Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Психологът Елица Великова:

Щастието е състояние на духа

Снимка: Pixabay

„Проект Щастие“ е онлайн пространство, в което всеки може да открие вдъхновение и теми за размисъл. Психологът Елица Великова казва, че щастието е състояние на духа, следствие от поведението ни, но и самоцел. За да постигнем щастие, трябва първо да разберем какво е онова нещо, което не ни прави щастливи, отбеляза тя в предаването „Радиокафе“.

„Ако открием причината за това какво не ни прави щастливи, да се опитаме да я променим. Много често ни се иска обстоятелствата да се променят, другите да се променят, а всъщност това, за което само ние можем да повлияем, сме самите себе си и личната ни трансформация. Ние можем да направим нашата промяна“, каза Елица Великова.

По думите й щастието става самоцел, когато се опитваме да го постигнем на всяка цена.

„То се превръща в още една от задачите, която ние си поставяме в списъка и всъщност си казваме „аз не съм щастлив, ако не постигна щастието“, колкото и противоречиво да звучи това, означава, че ние си поставяме условия за това какво трябва да е щастието и тогава, много често определяме щастието по външни критерии“, добави психологът.

Тя отбеляза, че човек може да трансформира негативните нагласи.

„Можем да ги трансформираме, когато работим по начина, по който ние пребиваваме в света, нашето съществуване. Можем да ги трансформираме, когато започнем да приемаме малко повече себе си, аспекти от себе си, които може би не са ни били позволени като деца. Когато сме малки ние трябва да се съобразяваме с много хора и започваме да следваме техните очаквания към нас, тогава ние се видоизменяме – ставаме не тези, които сме, а които трябва да бъдем“, каза Елица Великова.

Тя добави, че част от промяната включва да разберем кои сме ние в действителност. Едно от определенията за щастие е да бъдеш, да действаш и да мислиш в хармония с това, което си ти, да бъдеш верен на себе си, обясни психологът.

Елица Великова е изготвила и целогодишна програма за повишаване качеството на живот, която се казва „Проект Щастие“. Това са материали, които хората могат да получат онлайн и са адресирани с определени теми. Във всяка тема първото, което се разглежда е какво ни пречи да бъдем щастливи в различните сфери.

По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Боян Трайков, предаване първо

Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..

публикувано на 08.02.25 в 16:00

Софийски разкази - квартал Лозенец, част 1

Курубаглар, Лозеница, Лозенец - трансформациите в името са не по-малки от трансформациите на мястото: В първата част се срещаме с "оазиса в степната равнина" по разказ на Вазов от края на 19 век. Защо е била пренебрегната и кога се правят първите стъпки за "охубявяването" ѝ?  Слушаме и спомени на Иван Венедиков за държавната и общинска политика,..

публикувано на 08.02.25 в 15:00
Васко Абаджиев

Адресите на любовта – цигуларят Васко Абаджиев

В "Адресите на любовта" припомняме за един от най-големите цигулкови виртуози на ХХ век, който умира беден и самотен, непознал любов и женска ласка. Един от редките случаи, в които разказваме анти-любовна история. Навремето наричали Васко Абаджиев гениален, но странен. Днес биха го описали с модерното определение „от аутистичния спектър“...

публикувано на 08.02.25 в 14:00

Ана Андреу Бакеро в "Перото"

Ана Андреу Бакеро гостува в България с дебютния си исторически роман „Принцесата от Бухенвалд“ – печалната история на Мафалда Савойска, сестра на Царица Йоанна Българска. Събеседник ни е Деметра Димитрова, редактор на романа: "Тайно се надявахме тя да дойде, имахме интересен диалог с читателите. Инициативата дойде от Институт "Сервантес"...

публикувано на 08.02.25 в 11:44
Екатерина Цанова

Контролираният транс

Лечение чрез хипноза – митове и легенди. Гост по темата е Екатерина Цанова: психолог, който работи с Позитивна психотерапия и Хипнотерапия при паник атаки, повишена тревожност, страхове, фобии, безсъние, депресивни състояния, обсесивно-компулсивно разстройство, хранителни разстройства, житейски кризи и др.: "Хипнозата е състояние на контролиран..

публикувано на 08.02.25 в 11:24

За българското кино в контекст

Започва 29-то издание на София Филм Фест – представя ни го основателят, самият Стефан Китанов: "Особено забележително е присъствието на българския филм - около 60 от 180-те филма са български. Почти 50 са премиерни, Важно е да гледаме българското кино в контекст, да сравним филмите помежду им и със световни.  Темите са многообразни - от исторически до..

публикувано на 08.02.25 в 10:33

Учене чрез преживявания

Започва Мисия „Стани инженер изобретател в Музейко“ – в нея ни въвеждат Александра Димитрова и Валентина Венкова: "Децата учат чрез играта, чрез преживявания. Така усвояват нови знания много лесно. Активират се всички видове интелигентност. С днешните работилници даваме възможност да се докоснат до различни професии, да влязат в обувките на..

публикувано на 08.02.25 в 09:56