Днес изнесеното ни студио е в Музея на илюзиите в София. Говорим за срещата на илюзиите с научните изобретения и изкуството, физиката и оптиката –представени заедно с мистериозни произведения на изкуството и класически загадки. Как се рисува със светлина? Научаваме невероятни неща за изкуството и историята! И няма как да не си спомним любимото парче на ФСБ "Илюзия".
Екатерина Иванова е уредник - мениджър на Музея на илюзиите:
"Музеят е интерактивно място с 50 експоната. Може да пипнете всеки един, да го разгледате и да се снимате с него. Хората са впечатлени. Основателите на фондацията са открили подобен в Литва, ние сме франчайз. Целим на няколко месеца да добавяме някой нов експонат. Някои от експонатите са произведения на изкуството. Историческата ни стая представя произведения на изкуството от 16 и 17 век, свързани с илюзиите.
Илюзиите за мен са нещо, с което се сблъсквам всеки ден, много е приятно. Всеки си има илюзия. Работим от 10 до 20, всеки ден, имаме семейни билети. За децата е много любопитно да рисуват с UV-фенерчета в една от залите ни. От 4 години нагоре, няма възрастово ограничение, всеки може да се забавлява. Имаме и тематичен магазин за "илюзорни" подаръци."
Гостуват екскурзоводите Преслава Димитрова, Стефани Танева и Николай Здравков:
"Справям се чудесно с деца. Всяко дете носи индивидуалност и трябва да видиш потенциала им. Мисля, че децата са подценявани, Не бива да се ограничават." (Преслава)
"Занимавам се с мода и танци, завършила съм медийна педагогика в СУ. Тук средата е различна. Мястото е интерактивно и работният процес е забавен." (Стефани)
"Обичам да говоря, тук това ми се отдава. Следвам право, то отваря много врати. От съвсем малък адвокатската професия на баща ми будеше интерес в мен и до днес гоня детската си мечта." (Николай)
Илюзията за всеки е нещо различно. Това е уникалното на музея, съчетава се полезното с приятното. (Николай) Илюзията успява да ни обърка и заблуди. (Стефани) В музея те се срещат с обясненията си. Тя е игра на собствения ни ум, което е доста забавно, (Преслава)
В историческата стая са представени впечатляващи идеи за времето си. Стаята е интересна и за най-малките. Отвеждаме ги в най-забавните места и им обясняваме как се случват нещата, които виждат. Често ни питат как се става магьосник. Мотото на музея ни е, че да се види магията, трябва да се научи науката. Децата са бързо адаптивни към промените.
Най-атрактивен за снимки е столът на Буше. Това е перспективна илюзия. Двете му платформи са отделни, но под определен ъгъл изглежда като цяло, децата изглеждат по-големи, а родителите - по-малки и децата могат да им се карат. Идват семейства, двойки, големи групи чужденци. Правим и екслузивен тур за рожденници-деца. Някои деца се интересуват повече от снимките, други - от физика и докато отидем да им обясним, те вече сами са открили принципа."
Цвети Пашалийска и Кристина Димитрова са също екскурзоводи там:"Езиците ни помагат доста тук. Доста от експонатите ни са любими. Дискът на Ойлер например - той има нисък коефициент на триене - спира в най-силного си въртене. Илюзията не е измама, за всичко си има обяснение. (Цвети). Китайските магически огледала. Илюзията е комбинация между наука и изкуство."(Кристина)
Коментатори във "Форум" тази седмица са социологът Елена Дариева и историкът Светослав Живков. Заедно с водещия Константин Лавсов, част от темите, които дискутираха, бяха: - САЩ и Русия на една маса в Саудитска Арабия - подобряване на двустранните отношения и договаряне на край на войната в Украйна - Доналд Тръмп и обкръжението му - Има ли бойкот..
Жители на "Кремиковци“ излязоха на протест заради задръствания на жп прелеза на входа на района. Недоволството на местните е свързано с контрола на бариерата, която често образува "тапа" в рамките на 20 до 40 минути. Христо Недялков е на 47 години. Живее в столичния район "Кремиковци". Казва, че последните 15 години е все по-трудно преминаването през..
С частична политическа подкрепа, изразена от парламентарно представени партии и ангажимент да продължат усилията в осигуряване на достъпна и качествена храна, премина дискусия по темата, която се проведе по-рано днес. Макар сериозен фокус да бе поставен върху ценообразуването на продуктите, участници в събитието коментираха и нужда от..
София възстановява своя 43% дял в националната икономика, сочат последните данни за брутния вътрешен продукт на областно ниво. От тях става ясно, че е налице нормализиране след различните аномалии в енергетиката, селското стопанство и туризма през предходните години. Регионалните неравенства обаче остават големи. Най-голямата регионална икономика..
Националната галерия отново отваря вратите на лабораторията по консервация и реставрация за ценителите на изкуството. Те ще имат възможността да надникнат "зад кулисите" на музея, да видят как се подготвят за експониране произведения на изкуството. Реставратор ще ги запознае с принципите и етиката на съвременната реставрация, както и с..
Успешно приключи проектът "Градска памет: Традиция и Графити", реализиран по Програма "Активни читалища" на Столичната община. Това е поредната инициатива, в която си партнират 2 софийски читалища – НЧ "Иван Вазов – 2014", което е в кв. кв. "Левски В" и НЧ "Васил Левски 1928", което е в "Сухата река". "Това - на фасадата на..
Документалният филм „Скрити белези” на режисьора Георги Тошев и оператора Борис Пинтев е сред селектираните филми за участие във фестивала Master of Art. Лентата разказва за най-успешното българско участие на Биеналето на изкуствата във Венеция. Комисарят на българското участие д-р Надежда Джакова е своеобразен гид на режисьора Георги Тошев..