Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Война“ е една от думите, които белязаха 2022 г.

Снимка: Радио София

„Война“ е една от думите, които белязаха 2022 г. Това казаха в предаването „Ритъмът на столицата“ комуникационните експерти Любомир Аламанов и доц. д-р Александър Христов от Центъра за анализ и кризисни комуникации.

„Десетки хиляди загубени животи и стотици хиляди бежанци. Животът на милиони хора беше преобърнат. Ако трябва да кажем нещо с надежда за следващата година, силно се надявам, че диктаторът ще бъде озаптен и животът на хората ще се нормализира“, добави Любомир Аламанов.

„Мижав интерес“ е изразът, с който доц. д-р Александър Христов обобщи годината в България.

„Видяхме как политическото напрежение преминава в резистентност. Видяхме намаляващата избирателна активност, която според мен няма нищо фатално. При съставянето на правителство процесите са толкова пасивни, толкова откъснати от вниманието на хората, че няма накъде повече. Този мижав интерес беше разреждан и това са всички проблеми, свързани с благосъстоянието ни“, каза комуникационният експерт.

Той добави, че от комуникационна гледна точка, реалните проблеми се използват като оръжие в информационната война, която част от политиците водят.

„За мен го нямаше това лидерство, някой, който да излезе и да повтори донякъде тежките думи на Чърчил а именно „Да, тежки времена има пред нас, но заедно ще успеем. Всеки ще направи малко отстъпки, всеки ще поеме част от товара и заедно ще се преборим с тези тежки времена“, добави Любомир Аламанов.

Доц. д-р Александър Христов изрази надежда еврото да бъде прието и у нас, и допълни, че в България се наблюдава яростно съпротивление това се случи от страна на псевдо патриоти.

„Или по-скоро русофили. Това са същите хора, които провалиха конвенцията срещу домашното насилие, които провалиха стратегията за детето, които за малко да провалят новите технологии, под формата на 5G, които уплашиха хората да не се ваксинират и ние ударихме световни рекорди по ниво на смъртност в България. Сега абсолютно същите хора плашат как като се въведе еврото колко страшно ще стане“, каза доц. Христов.

Голяма част от малките, средните и големите компании у нас също се застъпват еврото да бъде прието, уточни Любомир Аламанов.

„Това е достатъчно силен индикатор за това какви ползи би имала икономиката и бизнеса, а в крайна сметка гражданите, от неговото приемане“, каза експертът.

По отношение на обща програма и действия от страна на сегашния парламент, доц. д-р Александър Христов обясни, че според него, евентуален консенсус ще се намери в следващия парламент.

От света на спортните събития, комуникационните експерти откроиха Световното първенство по футбол. Те изтъкнаха и технологичните постижения, които страната ни има и обясниха, че България „стои много добре на картата на технологичния свят“.

По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изложбата ”Да запазим Корал" - художествен акт на съпротива

На 16 юли от 19.00 часа в Галерия “Арт 159” ще бъде открита изложбата „Да запазим Корал: „Безполезни изкопаеми НБУ 2025“.Куратори на изложбата са: проф. Борис Сергинов, Методи Методиев, Олга Галчинска, Ева Гебрева и Биляна Калоянова. В експозицията ще се включат над 30 автори – художници, активисти, изследователи и доброволци от НБУ и..

публикувано на 15.07.25 в 17:52
Конструкторът е игра от отворен тип и развива детското въображение

За ползата от детската скука и "активното бездействие" на родителя наблюдател

Във възпитанието родителите често трябва да балансират между помощта, улеснението за детето и здравословната строгост. За приучаването към самостоятелност понякога е достатъчно да изчакате, да потвърдите затруднението в дадена ситуация, а когато детето анализира или вследствие дори само на промяна в подхода успее да се справи, то остава не..

публикувано на 15.07.25 в 16:59

За седма поредна година Самоков ще бъде домакин на Lago Fest 2025

За седма поредна година ще се проведе Lago Fest 2025 - Фестивалът на Самоков от 25 до 27 юли. Мултидисциплинарният фестивал отново ще се проведе на добре познатата локация – Туристическата градина в парк “Лаго”. “Когато самоковци са се опитвали да правят комплименти на млади дами, са казвали “Я, каква си лаговица”. Лаговицата е едно много тънко..

публикувано на 15.07.25 в 16:22

Около 500 населени места в България въобще не са включени във ВиК мрежата

В момента 60 от 256 общини в страната са с воден режим. Ако не бъдат взети комплексни мерки, те ще нарастват всяка следваща година и проблемите с безводието ще се задълбочават. Това откроиха експерти от информационната платформа "Климатека" на медиен форум, в който се включиха експертите по води и климат. Те отбелязаха, че по-съществен е..

публикувано на 15.07.25 в 16:10
Тихомир Тошев

Тихомир Тошев: Еврозоната ще донесе плюсове и на кредитния пазар

България е на прага на влизане в еврозоната - стъпка, която се очаква да донесе значителни промени в икономиката. Малко след като получихме окончателното "Да", няколко международни рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на страната ни на БББ+. А за пръв път в историята ни получихме и оценка A- от агенция "Скоуп Рейтинг". " Очаквам..

публикувано на 15.07.25 в 15:25

Дан Колар: И в София, и в Братислава споделените градски пространства са окупирани от автомобили

Конференцията Velo-city 2025 тази година се провежда в полския град Гданск.  “Това е шестата или седмата конференция Velo-city, на която присъствам. В този смисъл имам база за сравнение с предишни издания. Разбира се, тази година не съм толкова въодушевен, колкото когато участвах за първи път. Това беше през 2017 г., а домакини бяха градовете..

публикувано на 15.07.25 в 12:35

Живеещи в района на ул. "Опълченска“ настояха за "град на хората, не на колите"

Живеещи в района на ул. "Опълченска“ излязоха на протест снощи с искане за преобразуване на едната новоизградена лента за движение във велоалея, а на другата – в разширение на тротоарите, които към момента на места са само по два метра. Протестиращите обясниха, че две нови автомобилни ленти удвояват трафика, а тротоарите остават тесни. Многократно..

публикувано на 15.07.25 в 11:44