Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как повлияха коронавирусът и инфлацията на туризма?

Снимка: архив

Възстановява ли се българският туризъм след две години на пандемия и инфлация? Ще се покрият ли, поне частично, загубите след пандемията? По джоба на българина ли е почивката по Черноморието и кои са предпочитаните дестинации на българите? Подробности по темата разказа пред Радио София доц. Румен Драганов, директор на Института по оценки и анализи в туризма.

"Ние наблюдаваме, че тази година е интензивна, тя ще бъде по-интензивна от предишните две години на ковид, но ще бъде на около 14% под нивото на 2019 г. Така се движи поне засега годината, или ако трябва да кажем кога ще изравним числата с най-високата предпандемична година 2019, може би това ще бъде през 2024 г.", заяви доц. Драганов.

По въпроса за това, че в заведенията преобладават млади и неопитни хора, той сподели, че и тази година ще бъдат обслужени голям брой български и чуждестранни туристи, като само българите ще реализират около 14 млн. пътувания в България и чужбина.

"Като цяло ние не можем да кажем, че тези големи обеми, които обслужваме се обслужват от хора, които не могат да си вършат работата. България е много добре организирана туристическа страна и в нея работят високо квалифицирани професионалисти за да може всичко това да се върши по начин, за да може хората отново и отново да идват", коментира доц. Драганов.

Относно инфлацията той заяви, че никой не може да похарчи повече пари отколкото има и от тази гледна точка хората се адаптират към цените. За сравнението на цените у нас и в чужбина доц. Драганов каза, че в Гърция има 60 хил. места за настаняване, в Турция те са 18 хил., а в България са 12 хил., като това огромно предлагане в Гърция определя и цените.

По темата се включи и Доньо Марков, управител на международна онлайн туристическа агенция, която предлага възможност за резервация на самолетни билети, хотелско настаняване, застраховки, коли под наем и други туристически услуги онлайн.

По думите му, поскъпване на самолетните билети се наблюдава, но не е драстично, а разликите в цените спрямо 2021 г. са с около 28% увеличение, което пък ги поставя на нива от 2019 г., което не е чак толкова много.

"На база нашите продажби, които правим ние можем да кажем, че пак отчитаме в нашата компания драстично намаляване на цените на самолетните билети купувани от нашите потребители. Може би поради факта, че продаваме предимно нискоразходни билети, които пък от друга страна не включват багажа", отбеляза Марков и посочи войната, нарастването на цените на горивата, инфлацията и пандемията, като едни от факторите за поскъпването.

"И в момента има наистина изключително ниски нива на тарифи на авиокомпании до уникално красиви дестинации", допълни той. По думите му, като традиционно предпочитани места за отдих на българина са Гърция, Италия, Испания, следвани от страни като Турция, Хърватия и Франция.



Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Президентът свиква КСНС заради разпространението на наркотични и упойващи вещества сред децата

Президентът Румен Радев свиква през днешния ден Консултативния съвет за национална сигурност (КСНС) на тема "Рискове и заплахи пред националната сигурност, произтичащи от разпространението на наркотични и упойващи вещества сред подрастващото поколение и злоупотребата с тях".  На 12 февруари, с единодушие от 197 гласа „за“ депутатите приеха на първо..

публикувано на 18.02.25 в 08:30

От запад снеговалежите постепенно ще започнат да спират, но остава студено

През днешния ден от запад снеговалежите постепенно ще започнат да спират, а над югозападните райони и облачността ще се разкъсва. Ще духа слаб, в Източна България до умерен вятър от север-североизток и там ще има условия за виелици и навявания, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. Минималните температури ще бъдат между..

публикувано на 18.02.25 в 07:15

"Форум", 17.02.25: На Радев партия не му трябва, "политиката на цигулката", мажоритарните избори имат минуси

Новата седмица ще протече с нови събеседници коментатори. До 21 февруари горещи новини и теми ще коментират социологът Елена Дариева и историкът Светослав Живков. Днес водещият на предаването Константин Лавсов насочи разговора така, че той обхвана следните теми: Социалното неравенство. Разделението сред обществото се видя и в бойкота на..

публикувано на 17.02.25 в 18:40

Реалистичен, оптимистичен и песимистичен анализ за демографското бъдеще на София

Какви са прогнозите за демографското развитие на столицата и какви са тенденциите за няколко десетилетия напред, според Актуализиран анализ на демографското развитие и прогноза , разработена в три варианта за населението на Столичната  община по градоустройствени единици (ГЕ) за 2030-2040-2050 г.? Анализът е реализиран от общинското..

публикувано на 17.02.25 в 17:50

Близо с 10% поскъпват някои куриерски услуги от 1 март

Близо с 10% поскъпват някои куриерски услуги от 1 март. Две от най-големите компании въвеждат и нови правила при таксуването на най-леките пратки. От 1 март се въвежда 10% увеличение на цените за доставка на вътрешни и международни палетизирани пратки, което се налага по транспортно-логистични причини. Това потвърждава за БНТ една от водещите куриерски..

публикувано на 17.02.25 в 17:05
Илиана Балабанова

Има сфери, в които разликата между заплатите на жени и мъже е до 40%

Средната брутна заплата на жените в България е с около 20% по-ниска от тази на мъжете , показва изследване, направено за периода 2008-2022 г. от института "Зангадор" и представено на конференцията "Заплащане и равнопоставеност в България", организирана от Българска платформа към Европейско женско лоби (ЕЖЛ). Разликите във възнагражденията..

публикувано на 17.02.25 в 16:35
Юлия Мишкова – старши специалист по

Адаптираха два наръчника за климатичните промени за нуждите на българското образование

Образователната платформа prepodavame.bg адаптира два международни наръчника, създадени по инициатива на Office for Climate education (Офис за климатично образование) - международна организация под егидата на ЮНЕСКО със седалище във Франция, чиито цели са  да подкрепя образованието, свързано с климата чрез създаване на образователни ресурси и..

публикувано на 17.02.25 в 14:55