Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ново проучване разкрива:

Защо дори кратките разходки сред природата са полезни?

Снимка: Pixabay

Връзката между човека и природата е неразривна. Още в своя най-ранен етап, историята на човечеството се е развивала предимно в дива среда.

Обширните савани и гористите речни долини са приютявали предците ни в продължение на милиони години. В сравнение с тях градовете представляват радикално нов вид местообитание, което въпреки многото си предимства често натоварва психическото ни здраве.

Изследователи свързват градската среда с повишен риск от тревожност, депресия и други психични проблеми, включително шизофрения.

За щастие предлагат и решение: посещението на дивата природа, дори и за кратко, се свързва с редица ползи за психическото и физическото здраве, между които понижаване на кръвното налягане, намаляване на тревожността и депресията, подобряване на настроението, по-голяма съсредоточеност, по-добър сън, по-добра памет и по-бързо оздравяване.

Може ли само едночасова разходката в гората наистина да предизвика всички тези полезни промени в мозъка? И ако е така, как? Отговорът на тези въпроси се посочва в изданието „Сайънс Алерт“:

„Едно от добрите места, където да потърсим улики, е амигдалата - малка структура в центъра на мозъка, която участва в обработката на стреса, емоционалното обучение и реакцията "борба или бягство". Изследванията показват, че амигдалата се активира по-слабо по време на стрес при жителите на селата в   сравнение с жителите на градовете“, пише „Сайънс Алерт, но това не означава непременно, че животът на село има антистресов ефект.

Изследователи от Института за човешко развитие "Макс Планк" са разработили ново проучване, с помощта на функционален магнитен резонанс (фМРТ). В него са участвали 63 здрави възрастни доброволци. Участниците са помолени да попълнят въпросници, да изпълнят задача за работната памет, след което да се подложат на   сканиране с ядрено-магнитен резонанс, както и да отговарят на въпроси, някои от които били предназначени да предизвикат социален стрес.

След това участниците са разпределени на случаен принцип да се разхождат един час в градска среда (оживен търговски район в Берлин) или в естествена среда (гората Грюневалд в Берлин с площ 3000 хектара). 

Изследователите ги помолили да изминат определен маршрут в двете места, без да се отклоняват от пътя или да използват мобилните си телефони по време на разходката. 

След разходката си всеки участник направил още едно сканиране с ядрено-магнитен резонанс с допълнителна задача, предизвикваща стрес и попълнил още един въпросник.

Изследователите съобщават, че ЯМР сканирането е показало намалена активност в амигдалата след разходка в гората, което подкрепя идеята, че природата може да предизвика благоприятни ефекти в мозъчните области, свързани със стреса. И очевидно това може да се случи само за 60 минути.

"Резултатите потвърждават предполагаемата досега положителна връзка между природата и здравето на мозъка, но това е първото проучване, което реално доказва причинно-следствената връзка", посочват от Института за човешко развитие "Макс Планк".

Източник: БГНЕС


По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Националният етнографски музей започва образователна програма за първомартенската обредност

Образователна програма за първомартенската обредност ще се проведе в Националния етнографски музей от 17 до 22 февруари. Работилницата е озаглавена "На́ на тебе мартеница, дай на мене здраве“. В нея децата ще разберат повече за образа на Баба Марта, за нейното семейство, за символиката на мартеницата и за обредните действия на..

публикувано на 17.02.25 в 11:53

Net Zero подлез за по-добра градска среда

Преди няколко месеца, екип от Стопанския факултет към Софийския университет обнови подлеза при спирка "ж.к. Изток“, под бул. "Цариградско шосе“, където се намира и Стопанският факултет. "Net Zero подлез“ е част от концепцията на ръководството на Стопанския факултет за създаване на Net Zero Campus като мечтано устойчиво пространство, в което..

публикувано на 17.02.25 в 10:36

За рушащ се подлез в столичния район "Триадица" сигнализират граждани

За рушащ се подлез в район "Триадица“ сигнализираха слушатели на Радио София. В подлеза на бул. "България“ и бул. "Тодор Каблешков“ таванът е силно компрометиран, има ограждение за ограничаване на преминаването от граждани, но то е съборено. "В момента има падащи парчета от облицовката на тавана. Това положение е, може би, от около месец...

публикувано на 17.02.25 в 09:24

Валежите от сняг обхващат цялата страна, на много места ще са значителни

Валежите ще обхванат цялата страна и ще продължат и през деня. С продължаващото застудяване в повечето райони ще вали сняг, в Югоизточна България - дъжд, съобщиха от НИМХ. Ще се образува и ще се задържи снежна покривка, най-много в Централна Северна и в Източна България, където и валежите ще бъдат по-значителни. Ще духа до умерен вятър от..

публикувано на 17.02.25 в 07:35
Невена Николова и Данаил Конов

Невена Николова и Данаил Конов пред и зад микрофон

Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той става част от екипа на радио София през 2015 година, а тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и..

публикувано на 16.02.25 в 12:00

Кукленият театър бе най-подходящ за мен

Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.

публикувано на 16.02.25 в 11:20
Мирослав Цеков

Нерешените проблеми в младежката политика се превръщат в проблеми на цялото общество

Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..

публикувано на 16.02.25 в 10:38