Основните идеи за понятието за виртуалното от древността до днешната метавселена ще представи Николай Генов тази вечер на специална лекция пред публика в галерия КО-ОП.
Темата на лекцията е "Виртуалното, реалното и фантастичното".
На нея ще бъдат представени основните идеи от дисертацията на Генов “Виртуалният човек. Опит върху Фантоматиката”.
▲ Николай Генов Снимка: Ива Стефанова
Събитието е в рамките на изложбата “Предели на възможното. Между виртуалното и реалното” и ще ни покаже допирните точки между теорията и практиката на виртуалното - колко близо са те помежду си и каква е дистанцията на научната фантастика спрямо ежедневието ни.
Генов ще представи философски аспект на виртуалното, развитието на понятието и ще проследи как се развива в научнофантастичната литература.
Гостите на събитието ще могат да участват в дискусия за виртуалното и същевременно ще могат да го изпитат, като видят какво е нивото на този тип технология във виртуалния свят.
Ще бъде представена и книгата на Николай Генов “Виртуалният човек. Опит върху фантоматиката”, публикувана през 2022 година. В нея авторът се опитва да изолира понятието виртуално с речника на Станислав Лем - фантоматично е цялостното поглъщане на човек от една симулация, а според Генов ние изоставаме в това отношение и за да достигнем фантоматичното, това би означавало да загубим човешкото, до някаква степен. Според него човешкото не може да бъде заличено, защото винаги трябва да има един жизнен минимум, а той избира този жизнен минимум да бъде човешкото тяло.
“За да има потапяне, трябва да има едно тяло, което се потапя. Въпросът е какво ще запазим от човешкото, въвличайки се в тази надпревара с машините?”
Според Николай Генов научната фантастика много често е спрягана за пророк, но като всяка литература се занимава с възможните светове. За него в това отношение, по-важната функция на научната фантастика е диагностичната.
“По-важно е да мислим за настоящето докато четем научната фантастика и какво от настоящето можем да проектираме там. Така правят и великите автори на научна фантастика - те проектират настоящето, удължават го. Но по-важния въпрос е какво се случва сега.”
Входът за лекцията от 18:30 е свободен.
Чуйте повече в разговора с учения.
От ноември 2024 г., когато са правени първите тестове на софтуера, с който се регистрират влизащите в центъра на София замърсяващи автомобили, досега броят нарушители, влизащи в Нискоемисионната зона, е спаднал почти 10 пъти, съобщи пред БНР-Радио София Надежда Бобчева, зам.-кмет на София в направление "Зелена система, екология и земеползване"..
До обяд видимостта ще се подобри, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ). Ще бъде предимно слънчево. Ще духа слаб и умерен западен вятър. Максималните температури ще са между 2° и 7°, в София – около 3°. По Черноморието ще бъде предимно слънчево. Ще духа по-често умерен западен вятър. Максималните температури..
Продължава седмицата, в която във "Форум" събитията и новините коментират Иво Инджов и Аркади Шарков. Днес те се спряха на темите: Финансовите предизвикателства пред законотворците: Бюджет, ДДС, Еврозона. Можем (ли) да влезем и в Еврозоната, както в Шенген – в резултат на политическо решение, а не непременно заради изпълнени критерии?..
С грижа за хората, които са останали без дом, както и за тези, които сами са избрали да живеят без постоянен покрив над главата си, "Каритас" София ще раздаде на 30 бездомни хора специална екипировка за преживяване на открито в студените месеци. Това ще се случи на 17 януари, петък от 13:30 часа на ул. “Монтевидео“ 15 от 13.30 часа (Евхаристински..
“Яворовите януарски дни“, които се провеждат за 57-ми път, бяха открити на 13.01.25 , по повод 147-та годишнина от рождението на Пейо Яворов в родния му град Чирпан и продължават с различни събития до 18-ти януари. “Ние сме горди, че поддържаме традицията и тази година, въпреки обилния снеговалеж, на 13 януари, когато е рожденият ден на големия..
Граждани протестираха мирно днес на площада пред Президентството с искания за "нормален достъп" до Витоша. Под това трябва да се разбира задължително работещи лифтове, както и повече автобуси до планината, обясни участник пред БНР-Радио София. Там не е паркинг, ограничението за автомобили от 10 до 15 ч. не е достатъчно. Защото мнозина..
От 17 до 21-ви януари ще се проведе Третото издание на Международния кларинетен конкурс "Сава Димитров" . Като председател на Фондация “Проф. Сава Димитров” ректорът на Националната музикална академия проф. Сава Димитров, който е внук на основоположникът на кларинетната школа у нас, е и съорганизатор на конкурса. В предаването “Радиокафе” той..