Един от най-влиятелните визуални артисти - Ориол Виланова, открива своя изложба тази вечер в галерия "Институт за съвременно изкуство-София".
Експозицията е наречена "Нови модели" и се открива от 18:00 часа.
В нея ще могат да се видят витрини от музеи, но – забележете – те ще бъдат празни и без индикация за произход, за да предизвикат въображението на публиката.
"За пръв път съм в България и съм много щастлив. Вече посетих битпазара в София. Това е мой начин да опозная съответния град. По предметите там могат да се види миналото и да се чете бъдещето", каза пред Радио София артистът.
Той уточни, че откриващата изложба е трета част от по-голям проект - "Суперпозиции 2 / Заплитане 2022", в който обаче частите са самостоятелни. Първите части са били в музеи/галерии в Белгия и в Испания .
Витрините обикновено остават невидими. Те са обикновен предмети, които могат да направят всяка вещ важна. Когато са празни, вниманието върху тях дава възможност да се видят естетически и материални особености на мястото, в което са, допълни Виланова.
Според кураторката Десислава Димова празната витрина е "част от екологията в нашето отношение както към миналото, така и към бъдещето, към живата и неживата природа; на способността ни да съхраняваме и унищожаваме, да произвеждаме излишък и да създаваме рядкости. Статичната и отчетлива тромавост на витрините напомня, че тя е маркер за все по-остаряла склонност, която трябва да систематизираме и изолираме, вместо да филтрираме през обектите (както и себе си) в потока на живота".
Ориол Виланова е заел и събрал на едно място витрини от Националната галерия, Етнографския музей, СГХГ, музея "Земята и хората", НИМ, военния музей и други.
Експозицията може да бъде разгледана до 23 юли.
Програмата се реализира с финансовото съдействие на „Програма за подкрепа на професионални организации в областта на изкуството" на национален фонд „Култура".
Чуйте разговора на Гергана Пейкова.
Снимките са от Института за съвременно изкуство.
Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се до прегряване в професията (бърнаут). Това показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България (АЕЖ-България) за медийната свобода в страната. Анализът, чийто автор е д-р Илия Вълков, се базира и на..
“Не започна отборът както трябваше тази година, но пък смятам, че ще завърши там, където трябва. Без значение какво прави Арсенал, хубавото е, че успяваме да направим добри каузи”, казва Георги Стоянов - председател на фенклуба на Арсенал в България. Фенклубът на английския отбор в България стана на 20 години и членовете му са отбелязали събитието по..
За специални събития до Нова година анонсира кметът на София Васил Терзиев на страницата си във Фейсбук. На 30 ноември ще има работилница за коледни играчки и много изненади на площад "Св. Александър Невски". От 10:00 часа посетителите ще могат да създават свои коледни играчки, които по-късно ще украсят столицата. Ще пристигне и..
Тази година в центъра на Кюстендил ще грейне елха, която не е нито отрязано дърво, нито изкуствена елха. В събота вечерта ще грейнат лампичките върху една коледна иновация - дърво, покрито с елхови клонки. “Знаем, че елхите винаги са много интересни по коледно време. Всички градове се опитват да ги направят по-големи, по-блестящи, по-екологични. На мен..
От 1 януари 2025 г. в 9 столични района се забранява употребата на твърди горива за битово отопление в сгради с изградена и работеща топло- и газопреносна мрежа. Това е първият етап от така наречената нискоемисионна зона. Целта е след 2029 г. забраната да обхване цяла София. От миналата година в София функционира нискоемисионна зона за..
Устойчивият туризъм става все по-задължителен и разпознаваем и то на най-високо международно и национално ниво. Всъщност устойчивото развитие, това е симбиозата между отговорността да използваме и съхраняваме ресурсите, с които разполагаме днес, за бъдните поколения. Това коментира в "Радиокафе" проф. Соня Милева - директор на магистърската програма..