Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ново проучване разкрива:

Защо дори кратките разходки сред природата са полезни?

Снимка: Pixabay

Връзката между човека и природата е неразривна. Още в своя най-ранен етап, историята на човечеството се е развивала предимно в дива среда.

Обширните савани и гористите речни долини са приютявали предците ни в продължение на милиони години. В сравнение с тях градовете представляват радикално нов вид местообитание, което въпреки многото си предимства често натоварва психическото ни здраве.

Изследователи свързват градската среда с повишен риск от тревожност, депресия и други психични проблеми, включително шизофрения.

За щастие предлагат и решение: посещението на дивата природа, дори и за кратко, се свързва с редица ползи за психическото и физическото здраве, между които понижаване на кръвното налягане, намаляване на тревожността и депресията, подобряване на настроението, по-голяма съсредоточеност, по-добър сън, по-добра памет и по-бързо оздравяване.

Може ли само едночасова разходката в гората наистина да предизвика всички тези полезни промени в мозъка? И ако е така, как? Отговорът на тези въпроси се посочва в изданието „Сайънс Алерт“:

„Едно от добрите места, където да потърсим улики, е амигдалата - малка структура в центъра на мозъка, която участва в обработката на стреса, емоционалното обучение и реакцията "борба или бягство". Изследванията показват, че амигдалата се активира по-слабо по време на стрес при жителите на селата в   сравнение с жителите на градовете“, пише „Сайънс Алерт, но това не означава непременно, че животът на село има антистресов ефект.

Изследователи от Института за човешко развитие "Макс Планк" са разработили ново проучване, с помощта на функционален магнитен резонанс (фМРТ). В него са участвали 63 здрави възрастни доброволци. Участниците са помолени да попълнят въпросници, да изпълнят задача за работната памет, след което да се подложат на   сканиране с ядрено-магнитен резонанс, както и да отговарят на въпроси, някои от които били предназначени да предизвикат социален стрес.

След това участниците са разпределени на случаен принцип да се разхождат един час в градска среда (оживен търговски район в Берлин) или в естествена среда (гората Грюневалд в Берлин с площ 3000 хектара). 

Изследователите ги помолили да изминат определен маршрут в двете места, без да се отклоняват от пътя или да използват мобилните си телефони по време на разходката. 

След разходката си всеки участник направил още едно сканиране с ядрено-магнитен резонанс с допълнителна задача, предизвикваща стрес и попълнил още един въпросник.

Изследователите съобщават, че ЯМР сканирането е показало намалена активност в амигдалата след разходка в гората, което подкрепя идеята, че природата може да предизвика благоприятни ефекти в мозъчните области, свързани със стреса. И очевидно това може да се случи само за 60 минути.

"Резултатите потвърждават предполагаемата досега положителна връзка между природата и здравето на мозъка, но това е първото проучване, което реално доказва причинно-следствената връзка", посочват от Института за човешко развитие "Макс Планк".

Източник: БГНЕС


По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Текат ремонти на софийски тротоари и пътни платна

Повече от 20 екипа извършват текущи ремонти по пътните платна и тротоари в София - фрезоване, почистване и асфалтови дейности върху пътните настилки, както и обновяване на тротоарите, съобщиха от Столичната община. От днес започва ремонт на отделни неравности по основни и локални платна на бул. "Скобелев" в участъка от кръстовището "Петте..

публикувано на 24.07.25 в 18:28
Тодор Петков

Какво е добре да знаем за застраховките при пътуване в чужбина?

Все по-често през летните месеци се отправяме на почивка и в чужбина.  Важно е, когато я предприемаме, да сме организирани и предпазливи, защото винаги нещо може да се обърка. Една от защитите при пътуване извън страната е именно застраховката. Какво представлява и какво включва една такава полица, колко може да ни струва тя, какви са..

публикувано на 24.07.25 в 17:40
Снимки: bcause.bg

Българинът е 61-ви по щедрост в света, но мисли, че е след 80-о място

България е на 61-во място по щедрост в света, а българите са склонни да подценяват своята щедрост , сочи  Световният доклад за дарителството ‘2025 (World Giving Report ‘2025)  - представително проучване на британската фондация КАФ (CAF), което обхваща повече от 50 000 души в 101 държави. У нас Фондация BCause заедно с КАФ  е..

публикувано на 24.07.25 в 16:58
Малък участък от булеварда затруднява довършването и трафика

Столичният общински съвет позволи завършването на бул. "Тодор Каблешков"

Столичният общински съвет (СОС) малко изненадващо одобри доклада, с който се позволява завършването на бул. "Тодор Каблешков" . Той се внася за втори път за гласуване, като ресорната комисия по архитектура даде отрицателно становище по казуса. Според несъгласните със заложените изменения в подробния устройствен план, които ще позволят да се..

публикувано на 24.07.25 в 15:18

В нов комикс Цвета Петрова разкрива коя е вещицата Мара

"Вещицата Мара и Проклятието на Абоминус" е първият издаден комикс на илюстраторката Цвета Петрова и ни разказва една история за приятелство, приключения, семейство, и какво става, когато нещата се объркат. "Мара всъщност е базирана на моя приятелка, която се казва Мара и даже и визуално наподобява нея. Този герой е създаден преди доста време, преди..

публикувано на 24.07.25 в 13:20
Нера Бойкова

Нера Бойкова навлиза в киното като режисьор и сценарист

В предаването "Добър вечер, София" гостува младият, драматург и сценарист – Нера Бойкова , която завършва специалност “Кино и телевизия“ в Нов Български университет и вече работи  в няколко кино и телевизионни продукции. Нера Бойкова разказа как творческия път който избира я превръща в човек на изкуството, решавайки да се реализира на..

публикувано на 24.07.25 в 12:56

Инж. Георги Кордов: Всички елементи в една сграда са носещи

Какво е състоянието на сградния фонд в столицата от гледна точка на безопасността при земетресение, обяснява в БНР- Радио София инж. Георги Кордов . “Считам, че едропанелните жилищни сгради са добри сгради от конструктивна гледна точка. За времето, когато са проектирани и построени, са спазвани абсолютно всички нормативни документи. Мога да кажа дори,..

публикувано на 24.07.25 в 12:12