Много хора днес страдат от хранителни алергии. Някои изпитват само леки симптоми. Други обаче са изправени пред потенциално фатални последици. В търсене на решение на този неприятен проблем, учени са установили, че бактериално съединение, наречено Бутират, което се произвежда от здрави микробиоми, показва обещаващи резултати срещу алергичните реакции в лабораторни тестове. Това съобщава изданието „Сай Тех Дейли“.
Бутиратът е съединение, произведено от бактериите, които съставляват чревния микробиом. Той влиза в групата на съединенията, които насърчават растежа на полезните бактерии и поддържат лигавицата на червата.
Ако микробиомът на човек е нездравословен, в него липсват тези бактерии, произвеждащи бутират. Тогава фрагменти от частично усвоена храна могат да излязат от червата и да предизвикат имунна реакция, която да доведе до алергичен отговор.
Проблемът е, че бутиратът е твърде неприятен за орално приложение. "Той има има много лоша миризма, като на кучешки изпражнения и гранясало масло, а също и лош вкус, така че хората не биха искали да го поглъщат", казва д-р Шиджи Као, който представя резултатите на срещата за екипа в Чикагския университет. „Дори и хората да успеят да го глътнат, бутиратът ще бъде разграден, преди да достигне целта си в долната част на червата“, посочва още той.
За да преодолеят тези предизвикателства, учените, сред които са и съавторите им Катрин Наглър и Руи Уанг, разработват нова система за прием. Те полимеризират бутаноилоксиетилметакриламид, който има бутиратна група като странична верига, с метакрилова киселина или т.нар. хидроксипропилметакриламид.
Получените полимери се самосглобяват в агрегати или полимерни мицели, които прибират в сърцевината си страничните вериги на бутирата, като по този начин прикриват неприятния вкус и мирис на съединението.
Изследователите вкарват тези мицели в храносмилателната система на мишки, на които липсват здрави чревни бактерии или правилно функционираща чревна лигавица.
След като храносмилателните сокове освободили бутирата в долната част на червата, инертните полимери били елиминирани с изпражненията. Лечението възстановило защитната бариера и микробиома на червата, отчасти чрез увеличаване на производството на пептиди, които убиват вредните бактерии, което освободило място за полезните бактерии, произвеждащи бутират.
Предстоят клинични изпитания върху по-големи животни. Ако и тези опити са успешни и Американската агенция по храните и лекарствата (FDA) одобри пероралното лечение, мицелите могат да се продават в малки опаковки, потребителите ще разкъсват опаковката и ще разбъркват съдържанието в чаша вода или сок.
В друга работа с мицелите, изследователският екип анализира данни за лечение на възпалителни заболявания на червата с перорална терапия.
Те изследват и приложението чрез инжектиране. Този метод позволява на мицелите и техния бутиратен товар да се натрупват в лимфните възли, които са част от имунната система. Инжекциите биха могли да бъдат полезни при пациенти, на които е извършена трансплантация на орган или които имат локализирано автоимунно и възпалително заболяване, като ревматоиден артрит, смятат изследователите.
Източник: БГНЕС
На 3 април тазседмичните коментатори във "Форум" Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), разсъждаваха по следните теми: Доброволчеството в България. Защо трансплантациите на органи у нас още не могат да стигнат..
Няма съществен спад на донорските ситуации в България. Запазва се тенденцията от последните години. През 2024 г. има малко по-малко, отколкото през по-миналата година, заради случаи в края на 2023-та . През миналата календарна година у нас са трансплантирани органи на 34 души след 16 донорски ситуации . Получавали сме предложения на..
Младежкото доброволчество в България е популярно в по-малка степен, спрямо процента младежи, които полагат доброволен труд в другите европейски страни. В опит да повиши доброволческите навици и интереса към каузите с идеална цел, фондация "От нас зависи“ постави началото на инициативата "Дай 5!“ през 2024 г. В това време организацията..
В средата на годината се очаква Столичният общински съвет (СОС) да приеме нова наредба за общинските жилища . Предстои документът да бъде качен за публично обсъждане , след което да бъде обсъден и от ресорните комисии, за да може да се приложи по-добра и успешна социална политика в тази посока. Общински съветници, участвали в създаването на..
Певицата Велека Цанкова и Ивайло Манев разказаха за втория албум на формацията "Новините в джаза" , който се нарича "Шипков мармалад" . Барабанистът Ивайло Манев разкри своята връзка с формацията. "С колегите бяхме студенти на Михаил Йосифов и той още от тогава ни покани да работим с него. За тези три години създадохме много музика,..
Годишнина от рождението на арх. Никола Лазаров и Световния ден на културното наследство, както и празника на София по повод обявяването ѝ за столица, са причините за откритата изложба "Архитектурното наследство на София" с творби на ученици , възпитаници на две паралелни гимназии - Националната гимназия за приложни изкуства Св. Лука” и..
Витоша да е място, което софиянци да могат да посещават целогодишно, за да прекарват пълноценно време сред природата и да спортуват. Място, в което децата, ще бъдат ски- и сноуборд шампиони, ще могат да се развиват. Това са част от идеите, които кметът Васил Терзиев е заложил в своята „Визияза Витоша“ . Петте ключови елемента на..