Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Каква ще е съдбата на минералната баня в Княжево?

Снимка: knyazhevo.eu

Каква ще бъде съдбата на изоставената баня в Княжево? Сведения за нея има още от 17 век от турския пътешественик, историк и поет Евлия Челеби. По това време Княжево се е казвало “Бали Ефенди” и името “Бали”се е запазило над 300 години, като през 1881 година в чест на княз Александър Батенберг започва да носи името Княжево. Банята е най-старата в София, като е над 350 години, а новата й част датира от 20-те години на миналия век.

По въпроса за неподдържането на банята пред Радио София говори Любомир Стефанов от фейсбук групата „КняжевецЪ“. По думите му, освен нуждата от ремонт, самите хора имат нужда от такова място, в което да ходят и да си отделят време за здравето. След Освобождението банята спира да се поддържа, състоянието й става много лошо, но въпреки всичко хората продължават да я ползват.

Съгласно градоустройствен план от 1938 г. централната улица на Княжево трябва да бъде разширена, като това налага някои сгради да бъдат разрушени, заедно с част от самата баня.

В момента Общият устройствен план на София предвижда абсолютно същото нещо – да се бутат домове на хора и да се бута банята”, каза Стефанов. Той сподели, че тя е собственост на Министерство на здравеопазването и по-конкретно на дружество “Специализирани болници за рехабилитация”, и спира да работи от 14 декември 2010 г. По думите му, от дружеството твърдят, че нямат средства да възстановят банята и са направили предложение към Столична община за прехвърлянето й към общината.

“Как е възможно някой да поставя разширение на пътя пред нещо, което е толкова старо и ценно. Защото освен това, че ще загубим сградата, която е архитектурен паметник официално, има опасност защото един от изворите се намира от другата страна на пътя и минава под самия път. При евентуално разширение и реконструкция на този път има огромна опасност водната жила отдолу да бъде нарушена и ние да изгубим част от водата, или да бъде замърсена”, сподели Стефанов.

Той допълни, че във фейсбук групата „КняжевецЪ“ имат план как да се действа оттук-нататък, който план включва всички законоустановени действия, които може да се предприемат, вкл. и протести.

“За съжаление управленската липса на дългосрочна визия и откровена глупост, ако позволите да я нарека така, защото за мен е точно такава, не е от днес. И хората преди 100 години са се борили и са били изправени пред същата ситуация, и в момента сме изправени пред същото. Аз смятам, че ще успеем да се преборим, дай Боже”, заяви Стефанов.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Поносимо горещо, до 30° в София

Днес ще е слънчево. Около и след обяд над Западна и Централна България ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност и на места ще има краткотрайни валежи от дъжд и гръмотевични бури. Ще има условия за градушки. Ще духа слаб до умерен северозападен вятър, в Югоизточна България от север-североизток. Максималните температури ще са от..

публикувано на 28.07.25 в 07:15

Всеки концерт е своеобразен празник

Д-р Татяна Илиева за джаз-фестивала в Боровец, носещ името на нейния съпруг д-р Емил Илиев: "Не отдавам значение на годишнините. Всеки концерт е своеобразен празник. А един сезон, посветен на годишнина не се отличава много от другите. Стараем се всеки концерт да е нещо неповторимо. Нищо не е самоцелно. Бих отбелязъл цикъла ни "Нова европейска..

публикувано на 27.07.25 в 11:54
Кметът на града, Ангел Джоргов и организаторът на фестивала Георги Николов-Гопето откриват Лаго фест

Фестивално е в Самоков

Лаго фест в града, джаз-фестивал в Боровец - не всеки град има подобни допълващи се две музикални събития. По този повод започваме с Георги Николов-Гопето : "Колкото по-готина е публиката, толкова по-готино звучи и музиката. Хората като се изкефят на звука ставаме все по-креативни. Има нови вдъхновения, чакат да бъдат записани. Като се видим,..

публикувано на 27.07.25 в 10:30
ул.

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. "Московска"

Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..

публикувано на 26.07.25 в 16:00

Историята оживява - доктор Рачо Рачев и Фонфон

Роден е в 1902 в Габрово, баща му е учител и автор на едни от първите учебници по география в България. Даниела Георгиева е съпруга на неговия правнук и я слушаме в звуковия файл със спомените ѝ за д-р Рачев. Нейни са и предоставените снимки и документи . Д-р Рачев е ревностен радетел за създаването на белодробни диспансери в България. Другата му голяма..

публикувано на 26.07.25 в 15:00
маестро Георги Атанасов

Адресите на любовта - маестро Георги Атанасов

Животът на композитора маестро Георги Атанасов е по-заплетен, драматичен и вълнуващ от всяко оперно либрето. Баща му зарязва децата си, когато бъдещият музикант е на три. Успява да го издири след десетилетия, но таткото предава Богу дух ден преди срещата им. Майката чисти по хорските къщи, за да изхрани челядта си и си отива от живота след десет..

публикувано на 26.07.25 в 14:00
Спартак Севов (вдясно) и Мартин Тасков

Министерството на мечтите в действие

Най-новият проект на Спартак Севов е пълнометражния филм „ Министерството на мечтите “ – абсурдна комедия за любимите неща на всички: бюрокрацията и сбърканите днешни системи. С него е и актьорът Мартин Тасков, а проектът е англоезичен: "Министерство на кошмарите изглеждаше зле като заглавие. Осмиваме бюрокрацията." (Спартак) "Имам честта да..

публикувано на 26.07.25 в 12:08