По темата пред Радио София говори Росен Богомилов, зам. директор на 106 ОУ „Григорий Цамблак“. Той сподели, че освен Ден на ромите, 8 април е и ден за почит на ромите жертви през Втората световна война, тъй като тогава повече от половин милион роми са били избити.
Израснал в добра семейна среда и имал щастливо детство, Богомилов сподели, че родителите му са били много мотивирани, като са успели да пренесат мотивацията си върху него. „Очакванията на моите родители, очакванията на моите учители очакванията на моите университетски преподаватели, всъщност са основополагащите да съм това днес“, каза той.
Относно разделителната линия, която дели ромите на образовани и необразовани, Богомилов поясни:
„На нашите плещи, на ромите, които сме решили да покажем, че можем да дадем нещо на света, че сме давали нещо на света, лежи отговорността да привлечем и останалите. За съжаление обаче, политиките години наред, повече от 30 години са политики на зависимости. И там е голямата борба“.
По думите му, именно лицемерието и желанието да държиш някой в зависимост е в основата на несъстоялата се ромска интеграция. Той допълни, че в годините на прехода са се наляли милиарди левове в този процес, който е неслучил се и за него няма потърсена нито една отговорност.
„Ако отидем в малките населени места ще видим, че този процес се случва по естествен начин. И малките населени места, предимно в Северозападна България, изумяващо в най-бедният регион на страната, този процес се случва“, каза Богомилов и добави, че там броят на завършилите висше образование роми е най-голям.
„В малките населени места този процес се случва естествено, защото хората живеят заедно. Хората учат в едно училище и те са свикнали да бъдат заедно. Докато има разделителна линия, този процес няма да се случи. А в големия град тази разделителна линия съществува“, заяви Богомилов.
По думите му, тези гета са раковото образувание на развитието на ромската общност и обясни, че те са проблем, както на общността, така и на национално ниво, но са и инструмент на политическата класа.
„Гетоизираните общества са проблем на социалната система на цялата държава. Защото това е един ресурс, който не се използва“, каза той и допълни, че трябва да се променят посланията и те трябва да се чуват от всички. Освен това Богомилов сподели, че думата „циганин“ е обидна, понеже носи негативен характер и поясни:
„Това е понятие, което е залепено, то не е на общността и в ромския няма такава дума. Това е термин, който носи негативен характер“. Освен това той каза, че в годините, през които е бил класен ръководител никога не е бил свидетел на напрежение между децата, основано на етническа принадлежност.
„Ние празнувахме заедно, ние живеехме заедно и може би това направи този клас толкова силен. Ние имахме наше собствено мото, наше лого, имахме наша песен. За три години ние сме посетили редица театрални постановки, редица музеи, пътували сме, празнували сме празници извън рамките на училищната сграда. Тези малки неща сплотяват“, сподели Богомилов.
Той заяви, че:
„Възрожденската мисия на учителя е не да влезе и да изговори това, което трябва да изговори по учебната програма. Възрожденската мисия на учителя е да научи децата да мечтаят и да вярват в себе си“.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Днес гостуваме на коледното село Чавдар. Защо наричат това място швейцарското село Чавдар? Първи гости са ни братята Тодор и Петър Нешкови от Чавдар, собственици на бутикова мандра: "Всичко постигнато е с уоритост и желание, поставили сме летвата доста високо и хората очакват много от нас. Работим като екип по доста тежки теми - горски фонд и др...
Куизът е с водещите в Радио София - Божидар Янев и Боян Бочев. Кой от тях познава по-добре историята на столицата? Предаването е посветено на предстоящия куиз на Бохемска София на 23 декември.
Руският император попречва на княза да се сроди с кралица Виктория Първият български владетел след турското робство, княз Александър фон Батенберг, изживява споделена любов със 17-годишната принцеса Виктория Пруска (наричана Морета), дъщеря на германския престолонаследник Фридрих III и напринцеса Виктория - дъщеря на английската кралица...
В поредицата “Историята оживява” ви представяме живота и откритията на доктор Стамен Григоров. Първата нинчаст бе за Lactobacillus Bulgaricus:
Как поезията може да докосне всеки от нас посредством правилния прочит? Как този декември хиляди се събраха в зала 1 на НДК и преоткриха стиховете на българската поезия в Поетите? Поезията е лично преживяване, в което присъства много математика и има формула – трябва само сами да формулираме нейната сентенция. Събеседник по темата ни е Диана..
Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова на 21 декември от 17 часа КласикАрт завършват тази своя така интересна творческа година с един истински празничен концерт с много, много гости – Коледа с КласикАрт. „Аз имам 65 деца за този концерт – деца, които обичам и обгрижвам като мои! Това са талантите от Детският филхармония с диригент Милена Яцино,..
С травъл влогъра Десислава Иванова за пътуванията и доброволствата: "Тази година съм пътувала по-малко от предните две, само 122 дни. Мислех, че въобще не съм пътувала, а се оказа, че е една трета от годината. Беше много предизвикателно, позабравих лошите неща, горчивото изчезна. Две трети от пътуванията бяха непланувани. В главата си отивах в..