Книгата разказва историята за баща, който губи сина си в катастрофа предизвикана от т. нар. "силни на деня", които се измъкват безнаказано. По думите на Никифоров сюжетът е много актуален в наши дни, но в книгата нещата стоят по по-различен начин, там той разкрива, че за хората, които попадат в такива ситуации има различен път.
"Една от причините да напиша този роман е, че винаги съм смятал, че хората са прекалено крайни един към друг. Прекалено малко неща си прощават или почти нищо не си прощават. Когато един човек го застигне някаква такава трагедия, както главния герой в книгата, той започва да се променя, иска или не иска. И чрез болката стига до някакви брегове на прозрението. За всеки човек е различно. Радвам се, че моят герой успява да стъпи на твърда земя и да разбере как трябва да продължи да живее със себе си и с болката, която има в себе си", сподели Никифоров.
Той поясни, че една от причините да напише книгата е, че мъжете също имат чувства, въпреки стереотипите, защото мъжката чувствителност е като "черна кутия", в която трудно може да се надникне.
"Един от тези шаблони е да не говорим за чувствата си. Аз направих точно обратното в тази книга, исках да дам максимална дълбочина на това, което изпитва един мъж, когато страда. Така стигнах и до тъмни страни дори в собствената си личност, които не бях изследвал, не бях поглеждал и това ми помогна да направя преживяванията на главния герой доста по-достоверни", отбеляза писателят.
Кога черното започва да свети? Според автора тогава, когато говорим необмислени неща, когато грешим, когато нараняваме другите. Но има и бяло, светло във всеки човек.
"Когато страдаме може би не е толкова черно. По-скоро сиво, по-скоро лилаво, по-скоро някак цветно. Защото казват, че тъгата е най-чистото човешко чувство, тя е 100% чисто чувство, не е смесена с друго", сподели Никифоров.
В момента се работи по екранизация на една от книгите му.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Истинското име на събореното преди половин век Писателско кафене е сладкарница "Цар Освободител". Тези, които я помним намаляваме като бройка и си струва да се запознаете с нея: Чия е първоначално сградата ѝ, кой я купува и в какво превръща помещението, преди да стане сладкарница в 1908 с подробности в спомените на художника Иван Тенев и други нейни..
Американското разузнаване праща частни самолети за любовниците на агента си: Осъденият на смърт за шпионаж в полза на САЩ български дипломат Иван Асен Георгиев, докато работи в българското посолство в Париж върти три любовници, а освен това има съпруга. Американското ЦРУ толкова цени агента си, че осигурява фиктивна стипендия за уж..
За Милен Кукошаров времената са интересни. И плодотворни. Един от най-широкоспектърните пианисти на българската сцена, той се налага все повече като запомнящо се присъствие и в джаза (където участва в многобройни съвместни проекти с Вили Стоянов – и като пианист, и като аранжор, и като композитор, и с Марина Господинова и Златните години на джаза,..
Ново гражданско пространство „ Магнит “ за безплатни събития отваря врати на 20.11. на ул. Г. С. Раковски 76. Представя ни го един от основателите, Божана Славкова: "Проектът почна в 2019. Бе само пространство за климатични активисти. Сега е отворено за младежи, култура. Имаме няколко различни помещения. Искаме да сме шарени, разнообразни. Искаме..
С наближаването на официалната дата на "Черния петък" (29.11.), търговци започват да анонсират различни кампании за отстъпки, някои от които обаче не са коректни спрямо клиентите – описание и експертен анализ на некоректните практики с Габриела Руменова от платформата „ Ние потребителите “: "Използват се много маркетинг подходи, но се стига до..
По повод днешния Международен ден на толерантността разговаряме с психолога и психотерапевт Камелия Тодорова от “Психологическо консултиране За мен” за това колко толерантни са децата: "Винаги обяснявам толерантността като сводоба и част от емоционалната интелигентност. Ако децата са отгледани с добрина, могат да бъдат много толерантни. И..
Изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България продължава, като постепенно делът на София в общия брутен вътрешен продукт (БВП) на страната намалява. Въпреки това столицата запазва водещата си роля с 41% от БВП през 2022 г., или 68,7 млрд. лв., следвана от Пловдив и Стара Загора. Това е един от изводите на..