През 2022 г. домакинствата ще загубят една десета от богатството си. През 2021 г. дългът им се е увеличил със 7,6% - най-бързото нарастване от преди Голямата финансова криза през 2008 г.
За трета поредна година през 2021-ва глобалните финансови активи са нараснали с двуцифрено число, достигайки 233 трилиона евро (+10,4%).
През последните три години личното богатство се е увеличило със зашеметяващите 60 трилиона евро. Тази сума се равнява на добавяне на две еврозони към световното финансовото състояние.
Това са част от данните в 13-то издание на „Global Wealth Report“, който проследява състоянието на активите и задълженията на домакинствата в близо 60 държави.
Три региона се откроиха с ръст на активите: Азия, без Япония (+11,3), Северна Америка (+12,5%) и Източна Европа (12,2%).
Брутните финансови активи на българските домакинства са нараснали с 6,1% през м.г., което е под дългосрочната средна стойност от 7,5% годишно през последното десетилетие.
Бумът на сделки на фондовите борси е допринесъл с около две трети за растежа на богатството през 2021 г. Делът на банковите депозити намаля, но с 63,2% той остава предпочитаният вид активи за спестителите.
Банковите депозити в световен мащаб нараснаха със „само“ 8,6% през 2021 г., което все още е второто най-голямо рекордно увеличение (след скока от 12,5% през 2020 г.).
Войната в Украйна затрудни възстановяването след Covid-19. Инфлацията е висока, енергията и храната са недостатъчни, а монетарното затягане притиска икономиките и пазарите. Тези и други фактори ще повлияят значително върху богатството на домакинствата и те ще изпитат затруднение.
Повече разяснения пред Радио София даде Веско Ангелов, изпълнителен директор в ЗАД "Алианц".
Той посъветва във време като даде сегашното хората да стават по-критични към това, за какво и как харчат парите си, да станем по-спестовни, да се възползваме и да инвестираме, когато финансовите пазари са ниски.
Чуйте разговора на Елисавета Белеганска.Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..
Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..
Разговорът е със Здравко Петров - урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии." Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..
Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.
Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..
Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места. Реално има супермного..
Festeaval – фестивал на чая, представен ни от Илиана Елиас: "Много чай от цял свят, български билки, богата палитра от вкусове - това вече е осма поредна година. Имаше различни събития в различни браншове и в България много чай не се пие - само когато сме болни. Има жажда за култура." Още любопитни неща за чая и културно-образователната им..