Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Откровено за любовта с Ева Кулева

Родителството. Натискът да имаме деца. Какво е споделено родителство?

Снимка: Скот Уеб - Unsplash

Темата за родителството, e повод за поредния откровен разговор за любовта, с Ева Кулева, .  

Тя обхваща няколко аспекта: Желанието да имаме деца – кога се появява то, дали е вследствие на натиск – да имаме деца и какво следва ако решим, че не бихме искали да имаме деца?

„В България очакванията са, че всички трябва да искаме да имаме деца. И ако може да са две, момче и момиче. Но повечето хора не си задават въпроса: Защо искам да имам деца? Защото моите родители го очакват, защото обществото го очаква, или защото аз имам какво да дам на тези деца, знам защо ги искам – не за да запълнят празнота в моя живот, а защото искам да допринеса за отглеждането и изграждането на свободни личности.“, посочи Ева Кулева.

По думите й, би било добре да изследваме вътрешните си подбуди, дали те са първосигнални, искаме просто така, без да сме се замисляли, или пък е дълбока вътрешна потребност.

Ако връзката ни не върви, огромна заблуда е да мислим, че детето ще ни сплоти. Добре е да помним, че да, детето създава много радост, но и огромни предизвикателства за едни млади родители.

Преди да решите да имате деца, поработете върху вашите отношения, ако там нещата не са наред, съветва Love coach-ът. Според нея, проблемите ще се задълбочат, ако ние натоварваме децата с всичките си грижи и гледаме на тях като на спасители. Децата дори стават терапевти на родителите си след време, обясни Кулева.

Какви стъпки можем да предприемем, за да не продължим начина на мислене на нашите родители, които едва ли не оказват натиск спрямо нас да имаме деца?

Експертът съветва: Като начало помислете – как бихте се чувствали, ако решите да нямате деца, а да посветите времето и енергията си на други неща. 

Ева Кулева - личен архив

Опишете на хартия визията си за такъв живот. 

И другия вариант– опишете визията си, как би изглеждал нашият живот с деца. Прочетете визиите си и преценете как се чувствате.

Не бива жената да се чувства длъжна да стане майка, защото “трябва”, защото я гледат накриво, или да мисли, че това е единствената й реализация.Такива схващания са отживелица, обясни Кулева.

“Жени, не се  чувствайте длъжи да ставате майки, а помислете дали искате това и защо.”, каза още тя.

Споделеното родителство – когато двама души решават да отглеждат деца, без да имат помежду си интимна връзка.

“Да бъдем с отворено ссъзнание и да имаме предвид, че и това е възможно”, посочи Кулева. 

Не започвайте връзка с единствената идея да имате деца, бе нейният съвет.

Финално в разговора стана дума и за “отпускането” във връзките.

Когато мине време и малките жестове на внимание помежду ни изчезнат.. Какви са причините и какво можем да направим?

Повече за този немаловажен аспект в отношенията, чуйте в звуковия файл. 


Целият епизод на "Късното шоу с Димитър Ганев", можете да слушате тук:


По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пирдоп е малък град, богат на личности

Днес предаването гостува на община Пирдоп, където от днес се провеждат „Влайкови дни“.  Дългогодишна традицияе през месец май в Пирдоп да се организират културните празници на града.  Богатата културна програма ще бъде представена от 11 до 24 май. Тази година Влайковите дни ще бъдат белязани от 160-ата годишнина от рождението на Тодор Влайков..

публикувано на 11.05.25 в 10:19
Стефан Спасов

Софийски разкази - Стефан Спасов за “Забравената цивилизация“

Културното наследство между 1944 и 1989 е обект на страницата на  Стефан Спасов " Забравената цивилизация ": "Избрах втората половина на 20 век, защото не се обръща много внимание към нея. Началото ми бе любителско, само снимах и публикувах. Постепенно това се разви сериозно, опитах се да се свързвам с авторите на произведения, на архитекти на..

публикувано на 10.05.25 в 16:00
Йерусалим днес

Историята оживява - Хаджиите от Банско, част първа

Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: "В научната статия на израелските учени Майкъл Чернин и Шай Халеви от Израелската служба за..

публикувано на 10.05.25 в 15:00
Мария Сутич

Адресите на любовта – Мария Сутич, жена-войн от Хвърковатата чета

Въпреки, че паметта ѝ е почетена с паметници в Белово и родния ѝ Пазарджик, днес малцина знаят името на Мария Сутич – единствената жена в Хвърковатата чета на Георги Бенковски, станала поборничка от любов. Тя и съпругът ѝ, далматинецът Иван Сутич, служител на Барон-Хиршовата железница са младоженци, но когато той решава да се присъедини към..

публикувано на 10.05.25 в 14:00
Мария Бакалова и Елена Телбис

Силата да продължим след смъртта

„Това, което остава“ на Димитрис Георгиев тръгва с гала премиера: "Вдъхнови ме нещо много трагично. В съзнанието ми остана конкретната песен, която вървеше по времето на катастрофата, в която загина баща ми, аз също бях там. В началото това бе първа сцена, проследяваме последствията от един трагичен инцидент. Беше неизбежно да надградим сценария, той..

публикувано на 10.05.25 в 11:23
Наско Стаменов

Въпросът е "колко", не толкова "какво"

Вкус: наука за храненето – събитие от Ratio. Какво означава „вкус“? Как го възприемаме, как се променя и какво влияние има той върху начина, по който се храним? Гост – Наско Стаменов, учител в НПГМ, част от "Корпус за бързо гърмене": "Когато човек види, че нещо се случва, нормално е да се запита защо се случва така. Имаме невронна връзка,..

публикувано на 10.05.25 в 10:51
Албена Попова и Северина Митева

Всички гледни точки в среда на доверие

Какво е фасилитиране и как да го правим успешно. На тази тема ще говори Давид Бийота - създател на метода на компаса. За всички, които се интересуват от динамиката в група и искат да водят, обучават и управляват групи от хора. Албена Попова, Сашка Витанова и Северина Митева ни говорят за фасилитирането: "Думата не намери подходящ еквивалент на..

публикувано на 10.05.25 в 09:54