През 2022 г. домакинствата ще загубят една десета от богатството си. През 2021 г. дългът им се е увеличил със 7,6% - най-бързото нарастване от преди Голямата финансова криза през 2008 г.
За трета поредна година през 2021-ва глобалните финансови активи са нараснали с двуцифрено число, достигайки 233 трилиона евро (+10,4%).
През последните три години личното богатство се е увеличило със зашеметяващите 60 трилиона евро. Тази сума се равнява на добавяне на две еврозони към световното финансовото състояние.
Това са част от данните в 13-то издание на „Global Wealth Report“, който проследява състоянието на активите и задълженията на домакинствата в близо 60 държави.
Три региона се откроиха с ръст на активите: Азия, без Япония (+11,3), Северна Америка (+12,5%) и Източна Европа (12,2%).
Брутните финансови активи на българските домакинства са нараснали с 6,1% през м.г., което е под дългосрочната средна стойност от 7,5% годишно през последното десетилетие.
Бумът на сделки на фондовите борси е допринесъл с около две трети за растежа на богатството през 2021 г. Делът на банковите депозити намаля, но с 63,2% той остава предпочитаният вид активи за спестителите.
Банковите депозити в световен мащаб нараснаха със „само“ 8,6% през 2021 г., което все още е второто най-голямо рекордно увеличение (след скока от 12,5% през 2020 г.).
Войната в Украйна затрудни възстановяването след Covid-19. Инфлацията е висока, енергията и храната са недостатъчни, а монетарното затягане притиска икономиките и пазарите. Тези и други фактори ще повлияят значително върху богатството на домакинствата и те ще изпитат затруднение.
Повече разяснения пред Радио София даде Веско Ангелов, изпълнителен директор в ЗАД "Алианц".
Той посъветва във време като даде сегашното хората да стават по-критични към това, за какво и как харчат парите си, да станем по-спестовни, да се възползваме и да инвестираме, когато финансовите пазари са ниски.
Чуйте разговора на Елисавета Белеганска.“Добре съм и съм в кондиция”, заяви инж. Стоян Братоев, който в петък беше отстранен от поста изпълнителен директор на столичния "Метрополитен", който заемаше от близо 25 години. „Добре съм. В кондиция съм. Работя, както винаги, няма разлика, от това което е било преди“, обясни вече бившия изпълнителен директор на столичния "Метрополитен" във връзка..
Движението на част от градския транспорт в София ще бъде променено заради строителните дейности в участъка от локалното платно на бул. “Цариградско шосе“ в ж.к. “Младост“, съобщават от Столична община. Затваря се за движение, включително и за превозните средства на градския транспорт, цялото локално платно на бул.”Цариградско шосе“ от ул. “Владимир..
Вятърът ще отслабне, в много райони и ще стихне. В сутрешните часове на отделни места в низините ще се образува краткотрайна мъгла. Минималните температури ще бъдат между 1° и 6° и на места в Източна България и в Подбалканските котловини ще се образуват слани, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. През деня ще бъде предимно..
Кристиан Сугарев е виолист в състава на Софийската филхармония. На 27 април от 19 часа в камерна зала „България“ заедно с още две дами от състава на филхармонията – Кристина Михайлов и Петя Йорданова той ще представи една специална и отдавна мислена програма. Самата програма е по идея на Кристиан. Ето какво разказ той за БНР – „ ще изпълним..
Днес на Томина неделя, предаването гостува на празника на община Чавдар. Говорим за развитието на региона, традициите и обичаите на хората, които живеят в малка Швейцария. Ще усетите и магията на „Света Петка“ - неолитното село над Чавдар. Първият ни гост е Павлина Павлова - секретар на община Чавдар: "Основно работим с групи с деца, това е..
Какво има зад решетката с розово-червен цвят на днешния пл.Бански? Кои гости на града винаги се озовават там? Кой премахва църквата Св.Никола Мали и кой - мюсюлманските храмове в града? Какво е да политикарствуваш и къде се политикарствува? Колко е бил капацитетът на първия цирк, преди да бъде разрушен и на мястото му да се построи покрит търговски..
Слушаме Любомир Пипков от Златния фонд на БНР - гласа му и музикални откъси от негови произведения. Говорим за композитора с проф.Юлиян Куюмджиев, преподавател в НМА и автор на книга за него, както и с внучката му, актрисата Ани Вълчанова: