Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Капачки за бъдеще" с инициатива на 16 и 17 април в 30 града в страната

Снимка: Архив

На 16 и 17 април, в 30 града в цяла България ще се състои кампанията „Капачки за бъдеще“. Утре капачки ще се събират в Пловдив, Плевен, Варна и още големи градове, в София кампанията ще бъде на площад „Александър Батенберг“ на Цветница, каза в студиото на Радио София Лазар Радков от инициативата „Капачки за бъдеще“.

„Там хората могат да видят и първата офроуд линейка за трудни терени, която създадохме заедно с „Аварийно спасяване“ - Пловдив и софийския му клон. Ще могат да видят, надявам се, и втората неонатална линейка“, добави Радков.

Инициативата „Капачки за бъдеще“ е осигурила цялото медицинско оборудване за офроуд линейката.

Неонаталната линейка функционира от началото на месец ноември 2021 г., добави Лазар Радков.

„Буквално от първите дни имаше транспорт на недоносени бебенца, бебенца с фикция, с различни тежки проблеми, сърдечни пороци и т.н., които трябва да се транспортират много бързо и безопасно. Чрез инициативата вече са подменени всички стари кувиози в страната“, допълни Радков.

Той разказа и история за бебе от Карлово, което се е родило недоносено. В града получава помощ в кувиоз, дарен от „Капачки за бъдеще“. След това то е било транспортирано с неонаталната линейка от инициативата.

„Аз обичам да се шегувам, че някой ден ще транспортираме и до болницата „Капачки за бъдеще“. Като гледаме с какви темпове се случват нещата в държавата. Сега има поръчани медицински хеликоптери, но спасителен хеликоптер все още нямаме. Говорил съм с големи фирми, които да го закупят и да го поддържаме“, разказа Радков.

Следващата цел на кампанията е осигуряване на още детски линейки, още планински линейки и по-чиста България. 

Освен капачки вече могат да се предават и алуминиеви кенчета. За първи път, засега само в София, ще се приемат и прозрачни пластмасови (PET) бутилки.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ваня Пешева (вляво) и Йоана Милкова

Човек намира себе си на сцената

Четвърто  издание на фестивала ARTIS : Ваня Пешева – създател на фестивала (слушаме я в звуковия файл и за концерта ѝ във Виена) и младата участничка Йоана Милкова: "Динамиката и в нашите професионални сфери е изключителна. На откриването гостите бяха много интересни (подробности в звуковия файл). Класическата програма преля в импровизации на Георги..

публикувано на 13.04.25 в 11:51
Aristolochia labiata - естествено е разпространена в Бразилия, а семената и се използват от местните за лекуване в отвари при стомашни неразположения. Цветовете ѝ може да се видят в 6-та малка оранжерия при колекцията от Бегонии.

Във всеки човек е заложена любовта към цветята

Катя Стоева от Ботаническата градина БАН е куратор на тропическата ѝ част и ни кани да я посетим: "Растенията са в основата на живота на Земята. В момента при нас всичко цъфти. Експозицията ни е посветена сега на мушкатата, показваме много нови сортове. Паркът също е много красив и приятен. Във всеки човек е заложена любовта към цветята, природата...

публикувано на 13.04.25 в 10:48
Лесовъд за един ден

Горската педагогика е предизвикателство и удоволст

Д-р инж. Анна Петракиева, заместник-изпълнителен директор в Агенцията по горите и преподавател по горска педагогика в Лесотехническия университет ни представя образователна инициатива „Лесовъд за един ден“, в рамките на която са предвидени състезателни игри за деца и родители, свързани с гората и горската професия: "Горската педагогика е..

публикувано на 13.04.25 в 09:24
Павел Балев

Животът на диригента или как Павел Балев дирижира българска музика в Китай

Павел Балев безспорно е един от най-успелите български диригенти зад граница. Реномето му в Европа е впечатляващо високо. Това се дължи на задълбочените му познания, прекрасното познаване на репертоара, детайлната подготовка за всеки ангажимент и изключителната му работа с оркестъра. И на интересните и често необичайни програми, които конструира..

публикувано на 12.04.25 в 19:29

Софийски разкази - Нови сведения за сладкарница “Цар Освободител”

Краят на сладкарница “Цар Освободител” е по-тривиален от очакваното: На 8 септември 1945 във в-к Отечествен фронт се говори за сладкарницата като сборно място на другарите Тодор Павлов и подобни за "народно въстание" на сутринта на 9 септември. Пак там са се продавали билети за джазова вечер. В последствие в 1946, друг вестник говори за..

публикувано на 12.04.25 в 16:00
Копривщица - Дантелената къща

Историята оживява - Извори за миналото на Копривщица от османските архиви, части първа и втора

Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Църквата е построена във времето, когато е създаден регистъра на мъжкото население. Над 10 годишните деца работят, около 60% от мъжете работят извън родното си място, дори 12 годишни деца работят с предприемчивите си родители в европейска Турция, Гърция. Описът..

публикувано на 12.04.25 в 15:00
Дина Шнайдерман и Емил Камиларов

Адресите на любовта - Дина Шнайдерман и Емил Камиларов

Цигуларите виртуози Дина Шнайдерман и Емил Камиларов, на които цяла България се възхищава,  се запознават на младежки фестивал в Берлин, където са конкуренти за първата награда - той от името на България, а тя от СССР. Дина я спечелва, а Емил се влюбва. И я чака цели 8 години, защото бъдещата му съпруга е малолетна и все още ученичка...

публикувано на 12.04.25 в 14:00