„Българите сме свикнали с тежките статистики по отношение на здравеопазването, вече и това не ни прави впечатление. Докато не се повиши информираността и докато не се завишат действията на институциите, трудно можем да имаме промяна. Ще си говорим всяка късна есен за този проблем. Град като София, който приютява над 1,5 млн. жители, със сигурност не е добро място за живеене в тези месеци, заради високите нива на фини прахови частици“, каза Сандов.
Той припомни, че България е първата държава в ЕС, осъдена заради мръсния въздух в 5 големи района.
„Българските общини насърчават автомобилния трафик, не правят нужното за енергийна трансформация, не правят информационни кампании, които да убеждават хората и не поддържат инфраструктура, която да е чиста. В определени райони трябва да споменем и индустрията“, допълни бившият екоминистър.
Той добави, че е направил предложение да се създаде фонд, който да се пълни от парите, които България получава по линия на квотите за емисии и през него да се създават мерки и да се финансират проекти, свързани с електромобили, например.
По отношение на битовото отопление в столицата, Сандов коментира поставянето на филтри на комините.
„Това, извинявам се, но е една глупост, защото цената на този филтър и поддръжката му струва толкова, колкото да се смени цялата инсталация“.
По думите на Борислав Сандов, заради отоплението на дърва и през тази зима ще наблюдаваме завишение на фините прахови частици.
„Ето от вчера имаме трайно завишаване на фините прахови частици. Това ще продължи през целия ден, защото вятърът е слаб. Те обаче не изчезват с вятъра, те се пренасят на друго място“.
Какво още каза Борислав Сандов по отношение на мръсния въздух в София, можете да чуете в звуковия файл.
Коментарното предаване на БНР-Радио София "Форум" се завръща. На осмия ден след изборите за 51-во Народно събрание, разбира се първата тема е обусловена от преживяното. Коментаторите Манол Глишев и Тодор Терзиев правят своите следизборни разсъждения и прогнози : Купуването на цяла парламентарна група никога досега не е..
Започна Европейската седмицата на фертилността , която се организира ежегодно в началото на месец ноември. Тази година целта е да се повиши осведомеността по отношение на донорството на гамети (полови клетки), както и да се подчертаят належащите нужди от законови разпоредби. Повече по темата разказа в предаването "Ритъмът на столицата"..
Форматите стават съществени като място за комуникация и послания на автори на съдържание и рекламодатели. Аудио и видеоподкастите се променят като специфика, позициониране и дължина. Сравнително нова за България е възможността, която дава Тик-Ток форматът. Това коментира пред БНР-Радио София Александър Хинков – изпълнителен..
Българознайко е проект, който с времето е намерил път към сърцата на децата. Но той не е сам в този път - зад детските книжки с българска история стои писателката Виктория Петкова, техните родители и учители, които разпознават Българознайко не просто като част от учебния процес, но и като начин, по който децата научават за българската..
Младата изпълнителка Елия Тодорова - Eliya, кани всички на първия си самостоятелен концерт в София на 5 ноември. На сцената с нея ще бъдат Даниеле Феббо (бас и аранжименти), Кристиан Желев (барабани), Николай Костадинов (пиано), Jeko (китара), Иван Йорданов (алт саксофон), Тодор Бакарджиев (тромпет), Гален Николов (баритон саксофон). Певицата казва,..
Девет фундаментални цели с хоризонт от 4 години, които са напълно постижими и биха повишили значително възможностите за развитие и качеството на живот в България, предлагат от Института за пазарна икономика (ИПИ) в Бяла книга „Отключване на растежа: пътят напред след изборите“ . "Напоследък постоянно ни връхлитат някакви кризи, от 3..
Националната галерия провежда безплатна образователна програма с фокус към деца, младежи и семейства . Целта на „Форми, изкуство в публична среда“ е приобщаване към визуалните изкуства чрез поредица от ателиета в “Квадрат 500”. Изкуствоведите от Националната галерия прилагат нестандартни и иновативни подходи за обогатяване знанията на..