Директор на новата програма е проф. д-р Теодора Георгиева. Тя води лекции за магистри по Предприемачество и иновации в агробизнеса, Стратегическо управление и конкурентоспособност на агробизнеса, Управление на иновациите в организацията и Организационна теория.
През последните години сме свидетели на непрекъснато развитие на технологиите – биотехнологии, роботизация, изкуствен интелект, нови материали, генна модификация. Тези технологии се създават от високотехнологичните отрасли, но намират тясно приложение в нискотехнологичните, включително агробизнеса, каза в студиото на Радио София проф. д-р Теодора Георгиева.
"Ако искаме заетите в агробизнеса – земеделски стопани, фирми и т.н., да бъдат готови за тази трансформация, те трябва да познават тези технологии, трябва да познават начините на тяхното приложение, така че да бъде в полза на съответното земеделско стопанство, да има добавена стойност, след това и за потребителите на селскостопанска продукция", добави проф. Георгиева.
По думите й, кризите през последните години са направили видима важността на сектора, който е приеман като даденост.
"Става ясно, че след и по време на Covid пандемията, по време на война, в условията на прекъснати вериги за доставки, е много важно да се изгради конкурентноспособност и на национално, и на фирмено ниво, точно в тези базови, традиционни отрасли, които са свързани с качеството на живот", каза проф. д-р Теодора Георгиева.
Тя добави, че агросекторът е приоритет на европейско и национално равнище, не само защото е важен за изхранване на населението, но е и фактор за намаляване на вредния отпечатък върху околната среда.
Кандидатите за прием от зимния семестър на учебната 2022/2023 година могат да подадат своите документи през системата https://feba.kmk.uni-sofia.bg/ на три етапа:
Първото събеседване с кандидатите е 23 юли 2022 г. (събота) от 10.00 часа на следния линк: https://bit.ly/3NLF10E
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..
Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..
Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..
Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..
Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..
Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище": "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..
Уикенд с „ Мале-мале“ – второ издание на мини фестивала в Южния парк, гост по този повод ни е Петринел Денев: "Програмата ни е малка, първото издание бе изцяло за деца. Хуморът е подходящ и за възрастните. Предвидили сме и уъркшоп за улична клоунада - така и ние започнахме с "Мале-мале". Уличното изкуство дава свобода - да пробваш, да..