, всички те стигат до "задънена улица".
"Под земята се преплитат много различни собствености, много различни актьори в полето, които трябва да могат да седнат на една маса и да се разберат. Ние в България, за съжаление не сме много по колаборативните практики и заради това една улица я разкопаваме по 3-4 пъти", каза той.
Още подробности можете да чуете в звуковия файл.
Близо 600 бездомни, които са настанени в трите центъра за временно настаняване в София, получиха основни хранителни продукти, благодарение на съвместната инициатива на Столичната община и Българската хранителна банка (БХБ). “Тази инициатива не е само за осигуряване на храна, а и за създаване на усещане за грижа и внимание“, казва зам.-кмета Надежда..
“Tokonomia“ е наречена изложбата, която ще открие Фестивала на чая (FesTeaval) в Централни хали. Има ли красота в ефимерното, нетрайното, кратката среща? Заслужава ли си да правим такова изкуство – което не изглежда създадено да издържи векове напред, което не е шлифовано до блясък, има бръчки като зряла жена или мъж и е крехко като..
Когато денят започне да расте, колекцията от орхидеи в Ботаническата градина на БАН започва обилно да цъфти. Именно затова вече 17-а година специалистите организират изложба през този сезон. Сегашното издание на цветната експозиция ще продължи до 1 март, разказа пред БНР-Радио София доц. д-р Антоанета Петрова от Сектор „Тропически и..
Предварителен анализ на планирането и изпълнението на държавната политика за младежта в България, за периода 2010-2024 г., беше представен от Националния младежки форум. Данните сочат системни пропуски, липса на прозрачност и ефективност, както и опасно нисък приоритет на младежките въпроси в държавната политика. Анализът е изготвен на..
Представяме младия музикант Георги Дачев , който пристига при нас от българската рок столица Каварна. Георги Дачев вече е по-известен като вокалист, китарист и бендлидер на групата "Do Sho band". За него музиката е призвание. Казва, че тя е негово препитание през целия му съзнателен живот. А иначе… "Пропях преди да проходя, още от..
Електромобилите са на фокус в следващото издание на рубриката "Мисли в зелено", която се осъществява между Радио София и Сдружение "Соларна академия - България". Електромобилите са нова вълна в автомобилите, които коренно промениха начина на ползване и на зареждане, коментира пред Радио София Наталия Петрова – "Развитие пазар..