Игнажден е ден, който е свързан с началото на новата година, свързва се и със зимното слънцестоене на 22 декември, каза в предаването „Радиокафе“ етнографът Галин Георгиев от Института по етнология и фолклористика с Етнографски музей към БАН.
„Свързва се раждането на новото слънце, на новия Бог, още от предхристиянско време. Не случайно, периодът между Игнажден и Нова година, и Васильовден е много символно натоварен с много обредни действия. Не случайно, особено в Източна България, Игнажден слага началото на трите кадени вечери, на трите обредни трапези – от Игнажден през Бъдни вечер до Богоявление, през които цялото семейство трябва да се събере на постна вечеря, да се прекади от най-възрастния стопанин“, добави Галин Георгиев.
По думите му, от Игнажден започват родилните мъки на Света Богородица, която според вярванията на българите, ще седне на тяхната трапеза на Бъди вечер.
Игнажден се свързва и с „полазването“ или човекът, който ще влезе пръв в къщата.
„Това може да бъде и член от семейството, който е излезнал, но когато влезе трябва да е пълен, най-малкото със съчки, с орехчета, нещо, което трябва да внесе. Празен не се влиза на Игнажден. В някои краища дори специално канят полазика“, каза етнографът.
Той добави, че задължително на този ден на трапезата трябва да има питка, варива, орехи и плодове.
На Игнажден освен Игнат и Игната, празнуват и Огнян, Пламен и Искра, тъй като в превод от латински Игнат се свързва с огъня, каза Галин Георгиев.
Няма съществен спад на донорските ситуации в България. Запазва се тенденцията от последните години. През 2024 г. има малко по-малко, отколкото през по-миналата година, заради случаи в края на 2023-та . През миналата календарна година у нас са трансплантирани органи на 34 души след 16 донорски ситуации . Получавали сме предложения на..
Младежкото доброволчество в България е популярно в по-малка степен, спрямо процента младежи, които полагат доброволен труд в другите европейски страни. В опит да повиши доброволческите навици и интереса към каузите с идеална цел, фондация "От нас зависи“ постави началото на инициативата "Дай 5!“ през 2024 г. В това време организацията..
В средата на годината се очаква Столичният общински съвет (СОС) да приеме нова наредба за общинските жилища . Предстои документът да бъде качен за публично обсъждане , след което да бъде обсъден и от ресорните комисии, за да може да се приложи по-добра и успешна социална политика в тази посока. Общински съветници, участвали в създаването на..
Певицата Велека Цанкова и Ивайло Манев разказаха за втория албум на формацията "Новините в джаза" , който се нарича "Шипков мармалад" . Барабанистът Ивайло Манев разкри своята връзка с формацията. "С колегите бяхме студенти на Михаил Йосифов и той още от тогава ни покани да работим с него. За тези три години създадохме много музика,..
Годишнина от рождението на арх. Никола Лазаров и Световния ден на културното наследство, както и празника на София по повод обявяването ѝ за столица, са причините за откритата изложба "Архитектурното наследство на София" с творби на ученици , възпитаници на две паралелни гимназии - Националната гимназия за приложни изкуства Св. Лука” и..
Международният проект SAFER прилага иновативен подход към обучение по пътна безопасност за млади хора и овластяване на преживели автомобилни катастрофи и в България. Проектът е базиран на много данни с истории на хора, пострадали или загубили живота си при автомобилна катастрофа, следвайки добър пример от Словения. "В България..
За трета поредна година ще се проведе спортната инициатива “Unirun“ Това е първото студентско бягане в България, което обединява обществото ни около идеята за активен и здравословен начин на живот . Инициативата не само насърчава физическата активност, но и подкрепя значими обществени каузи чрез дарения . Организатор е студентската..