Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Книга помага да преодолеем тревожността

Снимка: pixabay

"Тревожността. Причини, смисъл, разрешаване" е книга на психолога Огнян Димов.

"Въпрос на вътрешна интелигентност, осъзнатост и самодисциплина е човек да може да преобръща тази негативна страна в позитивна. В книгата ми съм разгледал много примери тръгвайки от самото раждане на човека, всички форми на идентификации, израстване, осъзнаване, себесъзнание, в които наистина човек преминавайки през различните възрасти от детство до зрялост, в които човек може да направи този преход и си струва да направи този преход. Защото тревожността наистина е едно много, много дълбинно състояние, което обединява като че ли цялата ни интелектуална способност и рационална аналитичност с емоционалната ни интелигентност, с нашата интуиция, и с нашето тяло, разбира се", сподели пред Радио София Огнян Димов.


По думите му, важно е тренирането на противоположните на пръв поглед състояния като "Безпокойното спокойствие", защото само във връзката между тези две състояния ние можем да поддържаме едно душевно равновесие и да сме адекватни на случващото се.

"Когато разкъсаме удоволствието и го приемем като някаква самоцел, когато го разкъсаме от това естествено страдание, от усещането за липса в живота ни (а без липса нищо смислено не може да се случи), тогава удоволствието става самоцел, тогава и страданието става самоцел. Тогава се превръщаме или в едни самонадеяни, самодостатъчни екстремално-нарцистични типове, сиреч хедонисти търсещи удоволствие заради удоволствието, или ставаме едни мазохисти, които непрекъснато търсим повод да се самонараняваме и непрекъснато влизаме в позицията на жертва и преповтаряме позицията на жертва, и всеки път ставаме все по-големи жертви, всъщност до пълния разпад", поясни психологът.
Един от признаците, че вече не можем да се справим сами с тревожността, според специалиста е гласът на тялото, защото то е език и то е започнало да говори последно.

"Преди това е имало много други признаци и моменти на голяма тъга, силна тъга продължаваща дни и седмици, моменти на отчаяние, моменти на апатия, моменти на загуба на вкус за живота", поясни Димов и допълни, че ако не обърнем внимание на тези състояния, тогава идва ред на телесната симптоматика.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Седмицата започва със слънце

Вятърът ще отслабне, в много райони и ще стихне. В сутрешните часове на отделни места в низините ще се образува краткотрайна мъгла. Минималните температури ще бъдат между 1° и 6° и на места в Източна България и в Подбалканските котловини ще се образуват слани, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. През деня ще бъде предимно..

публикувано на 28.04.25 в 07:15
Кристиан Сугарев

Концерт на 4 и 6 струни или как се преминава от виола на китара за една вечер

Кристиан Сугарев е виолист в състава на Софийската филхармония. На 27 април от 19 часа  в камерна зала „България“ заедно с още две дами от състава на филхармонията – Кристина Михайлов и Петя Йорданова той ще представи една специална и отдавна мислена програма. Самата програма е по идея на Кристиан. Ето какво разказ той за БНР – „ ще изпълним..

публикувано на 27.04.25 в 09:51
Празникът на община Чавдар

Празникът ни е като наш рожден ден

Днес на Томина неделя, предаването гостува на празника на община Чавдар. Говорим за развитието на региона, традициите и обичаите на хората, които живеят в малка Швейцария. Ще усетите и магията на „Света Петка“ - неолитното село над Чавдар. Първият ни гост е Павлина Павлова - секретар на община Чавдар: "Основно работим с групи с деца, това е..

публикувано на 27.04.25 в 09:47
площад

Софийски разкази - из миналото на площад "Бански"

Какво има зад решетката с розово-червен цвят на днешния пл.Бански? Кои гости на града винаги се озовават там? Кой премахва църквата Св.Никола Мали и кой - мюсюлманските храмове в града? Какво е да политикарствуваш и къде се политикарствува? Колко е бил капацитетът на първия цирк, преди да бъде разрушен и на мястото му да се построи покрит търговски..

публикувано на 26.04.25 в 16:00
Любомир Пипков

Историята оживява - Любомир Пипков, действие първо и второ

Слушаме Любомир Пипков от Златния фонд на БНР - гласа му и музикални откъси от негови произведения. Говорим за композитора с проф.Юлиян Куюмджиев, преподавател в НМА и автор на книга за него, както и с внучката му, актрисата Ани Вълчанова:

публикувано на 26.04.25 в 15:00
Райна Княгиня

Адресите на любовта - Райна Княгиня

Райна Попгеоргиева Футекова, влязла в историята като Райна Княгиня, има трагична и злочеста съдба. Според признанията в собствената ѝ автобиография, тя ушива знамето на Априлското въстание от любов към Георги Бенковски, който дори и да е разбрал за чувствата ѝ, не им е отговорил. Десетте дни на възторг, триумф и свобода за панагюрци и самата..

публикувано на 26.04.25 в 14:00

В "малките кутии на подсъзнанието" се развива действието на "Сън в лятна нощ"

За  премиерата на „Сън в лятна нощ“ на 29 и 30 април в Младежкия театър „Николай Бинев“ разговаряме с р ежисьора Диана Добрева. Тя се обръща към този текст след като е поставила много трагедии и сега е дошло време за една комедия. Но не коя да е, а именно този най-обичан текст на Уилям Шекспир. Мястото на действието, по пиеса, е гората. В тази..

публикувано на 26.04.25 в 10:45