Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Бягай с усмивка“, за да подкрепиш децата с лицеви аномалии

Между 50 и 100 деца в България всяка година се раждат с т. нар. "заешка устичка“

На 1 октомври 2022 г., от 10.00 часа, във Врачанския балкан ще се проведе благотворителната инициатива – „Бягай с усмивка“. Организаторите споделят, че това е състезание, в което има един единствен победител и това са децата с вродени цепнатини на устните. 

Цялата събрана сума от кампанията ще бъде дарена директно на неправителствената организация Асоциация Лицеви аномалии (АЛА), за да бъдат подпомогнати терапиите на възможно най-голям брой деца.

1 на 700 деца се ражда с вродена лицева аномалия, каза в предаването „Ритъмът на столицата“ Методи Симеонов, който е родител на близнаци. Едното от децата е родено с такава аномалия.

„В България всяка година, между 50 и 100 дечица се раждат с вродена лицева аномалия. Те биват различни по сложност, но това което е известно в обществото е „заешка устичка“. Разбрахме, че в България лечението на тези деца се организира от АЛА. Лечението, според държавата, се състои единствено в това да се затвори устичката и евентуално небцето, което са две хирургически операции. Естествено обаче, медицинската грижа за децата е много по-голяма, отколкото е предвидено от държавата“, каза Симеонов, който е и един от организаторите на „Бягай с усмивка“.

В лечението на „заешка устичка“ се включват УНГ специалисти и ортодонти. Процедурите са скъпи, но не са поети от държавата, уточни той.

„Работи се и с логопеди, и психолози, за да могат децата да придобият равни шансове. Нашата мисия е да направим, така че от една страна хората знаят повече за това състояние, но и да мотивираме държавата и цялото общество да помагаме, и да лекуваме тези дечица“, добави Методи Симеонов.

Той посъветва родителите да не се страхуват, когато разберат, че детето им ще се роди с вродена лицева аномалия и че има хора, които могат и ще им помогнат.

Това е и целта на инициативата „Бягай с усмивка“, която се организира за втора поредна година, каза Даниел Иванов, който също е част от организаторите.

„Амбициозно е – Врачански балкан. Нямаме конкретно контролно време, за което трасето трябва да се измине. Стартът е от центъра на Враца. Ще стоим на площада, докато и последният участник завърши. Идеята не е да дойдат най-голям брой хора, а да информираме възможно най-много хора. Може да дойдат хора на площада без изобщо да стартират, просто да подкрепят инициативата и да създадем тази информираност, която е нужна в обществото, за да може по-малко случаи като аборти и изоставени деца да се случват и всяко едно дете да има шанс“, каза Даниел Иванов.

Проф. Юрий Анастасов е лицево-челюстен хирург, който изцяло подкрепя родителите на деца с вродени лицеви аномалии. Той е и сред създателите на Асоциация Лицеви аномалии.

„Понякога е отчайващо да видим, че след като сме чували преди 25 години, че на някои родители са им казвали да си оставят детето или е по-хубаво да не го хранят, защото е толкова страшно на външен вид, това се чува и до преди няколко години в страната ни. Радостното е, че сега имаме група интелигентни родители, които знаят, че тяхната роля променя съдбата на детето. Маратонът също е един пример“, каза проф. Юрий Анастасов.

По думите му, необходимо е родителите да знаят задълженията си, за да могат да компенсират това, което държавата не прави. Той добави, че при правилни грижи, с дълго проследяване, контрол на растежа и развитието е напълно възможно, вродената лицева аномалия да бъде овладяна напълно.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Полина Начева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нова музика за стари филми

Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..

публикувано на 22.02.25 в 16:39
Лесничеят Васил Попов

Историята оживява - Лесничеят Васил Попов, част първа

Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..

публикувано на 22.02.25 в 16:00

Софийски разкази - Софийска хроника. София след Освобождението (1878-1885)

Разговорът е със Здравко Петров -  урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии."  Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..

публикувано на 22.02.25 в 15:00
Вивиа Ники

Северът със скритите му красоти

Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.

публикувано на 22.02.25 в 14:49

Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство

Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..

публикувано на 22.02.25 в 13:40
Мария Маринова и Евгения Селвелиева

Мечталище - културен хъб

Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места.  Реално има супермного..

публикувано на 22.02.25 в 11:35

Жажда за чаена култура

Festeaval  – фестивал на чая, представен ни от Илиана Елиас: "Много чай от цял свят, български билки, богата палитра от вкусове - това вече е осма поредна година. Имаше различни събития в различни браншове и в България много чай не се пие - само когато сме болни. Има жажда за култура." Още любопитни неща за чая и културно-образователната им..

публикувано на 22.02.25 в 09:36