Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стартира The challenge 3 - състезание за създаване на алгоритмичен код

Снимка: Радио София

The challenge 3 е третото онлайн състезание за създаване на алгоритмичен код. То е инициирано от екипа на Tuesday Afternoon Club и неговата основателска организация MNKnowledge, с подкрепата на Strypes и в партньорство с Професионалната асоциация по роботика и автоматизация (PARA). Подробности пред Радио София разказаха математикът проф. Красимир Манев, Ивайло Янев – маркетинг мениджър в Strypes, специалист в корпоративния мениджмънт и комуникации, както и Кристиян Михайлов, съосновател и член на УС на Професионалната асоциация по роботика и автоматизация (PARA).

Според гостите, задачите ще бъдат едни и същи за всички, както за ученици, така и за студенти и професионалисти. Алгоритмичните задачи представляват математически задачи, които не се решават с уравнения, а се пише програма, която ги решава, като за всяка написана програма се получават точки.

"Стандартната математика би трябвало да я наречем по-правилно "непрекъсната". От познатите области на математиката това е геометрията, която се изучава в училище и където обектите са непрекъснати – линии, отсечки, окръжности и т. н. "Дискретната математика" се занимава с математически обекти, които са съставени от отделно различими части", поясни проф. Манев и допълни, че "дискретната математика" е математиката на програмирането.

Той отбеляза, че поради намалените изисквания в училище, студентите, които постъпват в университетите не са достатъчно подготвени. Кристиян Михайлов сподели, че профилирането на технологични знания се насърчава основно извън училище покрай клубове насочени към роботика, а в училище по-скоро се наблюдава в професионалните гимназии.

По думите на Ивайло Янев много хора не си дават сметка, че технологиите които използваме тръгват от училище, тъй като училището трябва да излъчи качествени кадри, които да могат да влязат в университета.

"Организации като PARA дават връзката между истинския свят и бизнеса и тези кадри и фирми като нашата ги приемат като кадри, които да ги вкарат в този бизнес свят. Недостигът на чипове е горе-долу съотнесен с недостига на кадри", каза той.

Поради липсата на чипове в световен мащаб, една от задачите на съревнованието е да реши проблема на няколко индустрии, решавайки математически задачи насочени към дефицита на чипове. Желаещите да участват могат да се запишат до 21 ноември 2022 г. на страницата на MNKnowledge.

"Когато запитахме в нашето проучване компаниите от различни индустрии свързани с електроника, машиностроене и прочее, ясно се видя, че за разлика отпреди три години липсата на работна ръка е основната причина за автоматизация в България. Което означава, че автоматизацията в България ще се развива с все по-високи темпове. Компаниите имат нужда да обучават все по-активно работещите при тях как да използват различни софтуери, защо интеграцията на един робот няма да ги изгони, а ще им повиши уменията, ще повиши производството, ще подпомогне дейностите на работника и т. н.", сподели Михайлов.

"Кризите винаги са били подтик за умните хора да седнат и да поработят здраво за излизане от кризата. И тези кризи с всичките лоши работи ще доведат до това, да се активизира изследователската работа", каза проф. Манев.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Френска музика оглася Борисовата градина с концерт на Мария Елена Инфантино

На 15 юли певицата и актриса Мария Елена Инфантино ще изнесе концерт в новото пространство за култура в Борисовата градина, по повод Деня на Бастилията, който се отбелязва на всеки 14 юли във Франция. Пред Радио София, тя сподели, че е подготвила френска програма, с която обикаля света вече 14 години. "Френска програма с Едит Пиаф и Далида...

публикувано на 11.07.25 в 11:04

Представят мултижанровия младежки спектакъл "Богини на водата" в два поредни дни в Банкя

На 15 и 16 юли - първите два дни от "Горешляци“ – Празници на минералната вода, здравето и дълголетието, Банкя е домакин на мултижанровия спектакъл "Богини на водата". Младежкият спектакъл ще се състои в парковото пространство пред Централна минерална баня в курортния град, с филмови декори, визуални ефекти и 3D mapping. Началото е..

публикувано на 11.07.25 в 08:55

Слънчево и прохладно сутринта, следобед в София - около 26°

Днес ще преобладава слънчево време с временни увеличения на облачността, по-значителни в следобедните часове. На изолирани места в североизточните и планинските райони ще превали краткотраен дъжд, съобщиха от НИМХ. Ще духа слаб до умерен вятър от север-северозапад. Сутринта ще е прохладно, а максималните температури ще бъдат между 26° и 31°, в София -..

публикувано на 11.07.25 в 06:35

Второ издание на Националния туристически фестивал подготвя БТС от 11 до 13 юли

За втора поредна година Националният туристически фестивал на Българския туристически съюз  събира природолюбители от цяла България в подножието на връх Мальовица. От 11 до 13 юли, в местността “Мечата поляна в Курортен комплекс “Мальовица“, ще стартират организираните в три поредни дни дейности.  Събитието е част от честванията на 130..

публикувано на 10.07.25 в 18:05

"Майчин дом" поема грижата за родилките от Перник

Днес беше подписан стратегически договор между най-голямата специализирана акушеро-гинекологична болница у нас - СБАЛАГ "Майчин дом“, и УМБАЛ "Рахила Ангелова“ в Перник  . Проф. д-р Иван Костов, изпълнителен директор на СБАЛАГ „Майчин дом“, и г-н Емил Ненков, директор на МБАЛ „Рахила Ангелова“, сключиха споразумение, което предвижда пълно поемане на..

публикувано на 10.07.25 в 17:17

Доц. д-р Иван Богданов: Слънцето е полезно само ако се излагаме разумно под лъчите му

Летните месеци, високите температури, следствие от климатичните промени, влияят по различен начин на здравето ни. Кожата е най-големият орган в човешкото тяло и първият, който е в пряк контакт със слънчевите лъчи и атмосферните влияния. Тя служи като бариера, предпазваща тялото от външни фактори и играе ключова роля в терморегулацията. Кожата..

публикувано на 10.07.25 в 17:15
Снимката е илюстративна

Време ли е за трансформация на общинските болници?

Преди дни Институтът за пазарна икономика публикува свой анализ "Реформирай болничната карта в кратки стъпки: Случаят с общинските многопрофилни болници“. Изследването е провокирано от факта, че България е сред водещите страни в ЕС по брой болници и легла на глава от населението, но това не се отразява на качеството на услугите. Пред..

публикувано на 10.07.25 в 16:28