Кюстендилският учител и художник Евгени Серафимов е замислил поредния си интересен проект и затова се моли да има студ към края на тази седмица.
Вдъхновен донякъде от динамиката на климатичните промени, затоплянето и намаляването на питейната вода в глобален мащаб, той иска за Богоявление (6 януари) да създаде голяма ледена скулптура с формата на кръст.
Формата дава посока за размисъл към християнството, освен това кръстът е и символ на кръговрат, цикличност, възкресение, обясни пред Радио София Серафимов.
"Радвам се, че Кюстендил е градът на Владимир Димитров-Майстора, но и място, където изкуството съществува под различни форми. На Запад изкуството отдавна е излязло от галериите, там творбите не се закачат само на стената. Това казват и моите ученици от школата "Новите майстори" - много от тях учат в чужбина, връщат се и казват хубаво е тук, но къде е модерното изкуство. Затова и с проектите които правим много често излизаме вън от изложбените зали - в градската среда, на улицата."
В момента Евгени Серафимов е замислил проект в стил лендарт (land art - ландшафтно, пейзажно изкуство, сред природата).
"Това е изкуство, които (про)излиза от природата, стои в природата и след това изчезва отново в нея, без да нарушава баланса ѝ", поясни още художникът.
В основата на идеята е изграждането на ледена скулптура с формата на кръст край воден басейн до Кюстендил или в планински поток в района, в зависимост от температурите. Предвижда се ледени късове от този воден басейн да бъдат подредени в предварително изработена метална конструкция, която ще държи скулптурата, с размери 2,50 /2 метра.
Проектът ще проследи разтапянето на ледената пластика и връщането ѝ във водата. Целият пърформанс ще бъде заснет.
"Ледът е много красив. На различно осветление, по различно време на деня ще изглежда съвсем различно. Светлината ще преминава през него и всъщност природата ще рисува. Нашата работа ще бъде да проследим как се разтопява и през какви фази преминава. Нали всъщност изкуството не е само да разкраси средата ни, но и да каже нещо на нас, човеците, да зададе някакъв въпрос", каза още артистът.
Проектът е озаглавен "Изкуство без въглероден отпечатък", а разговорно Серафимов го нарича "Разпънат лед" и се реализира с подкрепата на Национален фонд "Култура" по програма "Социално ангажирани изкуства".
За творбата всичко зависи от природата, включително и колко дълго време ще съществува. Но първо - дали ще стане достатъчно студено по Йордановден, та да има естествен лед...
Ако всичко мине успешно, през юни ще бъде показана изложба с фотографии от различните етапи на скулптурата.
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..
В "Адресите на любовта" припомняме за един от най-големите цигулкови виртуози на ХХ век, който умира беден и самотен, непознал любов и женска ласка. Един от редките случаи, в които разказваме анти-любовна история. Навремето наричали Васко Абаджиев гениален, но странен. Днес биха го описали с модерното определение „от аутистичния спектър“...
Ана Андреу Бакеро гостува в България с дебютния си исторически роман „Принцесата от Бухенвалд“ – печалната история на Мафалда Савойска, сестра на Царица Йоанна Българска. Събеседник ни е Деметра Димитрова, редактор на романа: "Тайно се надявахме тя да дойде, имахме интересен диалог с читателите. Инициативата дойде от Институт "Сервантес"...
Лечение чрез хипноза – митове и легенди. Гост по темата е Екатерина Цанова: психолог, който работи с Позитивна психотерапия и Хипнотерапия при паник атаки, повишена тревожност, страхове, фобии, безсъние, депресивни състояния, обсесивно-компулсивно разстройство, хранителни разстройства, житейски кризи и др.: "Хипнозата е състояние на контролиран..
Започва 29-то издание на София Филм Фест – представя ни го основателят, самият Стефан Китанов: "Особено забележително е присъствието на българския филм - около 60 от 180-те филма са български. Почти 50 са премиерни, Важно е да гледаме българското кино в контекст, да сравним филмите помежду им и със световни. Темите са многообразни - от исторически до..
Започва Мисия „Стани инженер изобретател в Музейко“ – в нея ни въвеждат Александра Димитрова и Валентина Венкова: "Децата учат чрез играта, чрез преживявания. Така усвояват нови знания много лесно. Активират се всички видове интелигентност. С днешните работилници даваме възможност да се докоснат до различни професии, да влязат в обувките на..
Александър Христов и Яница ПетковаАлександър Христов и Яница ПетковаВ последния за тази седмица "Форум" водещият Лъчезар Христов насочи и предизвика актуалните коментатори да споделят мнения и разсъждения по следните теми : "Възраждане" внася в Народното събрание проекторешение за създаване на комисия, която да разследва дейността на чужди..