Инж. Стоян Братоев от "Метрополитен" разказа пред Радио София за новата придобивка в метрото, която се очаква да провокира хората да карат повече своите велосипеди. На въпроса защо колоездачите да не могат да вземат колелото си в метрото, инж. Братоев коментира, че по този повод са постъпвали много жалби, тъй като в пиков час един велосипед заема много място, цапа и къса дрехи.
По повод идеята да има специален вагон за велосипеди, той каза:
"Вагоните са за пътниците, не са за колелета. Едно колело заема няколко човешки места. Общинският съвет няма такова решение и то се дължи на многото жалби, които имаше в един експериментален период. Веднага се появиха жалбите още на следващия ден".
Инж. Стоян Братоев посочи, че всичките стойки в метрото са монтирани в зоните с видеонаблюдение и сигурността на паркираните велосипеди е гарантирана.
По темата се включи и общинският съветник и основател на "Спаси София" Борис Бонев по време на откриването на първата стойка с видеонаблюдение в метрото. Той сподели, че според статистиката специално в метрото е имало три опита за кражби, които са разкрити благодарение на видеонаблюдението.
"Не само, че е възможно, а това е записано в множество стратегически документи на общината - изграждането на велосипедни паркинги с ограничен достъп. Например, с картата ви за градски транспорт вие се маркирате и едва тогава можете да влезете в паркинга, да си оставите велосипеда и обратно да си го вземете", каза Бонев и допълни:
"Тук съм песимистичен, нямам очакване до края на това текущо управление на София да се случи подобно нещо".
Относно допускането преди 9 ч. вечерта на велосипеди в метрото, той коментира, че поради натовареността на човекопотока и късите метро влакове това не може да се случи, защото би довело до конфликти. Бонев даде за пример много европейски градове, където също е забранено превозването на колела в час пик. Освен това отбеляза, че с много малки изключения велоалеите в София са опасни и в лошо състояние.
Репортерът на Радио София Луиза Лазарова направи анкета сред гражданите за проблемите, които срещат велосипедистите в столицата:
През днешния ден в Столичната община, започват преговорите за подписване на Колективния трудов договор между работниците и ръководството на столичния „Автотранспорт“. Новината беше обявена в петък от кмета на София Васил Терзиев, който се срещна с протестиращите от столичния автотранспорт. Тогава столичният градоначалник увери, че заплатите и..
В ранните часове на деня от запад-северозапад облачността ще продължи да се увеличава, но все още ще е без валежи. Над източните райони ще преобладава ясно време. Ще духа до умерен южен вятър. Минималните температури ще са предимно между минус 3° и 2°, в София – около минус 4°, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. През..
Днес гостуваме на коледното село Чавдар. Защо наричат това място швейцарското село Чавдар? Първи гости са ни братята Тодор и Петър Нешкови от Чавдар, собственици на бутикова мандра: "Всичко постигнато е с уоритост и желание, поставили сме летвата доста високо и хората очакват много от нас. Работим като екип по доста тежки теми - горски фонд и др...
Куизът е с водещите в Радио София - Божидар Янев и Боян Бочев. Кой от тях познава по-добре историята на столицата? Предаването е посветено на предстоящия куиз на Бохемска София на 23 декември.
Руският император попречва на княза да се сроди с кралица Виктория Първият български владетел след турското робство, княз Александър фон Батенберг, изживява споделена любов със 17-годишната принцеса Виктория Пруска (наричана Морета), дъщеря на германския престолонаследник Фридрих III и напринцеса Виктория - дъщеря на английската кралица...
В поредицата “Историята оживява” ви представяме живота и откритията на доктор Стамен Григоров. Първата нинчаст бе за Lactobacillus Bulgaricus:
Как поезията може да докосне всеки от нас посредством правилния прочит? Как този декември хиляди се събраха в зала 1 на НДК и преоткриха стиховете на българската поезия в Поетите? Поезията е лично преживяване, в което присъства много математика и има формула – трябва само сами да формулираме нейната сентенция. Събеседник по темата ни е Диана..