Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

От Столична община представиха успешни решения за справяне с трафика

Центърът на София обичайно е задръстен от автомобили.
Снимка: БГНЕС

Как да паркираме по-бързо в тесните улици на столицата и какви са решенията за по-добро управление на автомобилния поток? По темата пред Радио София говори Димитър Петров от Дирекция "Управление и анализ на трафика" към Столична община. Той сподели, че заради липсата на светофарни уредби, както например по бул. "Цариградско шосе" се затруднява трафика при възникването на инциденти.

По думите му, един от апелите на Столична община е от Пътна полиция да увеличат екипите на терен в пиковите часове. Петров поясни, че от 2017 до 2019 г. има стабилно увеличение на трафика, но от септември 2022 г. данните за транспортните натоварвания показват стойности близки до тези през 2019 г.

Относно функциониращите "зелени вълни", Петров отбеляза, че левите завои са конфликтни маневри и на местата където има т. нар. "транзитни булеварди" е добре тези завои да бъдат забранени.

"Предварителните данни, които събираме са за доста голямо подобрение на движението на автомобилите по бул. "Константин Величков". Преди тази промяна задръстването винаги достигаше километрични стойности. В момента това не е така и времето за преминаване през булеварда е намаляло поне два пъти. Доста е подобрено и времето за преминаване в сутрешните пикови часове в посока от кв. "Люлин" към центъра, но това в момента не се забелязва чак толкова много, поради течащите ремонтни дейности в тунела", коментира Петров.

За проблемите с паркирането, той сподели:

"При уличното паркиране има някои предизвикателства. В централната част на града трябва да се паркира само когато е за извършване на административни нужди и това бива стимулирано чрез цента на зоните, както е по цял свят. Относно ежедневното паркиране на хората, най-добрата мярка, която от години поетапно се прилага в града е еднопосочността в кварталите. То дава изключителна възможност за увеличаване на паркоместата и едновременно за регулиране на трафика".

За изграждането на транспортна мрежа около новостроящите се квартали, Петров поясни, че:

"Самото развитие на уличната мрежа и бъдещите характеристики се залагат на градоустройствено ниво чрез приемането на устройствените планове в Направление "Архитектура и градоустройство". Те винаги минават през обществени обсъждания и множество експертни съвети, така че да може да се гарантира както развитието като застрояване на дадена зона, така и транспортното обезпечаване".

Той добави, че по инициатива на главния архитект всеки един по-голям обект трябва първо да докаже своето транспортно обслужване, след което получава съответните документи за строеж.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 04.11.24: Може ли Борисов да назначи Пеевски за министър?

Коментарното предаване на БНР-Радио София "Форум" се завръща. На осмия ден след изборите за 51-во Народно събрание, разбира се първата тема е обусловена от преживяното. Коментаторите Манол Глишев и Тодор Терзиев правят своите следизборни разсъждения и прогнози : Купуването на цяла парламентарна група никога досега не е..

публикувано на 04.11.24 в 18:30
Радина Велчева

Къде е разковничето на проблема с репродуктивното здраве?

Започна Европейската седмицата на фертилността , която се организира ежегодно в началото на месец ноември. Тази година целта е да се повиши осведомеността по отношение на донорството на гамети (полови клетки), както и да се подчертаят належащите нужди от законови разпоредби. Повече по темата разказа  в предаването "Ритъмът на столицата"..

публикувано на 04.11.24 в 17:55
Александър Хинков

Дигиталните формати еволюират, поколенията си имат фаворити

Форматите стават съществени като място за комуникация и послания на автори на съдържание и рекламодатели. Аудио и видеоподкастите се променят като специфика, позициониране и дължина. Сравнително нова за България е възможността, която дава Тик-Ток форматът. Това коментира пред БНР-Радио София Александър Хинков – изпълнителен..

публикувано на 04.11.24 в 16:56

Детската поредица "Българознайко" представя “Необикновеният Георги Раковски“

Българознайко е проект, който с времето е намерил път към сърцата на децата. Но  той не е сам в този път -  зад детските книжки с българска история стои писателката Виктория Петкова, техните родители и учители, които разпознават Българознайко не просто като част от учебния процес, но и като начин, по който децата научават за българската..

публикувано на 04.11.24 в 15:50

Младата певица Eliya със самостоятелен концерт в София

Младата изпълнителка  Елия Тодорова - Eliya, кани всички на първия си самостоятелен концерт в София на 5 ноември.  На сцената с нея ще бъдат Даниеле Феббо (бас и аранжименти), Кристиан Желев (барабани), Николай Костадинов (пиано), Jeko (китара), Иван Йорданов (алт саксофон), Тодор Бакарджиев (тромпет), Гален Николов (баритон саксофон). Певицата казва,..

публикувано на 04.11.24 в 15:41
Петър Ганев

Петър Ганев: Обуздаването на разходите ще е голямата тема за парламента

Девет фундаментални цели с хоризонт от 4 години, които са напълно постижими и биха повишили значително възможностите за развитие и качеството на живот в България, предлагат от Института за пазарна икономика (ИПИ) в Бяла книга „Отключване на растежа: пътят напред след изборите“ . "Напоследък постоянно ни връхлитат някакви кризи, от 3..

публикувано на 04.11.24 в 15:30

Националната галерия обучава безплатно деца, младежи и семейства за приобщаване към визуалните изкуства

Националната галерия провежда безплатна образователна програма с фокус към деца, младежи и семейства . Целта на „Форми, изкуство в публична среда“ е приобщаване към визуалните изкуства чрез поредица от ателиета в “Квадрат 500”. Изкуствоведите от Националната галерия прилагат нестандартни и иновативни подходи за обогатяване знанията на..

публикувано на 04.11.24 в 15:06