Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

ЕС приема нови правила за екологичното и социално отчитане на компаниите

Снимка: Радио София

От 2024 г. Влизат в сила нови правила на ЕС, където големите компании (с над 250 служители и 40 милиона евро оборот) трябва да обявяват публично за начина по който работят и управляват социалните и екологични рискове. Какво означава на практика това за бизнеса и за обществото? Повече подробности пред Радио София разказа Елена Матеева от Българската мрежа на глобалния договор на ООН.

По думите й, стандартите са необходими, тъй като към момента, отчитането на компаниите в по-голямата си част е доброволно и се прави чрез различни стандарти, които наброяват няколкостотин.

"Това е неприложимо, защото нямаме сравними данни, чрез които да можем да се ориентираме дали и в каква степен компанията действително работи по отговорен и устойчив начин, както същност е декларирала, че го прави. Преминаването към една обща стандартизация е правилния начин и правилния път да се постигне устойчивост на бизнеса и на нас, като общество", коментира Матеева.

Тя допълни, че с разширяване на обхвата ще се засегнат доста голям брой компании, като в България, по данни на НСИ за 2020 г. фирмите с персонал над 250 човека са 718. Освен това подчерта, че основното предизвикателство ще бъде какви точно ще са стандартите, тъй като още не са известни формите на отчетност.

"Ние се готвим да подпомогнем всяка една компания, която срещне трудности да изготви своята нефинансова отчетност, като предоставим знания, както и ресурси откъдето могат да се черпят подобни знания, за да се справят и сами. Това, което ще бъде предизвикателство е одитирането на тези отчети, защото там ще трябва да има подготвени специалисти, които да го правят. И големият спор и надеждата е, това да не са само т. нар. "Голяма четворка", през която минава финансовата отчетност и в момента, а пазарът да е отворен, за да има възможност и по-малки фирми и консултанти да участват", сподели Матеева.

Новото споразумение влиза в сила 20 дни след публикуването му и неговите разпоредби трябва да бъдат интегрирани в националните закони на държавите членки на ЕС след 18 месеца. По думите на Матеева срокът не е достатъчен, като всяка една компания трябва да започне още отсега да следва насоките, които непрекъснато се публикуват и обновяват и да следи това, което ще излезе като окончателно решение от страна на българската държава.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 08.11.24: Да бъдеш Джон Малкович или да не бъдеш...

Стигнахме ли дъното? - това попитаха седмичните коментатори на "Форум" след случилото се снощи пред Народния театър "Иван Вазов" по повод постановката на Джон Малкович по пиеса на Бърнард Шоу. Протестът, прераснал във физически сблъсък, сякаш е активно мероприятие от гледна точка на политическия интерес, подхвърлиха Тодор Терзиев и Манол..

публикувано на 08.11.24 в 18:05

Фотопътешествие до Виетнам предстaвя Радослав Свирецов

На 9 ноември (събота) от 18:00 ч. в Клуба на фоторепортерите в Ларгото ще бъде представена изложбата "Виетнам - цветове и традиции" на фотографа Радослав Свирецов. Под формата на виртуална разходка и презентация Радослав и Катрин Свирецови ще представят своето незабравимо фотографско пътешествие , което разкрива автентичната красота на Виетнам –..

публикувано на 08.11.24 в 17:38

Основният замърсител с фини прахови частици в София е битовото отопление

Основният замърсител с фини прахови частици в София е битовото отопление. Почти две трети от замърсяването се дължи на него, заяви заместник-кметът на Столична община Надежда Бобчева, цитирана от БТА. На второ място се нарежда замърсяването от праха, който се получава след като автомобилите напуснат зелени площи, а на трето място - транспортът. В..

публикувано на 08.11.24 в 17:11
Ричард Алибегов

Ричард Алибегов: При 9% ДДС държавата има повече приходи от заведенията, отколкото преди пандемията

Откакто ДДС за ресторантьорите беше намален, всяка година от бранша правят анализи и предоставят данните на Министерството на финансите и на съответната парламентарна комисия. "Изсветляването е абсолютен факт. Много по-малко са случаите на неиздаване на касови бележки. За 2022 и 2023 г. приходите в държавата от преки и косвени данъци от бранша..

публикувано на 08.11.24 в 16:51

20% ДДС върху хляба ще възроди сивия сектор, цената ще се вдигне с 30 на сто

Нулевото ДДС при мелничарството и хляба е социална мярка. С връщането на ДДС на 20% в този сектор ще се вземат около 60 милиона лева от джоба на потребителя и е предпоставка за съживяване на сивия сектор – той в момента е нула. Това коментира пред БНР-Радио София Мариана Кукушева , председател на УС на Националния браншови съюз на..

публикувано на 08.11.24 в 16:09
Доналд Тръмп

Идеята за демокрацията в Америка след победата на Тръмп

С уверения в мирно предаване на власт започна процесът на преход от Джо Байдън в Белия дом към втория мандат на Доналд Тръмп. След зашеметяващата победа на Тръмп тази седмица американците се адаптират към новата реалност след една кампания, която показа колко изострена е поляризацията в обществото. Това свидетелства от Вашингтон за..

публикувано на 08.11.24 в 15:35
Стоилка Арсова

Представят дигиталния почерк на Раковски във Военната академия "Г.С.Раковски"

Какво е патриотизмът днес? Този въпрос е в контекста на разговора за стената в предаването "Радиокафе“, в което се включи  Стоилка Арсова  от Националната картова и платежна система, която гостува в предаването с идеята да разкаже за ръкописа на Г.С.Раковски. "Не сме избрали тази кауза, тя ни намери през 2020 година, когато при нас дойде..

публикувано на 08.11.24 в 15:30