Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Разрешим ли е казусът "Централна минерална баня"

Регионален исторически музей – София
Снимка: Ани Петрова

По време на заседание на Комисията по устройство на територията, архитектура и жилищна политика, в т.8 се поиска отлагане на доклада за възстановяване на Централна минерална баня и се предложи сформиране на работна група, като арх. Здравков оттегли доклада за преработка с краен срок – края на май. Какво следва от тук нататък и какво е бъдещето на банята пред Радио София говори общинският съветник арх. Борислав Игнатов, член на Комисията по устройство на територията, архитектура и жилищна политика.

"Централна минерална баня, както всички знаем се превърна в нарицателно име за лошо стопанисване, липса на политика и въобще каквото и да е желание за действие от управлението на Столична община", заяви арх. Игнатов. Той допълни, че:

"Специално това заседание на комисията беше изключително странно, тъй като ГЕРБ искаха да отложат доклада на собствения си главен архитект – арх. Здравков, за продължаване на работата по реставрация и фактическата реставрация на северното крило на банята, което от десетилетия е пустеещо".

Арх. Игнатов каза също, че аргумента за отлагането на доклада и спирането на реставрацията на банята е, че преди да се прави каквото и да е, трябва да се избере концесионер, като след избирането му той да реши какво да се прави. Той допълни, че общото между всички софийски минерални извори е, че водата от десетилетия се излива в канализацията, защото липсва истинска политика на тяхното използване.

"Този музей, който е в южното крило на минералната баня, Музеят на София, е абсолютно странно вътре в басейни и места, където са били теляци и е направено за водни процедури да се виждат някакви експонати, които абсолютно не стоят на място", каза арх. Игнатов.

Той заяви, че според него решението е, след като има конкурс и концепция и са фиксирани средствата, които трябва да бъдат отделени от бюджета на СО, банята да бъде превърната в съвременен спа център.

По темата се включи и Борис Бонев, общински съветник и също член на Комисията по устройство на територията, архитектура и жилищна политика. По думите му, в плана е имало  списък на дейностите, които биха довели до преобразяването и функционирането на Централната минерална баня до работещ термален център, но вече над година се закъснява с този линеен график и до момента нищо не е започнато.

"Изведнъж в Комисията по устройство на територията, архитектура и жилищна политика се появява доклада, и то внесен от ГЕРБ за разглеждане. Без никаква промяна дори на линейния график, който очевидно вече е неизпълним, защото сроковете за началото и неговото изпълнение са били преди година и половина", коментира Бонев.

Той подчерта, че въпреки богатството на минерални извори нямаме почти никакъв спа туризъм и посочи Будапеща, която е доста по-бедна на минерални води, че е един от световните лидери за привличането на посетители към спа туризма.

Той каза, че парите, които София, но и България може да печели от подобен тип туризъм ще са изключително много, както и здравните ползи от възможността човек да ползва минерални води за лечение на цяла плеяда от болести.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Загубите по водопреносната мрежата на “Софийска вода” са в размер на 37.8%

Към септември месец загубите по водопреносната мрежата на “Софийска вода” са в размер на 37.8% . Към 2010 г., когато “Софийска вода” започва да управлява водите на столицата, загубите са били 60% . В рамките на 14 години ние сме достигнали този процент с намаление с повече от 20% загубите на вода във водопроводната мрежа на град София. Това заяви..

публикувано на 26.11.24 в 09:24

Жилищните кредити у нас нарастват с 26,5% на годишна база

Към края на октомври 2024 г. жилищните кредити у нас нарастват с 26,5% на годишна база до 24,124 млрд. лева, показват данните на Българската народна банка. Процентът е увеличение в годишния темп на растеж, тъй като през предходния месец ръстът бе 25,9%. Така за последните 12 месеца сумата по отпуснатите заеми за жилище от търговските банки на..

публикувано на 26.11.24 в 07:45

През деня ще преобладава слънчево време

В сутрешните часове на отделни места в низините, котловините и около водните басейни ще бъде мъгливо или с ниска слоеста облачност. Минималните температури ще бъдат между минус 4° и 1°, в София - около минус 2°, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. През деня ще преобладава слънчево време. Вятърът ще е слаб с южна..

публикувано на 26.11.24 в 07:15

Мерят безплатно кръвното в три преходни софийски метростанции

В три метростанции заработиха зони за безплатно измерване на кръвното налягане, съобщиха от Столичната община. Кътовете са в рамките на кампанията за превенция на сърдечносъдовите заболявания сред младите хора „120/80. Избери номера на сърцето" и са разположени в преходните станции "Софийски университет", "Сердика" и "НДК" , където хората..

публикувано на 25.11.24 в 19:16

"Форум", 25.11.24: Цунгцванг и пат в едно - българските политици знаят как

В новата в студиото на "Форум" ще слушаме разсъжденията на Георги Вулджев и Едуард Папазян. Днес водещият Лъчезар Христов ги провокира по темите: Пореден епизод от сагата за политическата безизходица у нас. Борисов отказа лидерска среща с ПП-ДБ. Доган разчиташе на обръчите (бизнеса), Пеевски – на прокуратурата (с влияние не само върху..

публикувано на 25.11.24 в 18:45
Илия Вълков

Стресът на българските журналисти е над здравословния за професията

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се до прегряване в професията (бърнаут). Това показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България (АЕЖ-България) за медийната свобода в страната. Анализът, чийто автор е д-р Илия Вълков, се базира и на..

публикувано на 25.11.24 в 16:54