„Там хората могат да видят и първата офроуд линейка за трудни терени, която създадохме заедно с „Аварийно спасяване“ - Пловдив и софийския му клон. Ще могат да видят, надявам се, и втората неонатална линейка“, добави Радков.
Инициативата „Капачки за бъдеще“ е осигурила цялото медицинско оборудване за офроуд линейката.
Неонаталната линейка функционира от началото на месец ноември 2021 г., добави Лазар Радков.
„Буквално от първите дни имаше транспорт на недоносени бебенца, бебенца с фикция, с различни тежки проблеми, сърдечни пороци и т.н., които трябва да се транспортират много бързо и безопасно. Чрез инициативата вече са подменени всички стари кувиози в страната“, допълни Радков.
Той разказа и история за бебе от Карлово, което се е родило недоносено. В града получава помощ в кувиоз, дарен от „Капачки за бъдеще“. След това то е било транспортирано с неонаталната линейка от инициативата.
„Аз обичам да се шегувам, че някой ден ще транспортираме и до болницата „Капачки за бъдеще“. Като гледаме с какви темпове се случват нещата в държавата. Сега има поръчани медицински хеликоптери, но спасителен хеликоптер все още нямаме. Говорил съм с големи фирми, които да го закупят и да го поддържаме“, разказа Радков.
Следващата цел на кампанията е осигуряване на още детски линейки, още планински линейки и по-чиста България.
Освен капачки вече могат да се предават и алуминиеви кенчета. За първи път, засега само в София, ще се приемат и прозрачни пластмасови (PET) бутилки.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..
В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга. Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...
Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии? Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..
10 въпроса към генералния директор на БНР по повод 90 годишнината на БНР – Милен Митев и синтез на отговорите му (пълните - в звуковия файл): Винаги бъдещето – Времето се изкривява – Трябва да се опитваме да правим нещата както ще се правят утре. – Традициите са слабата и силната ни страна – Журналистите са се опитвали да бъдат близо до..
Ерсин Мустафов от "JEREMY?" споделя пред Александра Илиева и Елисавета Белеганска за своите отношения с Радиото и мястото на българския език: " Различно е усещането да слушаш музиката си по радиото. Много уютно ми е да слушам на стар приемник. Много време търсехме място за запис, където музиката ни да не звучи зле и китаристът Косьо..
В деня на 90-та ни годишнина, в "Радиокафе" си говорим за любопитни и важни части от историята на радиото. Първият час е посветен на Гласовете на радиото – назад във времето, когато една от най-важните фигури в радиото за слушателите са говорителите . Златният ни фонд припомня гласа на първата говорителка на Радио София през 1933 г., Венче Добрева:..