Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Със „Звукът на тишината“ ротарианци интегрират хора с увреден слух

За още един проект, концерт и изложба разказва Борислав Къдреков

Борислав Къдреков в студиото на Радио София

Ротариански клубове в София реализират работят по два проекта, насочени към хората с увреден слух.

Единият - „Звукът на тишината“, цели децата и младежите с увреден слух в България да се докоснат до света на музиката - чрез организиране на концерти, запознаване с различни музикални инструменти, срещи с известни музиканти, жестов превод на песни, чрез различни инициативи и информационни кампании.

С втория проект - „Чуй ме с жест“, ще бъде популяризиран българският жестов език.

„Винаги се стараем да бъдем полезни за обществото. Сред нашите членове има лекари, музиканти, други специалисти“, отбеляза ротарианецът Борислав Къдреков в студиото на Радио София.

Той съобщи за предстоящ благотворителен концерт, на който ще има жестомимичен превод на песните, а сред участниците ще има и глухи деца.

„Дори само да почувстват атмосферата на концерта – това вече е интегриране на тези дечица“, каза още Къдреков.

Зад инициативите стоят и работят членовете на „Ротари клуб София 1933“, „Ротаракт клуб София“ и „Ротаракт Клуб София интернационал“.

По повод 90-ата годишнина от създаването на първия Ротари клуб в България през 1933 г. и 30-годишнина от възстановяването на ротарианското движение в България през 1992 г. от 14 април на изложбени пана пред Народния театър ще бъде разказана част от историята и дейността на организацията у нас.

Чуйте целия разговор с Борислав Къдреков.

  • Загубата на слуха при деца и възрастни в световен мащаб е сериозен проблем със социална значимост. Около 470 милиона души (6,12%) от населението на планетата, страдат от т.нар. инвалидизираща загуба на слуха. От тях 34 милиона са деца. В допълнение на това, повече от 100 милиона млади хора на възраст между 12 и 35 години се оценяват с повишен риск от развитие на загуба на слуха поради опасното използване на лични аудио устройства и излагане на вредни нива на звука.

  • Музиката играе много важна роля в човешкото общество, култура и комуникация. Има редица изследвания за това, как музиката развива уменията у хората , подобрява комуникацията, артикулацията и разбирането на речта, подпомага развитието на фината моторика, разширява мирогледа, стимулира творчеството, както въздейства на социалното и емоционално развитие.

  • Киното: Преди дни американският филм „КОДА-дете на глухи родители“ спечели престижната награда „Оскар“ за най-добър филм, а глухия актьор Трой Коцур спечели наградата за поддържаща роля. По вълнуващ начин филмът разказва историята на едно глухонямо семейство и чуващата им дъщеря, като по този начин обръща внимание и поставя на дневен ред пред световната общественост проблемите на хората в неравностойно положение в обществото.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 19.02.25: Референдумите не са панацея, но стават за "дъвка" на популисти

В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..

публикувано на 19.02.25 в 18:25

Автоинструктори са недоволни от промените в шофьорските курсове

В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..

публикувано на 19.02.25 в 17:35

За 60-годишнината си Театър София ще бъде с обновена сграда и зала

Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..

публикувано на 19.02.25 в 16:55

Танцовият спектакъл "Алиса в страната на чудесата" с премиера в Музикалния театър

Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..

публикувано на 19.02.25 в 16:46
Петър Мишев

Петър Мишев, КНСБ: 5% не осигуряват ръст на доходите, а покриват само инфлацията

Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..

публикувано на 19.02.25 в 16:28
Нели Керемедчиева

Фестивалът "Възможното образование" поставя на фокус човеколюбивите практики

Фестивалът “Възможното образование“  се завръща с пълно издание  от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него,  е акцентът на разговора с Нели..

публикувано на 19.02.25 в 15:36

Време е за актуализация на Наредбата за храненето на деца и ученици

Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...

публикувано на 19.02.25 в 14:50