Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво е "метавселена"?

2
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Ще влезем в света на Metaverse вселената? Много актуална тема през последните месеци, както в световен мащаб, така и в България. Под критиката на регулаторни органи и законодатели, заради своите бизнес практики, Facebook Inc се ребрандира с ново име, което се фокусира върху метавселената.

Метавселена е широкообхватно понятие. В основата си се отнася до споделени виртуални среди, до които хората имат достъп чрез висококачествена интернет връзка. Терминът може да се отнася до графични цифрови пространства, които са направени по-реалистични чрез използването на виртуална реалност (VR) или разширена реалност (AR).

Също се използва думата метавселена, за да се опишат игрови светове, в които потребителите имат герой, който взаимодейства с други играчи в различни светове.

"Метавърс се очаква да бъде продължение на социалните медии, в което ние ще имаме наш виртуален, дигитален аватар, който представлява нас във пространството", каза Александър Дурчев, управляващ директор към "All channels" като част от конференцията "Видима, невидима, промяна".

Съществува и специфичен тип метавселена, която използва блокчейн технологията. В тези метавселени потребителите могат да купуват виртуална земя и други цифрови активи, използвайки криптовалути. Феновете на метавселената го виждат като следващия етап от развитието на интернет технологиите.

В момента хората взаимодействат помежду си онлайн, като посещават платформи за социални медии или използват приложения за съобщения.

Идеята на метавселената е, че тя ще създаде нови онлайн пространства, в които взаимодействията на хората могат да бъдат по-многоизмерни, където потребителите могат да се потопят в цифрово и, най-вече, графично съдържание, а не просто да го гледат. Фокусът се полага върху цялостното изживяване.

Едни от най-големите технологични компании инвестират огромни средства в това.

"Влизането в Метавърс не може да е през телефон или през компютър, а за да може да използвате услугите на тази виртуална среда трябва да имате VR оборудване (оборудване за виртуална реалност)", добави директорът.

Той споделя, че цените за това оборудване са високи на този етап, но с търсенето и продаването цената ще спадне значително.

"Тази индустрия, която ние познаваме в нашия живот, започва да търси своя пазар в Метавърс и голяма част от компаниите, които ние познаваме и виждаме по моловете, вече имат дигитални колекции", каза още Александър Дурчев.

Една много сериозна тема, свързана с виртуалната реалност, е сигурността на данните в това пространство и дигиталните права, които имаме там и как сме защитени. По този проблем се работи още от самото начало.

По публикацията работи: Ралица Тачева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Софиянци участват в почистване на споделените публични пространства

Столичната община кани всички жители на София и околните населени места да се включат в  Пролетно почистване от 5 до 17 април . Всички желаещи да се включат в предвеликденското почистване ще получат ръкавици и чували, както и подробни инструкции къде да оставят събраните отпадъци от уборките. Заявки за участие се подават към..

публикувано на 04.04.25 в 12:46

Ролята на писмеността в съхранението на националната ни идентичност

"Азбука и история“ е озаглавена  изложбата на Държавния културен институт при министъра на външните работи, която се открива днес в Националната библиотека.  Проф.  д-р Казимир Попконстантинов  подчерта, че това което представя изложбата, е от изключителна важност, поради дискусиите по отношение на азбуката ни. "Чрез тази изложба..

публикувано на 04.04.25 в 11:50

Програмиране на изкуствен интелект е новата специалност в ТУЕС

Технологично училище " Електронни системи "  (ТУЕС) е най-желаното професионално училище в София. То е уникално в много отношения, тук се създават бъдещите ИТ лидери на България. Младите хора излизат от школото като подготвени специалисти и лесно намират реализация в практиката и бизнеса. Това изтъкна пред БНР-Радио София..

публикувано на 04.04.25 в 11:11

Облаците остават, в София температурите ще варират между 5 и 13°

Облачността над страната ще се задържи значителна, като по-съществени разкъсвания ще има в часовете преди обяд. В следобедните часове отново на много места ще превали краткотраен дъжд, в отделни райони с гръмотевици. Вятърът временно ще се ориентира от север-североизток, ще е слаб, в източните райони до умерен. Минималните температури ще бъдат..

публикувано на 04.04.25 в 07:15
От добрата идеята до реализацията няма пречки, стига желание да има

"Форум", 03.04.25: Изберете: "Съсипаха я тая държава" или градивна гражданска активност

На 3 април тазседмичните коментатори във "Форум" Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), разсъждаваха по следните теми: Доброволчеството в България. Защо трансплантациите на органи у нас още не могат да стигнат..

публикувано на 03.04.25 в 18:40

Иванка Динева: През последната година са трансплантирани органи на 34 души след 16 донорски ситуации

Няма съществен спад на донорските ситуации в България. Запазва се тенденцията от последните години. През 2024 г. има малко по-малко, отколкото през по-миналата година, заради случаи в края на 2023-та . През миналата календарна година у нас са трансплантирани органи на 34 души след 16 донорски ситуации . Получавали сме предложения на..

публикувано на 03.04.25 в 17:20

Младите хора са все по-съпричастни към доброволчество и каузи

Младежкото доброволчество в България е популярно в по-малка степен, спрямо процента младежи, които полагат доброволен труд в другите европейски страни. В опит да повиши доброволческите навици и интереса към каузите с идеална цел, фондация "От нас зависи“ постави началото на инициативата "Дай 5!“ през 2024 г. В това време организацията..

публикувано на 03.04.25 в 16:51