Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Актуалните предизвикателства пред район "Слатина" и кмета Георги Илиев

2
Снимка: so-slatina.org

Кметът на район "Слатина" Георги Илиев представи в студиото на Радио София част от своите идеи и проекти, по които смята да започне да работи при първа възможност. Много от тях са изключително иновативни и любопитни, като строителството на многоетажни паркинги, възстановяването на манастира "Св. Мина" и изграждане на археологически парк.

Един от проблемите е неправилното паркиране, което е следствие от липсата на места и паркинги. По много различни причини хората търсят платени паркинги, често ги предпочитат пред безплатните.

"В такива райони, в които преобладава жилищното строителство, но в същото време има и бизнес, трябва да има решение, което да е за всички. Според мен за гражданите ще е добре да има 24 часова зона", каза кметът.

Той сподели, че скоро трябва да започне изграждането на големия паркинг до Румънското посолство, който ще е многоетажен и отгоре ще има спортна площадка.

Георги Илиев каза, че търсят нови места за изграждане на многоетажни паркинги, които да обслужват хората от дадения район, като той има вече няколко идеи за бъдещото им местоположение.

Друг поглед върху темата е през призмата на здравеопазването и замърсяването на въздуха, защото "самото обикаляне и търсене на място за паркиране, допринасят за тези проблеми".

Друг много важен проект, с който кметът се е заел, е възстановяването на манастира "Св. Мина" в район "Слатина". Той е едно от местата, в които има доказателства, че Левски се е крил, като там са правени и част от големите Вселенски събори.

Район "Слатина" очаква скоро своя празник, като там ще можем да видим самодейци от различни читалища и други изненади. Празникът ще бъде на неизползваемият паркинг пред стадион "Академик".

Кметът обясни, че гражданите на района са много активни и дейни, има много групи, които поемат инициативи, помагат като даряват и събират пари за облагородяване на кварталите, за закупуването на различни съоръжения, защото бюджетът не стига за ремонт и поддръжка на всичко.

Любопитно е, че в този район е имало неолитно селище 8000 години назад във времето и е една огромна находка в исторически и археологически план. Има идеи за изграждането на археологически парк на това място, но трябва да се разрешат няколко проблема преди това.

По публикацията работи: Ралица Тачева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Очаква ни мразовит ден, с температура в София около минус 3°

Днес денят ще е мразовит. Дневните температури в повечето места ще са отрицателни - между минус 5° и 0°, в София - около минус 3°, съобщиха от НИМХ. Ще бъде предимно слънчево, пред обяд над Дунавската равнина все още ще има ниска слоеста облачност и температурите там ще останат по-ниски. Ще духа слаб вятър от северната четвърт. В планините ще бъде..

публикувано на 20.02.25 в 07:35

"Форум", 19.02.25: Референдумите не са панацея, но стават за "дъвка" на популисти

В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..

публикувано на 19.02.25 в 18:25

Автоинструктори са недоволни от промените в шофьорските курсове

В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..

публикувано на 19.02.25 в 17:35

За 60-годишнината си Театър София ще бъде с обновена сграда и зала

Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..

публикувано на 19.02.25 в 16:55

Танцовият спектакъл "Алиса в страната на чудесата" с премиера в Музикалния театър

Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..

публикувано на 19.02.25 в 16:46
Петър Мишев

Петър Мишев, КНСБ: 5% не осигуряват ръст на доходите, а покриват само инфлацията

Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..

публикувано на 19.02.25 в 16:28
Нели Керемедчиева

Фестивалът "Възможното образование" поставя на фокус човеколюбивите практики

Фестивалът “Възможното образование“  се завръща с пълно издание  от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него,  е акцентът на разговора с Нели..

публикувано на 19.02.25 в 15:36