Изследовател на миналото на София или фотоархеолог, но и автор на поредица от разкази за българската столица „от едно време“. Такъв е Николай Братоев-Крижицки, който гостува в Радио София и представи сборника си, озаглавен „Ръкавелите на стария полковник“.
„Добрите фотографи не снимат просто хората или сградите, но и всичко, което може да представлява интерес относно мястото, събитието“, отбеляза той. Възрастни хора искат да сканират свои архивни снимки, без да знаят къде са направени, но Крижицки и колегите му от „Изгубената България“ вече имат толкова опит и ресурси, че разпознават някогашни сгради дори по части от тях.
Той разказа за София отпреди близо 100 години, когато градът далеч не е бил толкова голям, имало е бум на строителството. Идвали са големи архитекти от Европа. Част от сградите вече ги няма, по някои от стените има белези от бомбардировките.
Припомни за улица „Търговска“, за Писателското кафене...
В книгата има и снимки, които не са публикувани досега. Някои от тях са били провокация и повод за допълнителни търсения, дори за написването на разказ.
Чуйте целия разговор на Лили Големинова с Николай Братоев-Крижицки.
Той е и съавтор на единствената по рода си у нас книга фотоалбум „Бомбардирана София“ (2017). Част от приходите на „Ръкавелите на стария полковник“ ще се използват за ново издание на изчерпания отдавна фотоалбум.
За края на 2022 г. Крижицки подготвя за издаване друга книга със собствено авторско изследване: „Обществото на руските бело-емигрантски художници и приноса им в българското изкуство на ХХ век“.
▲ Снимка в сборника „Ръкавелите на стария полковник“ от личния архив на автора
В поредицата “Историята оживява” ви представяме живота и откритията на доктор Стамен Григоров. За големия български лекар и микробиолог разказват Ирена Иванова и Венета Костадинчев. Те са представители на фондацията “Доктор Стамен Григоров”. Благодарение на техните усилия и на съмишлениците им можем да посетим единствения Музей на киселото..
С урбаниста Здравко Петров говорим за улица Раковски : "Това е една от дългите улици, богата на развитие и история. Като сокак е съществувала между "Цар Освободител" и ул."Искър", откъдето са започвали бостаните. На нея е една от най-интересните църкви е недалечната от Сточна гара "Св.Параскева". Навлизайки в карето на арх.Лазар Парашкеванов,..
Днес, 143 години след рождението на Лазар Добрич, българите едва ли знаят нещо повече за него, освен че е един от създателите на националния цирк. Неговото име е епоха в световното изкуство на манежа, авторските му номера все още печелят овации, но за времето си акробатът е бил и един от големите световни Дон Жуани. И също като първоизточника на..
Темз Арабаджиева за третата част от зимната поредица на Елин Хилдебранд „Зимни бури“: „Тази година се появи продължението на поредицата – с доста хумор и както винаги - с лек трилър елемент." Защо идилията не е пълна и какво се случва на героите – в книгата, останалото – в звуковия файл. Втората книга, избор на Темз е луксозното издание на..
Коледният влак с парен локомотив отново радва малки и големи: "Възстановяването на локомотива "Баба Меца" ни отне година. Поддръжката и ремонтът са доста трудоемки и останаха много малко специалисти, които да го правят. Но въпреки трудностите, успяхме за радост на любителите на парната тяга." Подробностите за маршрутите днес и утре - в звуковия файл.
Владимир Николов от "Брик хънтърс лего клуб" за инициативата в Детски отдел на Столична библиотека: "Тематичната ни програма е много весела, днес вече около мен децата са към лего-събитието. Следващата седмица имаме детски кино-следобеди и четене на детски книжки. Тук се случват вълшебства. Имахме и коледен бал. Имаше много Хари Потър, любима и на..
Коментатори във "Форум" тази седмица са политикът и предприемач Венцислав Банчев и политологът Иво Божков. Заедно с водещия Константин Лавсов, част от темите, които дискутираха днес бяха: Прокурор от СРП предложи на Сарафов да поиска имунитета на Лена Бориславова. Реакцията на Кирил Петков Свилен Ноев разграничи група "Остава" от..