Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изложбата "Арт брут" за първи път в България

Снимка: Теодор Ушев

Днес, 19 януари 2023 г. от 18:00 ч. в галерия ДОЗА за първи път в България ще бъде представена изложбата "Арт брут". Тя ще покаже над 70 нестандартни и провокативни произведения на български самоуки творци, представители на едно от най-интересните течения в световното изкуството – арт брут. Изложбата "Outside the Box" беше представена първо в Българския културен институт в Париж в партньорство с Outsider Art Fair. В нея участие взеха 7 български творци, творящи абсолютно независимо един от друг и обединени единствено от факта, че нито един от тях няма художествено образование.

До момента България е единствената европейска страна, която не е била представена в тази сфера на изкуството, необичайна за българската публика. На експозицията у нас, освен вече представените автори, се включва и известният българо-френски художник Борис Иванов, по познат като Боре Иванов. Участници са Русчо Тихов, Иво Димчев, Росен Карамфилов, Борислава Марчева, Мартин Рангелов, Алексей Алексиев, Борис Иванов, Денис Попов.


Един от кураторите Милена Едвиг разказа подробности пред Радио София. По думите й Арт брут означава сурово, неподправено изкуство, което е създадено извън границите на официалната култура и каноните на художественото образование. Освен подбраните 8 артиста Държавната психиатрична болница в село Церова кория е предоставила архива си.

"Това течение в изкуството предполага и една експресия, която извън художественото образование дава визуална представа за разни психични състояния, които човек има порив да покаже. Съответно на някои от пациентите на клиниката това е било част от терапията им и те ни предоставиха архива, той е страшно интересен", поясни Едвиг.

Появата на това течение е през 1945 година, когато неговият създател е обикалял по психиатрични клиники и се е интересувал от експресията на хората. По думите на кураторът това т. нар. "изкуство на аутсайдерите" е много интересно и е породено от вътрешни терзания, които придобиват визуален облик.

"Надявам се тази изложба да разбуни духовете, да започне диалог по темата, да има продължение, да бъде устойчива", каза Едвиг и добави:

"Денис Попов, който е единственият незрящ скулптур в България преди месеци, след изложбата в Париж успя да се дипломира в НБУ при проф. Моника Попова. И като казвам успя, неговият път към това дипломиране е много дълъг и труден. НХА категорично отказа да го приеме като студент защото е незрящ".

На експозицията ще бъдат представени дърворезби, колажи, картини, експресии и скулптури.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Боян Трайков, предаване първо

Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..

публикувано на 08.02.25 в 16:00
Васко Абаджиев

Адресите на любовта – цигуларят Васко Абаджиев

В "Адресите на любовта" припомняме за един от най-големите цигулкови виртуози на ХХ век, който умира беден и самотен, непознал любов и женска ласка. Един от редките случаи, в които разказваме анти-любовна история. Навремето наричали Васко Абаджиев гениален, но странен. Днес биха го описали с модерното определение „от аутистичния спектър“...

публикувано на 08.02.25 в 14:00

Ана Андреу Бакеро в "Перото"

Ана Андреу Бакеро гостува в България с дебютния си исторически роман „Принцесата от Бухенвалд“ – печалната история на Мафалда Савойска, сестра на Царица Йоанна Българска. Събеседник ни е Деметра Димитрова, редактор на романа: "Тайно се надявахме тя да дойде, имахме интересен диалог с читателите. Инициативата дойде от Институт "Сервантес"...

публикувано на 08.02.25 в 11:44
Екатерина Цанова

Контролираният транс

Лечение чрез хипноза – митове и легенди. Гост по темата е Екатерина Цанова: психолог, който работи с Позитивна психотерапия и Хипнотерапия при паник атаки, повишена тревожност, страхове, фобии, безсъние, депресивни състояния, обсесивно-компулсивно разстройство, хранителни разстройства, житейски кризи и др.: "Хипнозата е състояние на контролиран..

публикувано на 08.02.25 в 11:24

За българското кино в контекст

Започва 29-то издание на София Филм Фест – представя ни го основателят, самият Стефан Китанов: "Особено забележително е присъствието на българския филм - около 60 от 180-те филма са български. Почти 50 са премиерни, Важно е да гледаме българското кино в контекст, да сравним филмите помежду им и със световни.  Темите са многообразни - от исторически до..

публикувано на 08.02.25 в 10:33

Учене чрез преживявания

Започва Мисия „Стани инженер изобретател в Музейко“ – в нея ни въвеждат Александра Димитрова и Валентина Венкова: "Децата учат чрез играта, чрез преживявания. Така усвояват нови знания много лесно. Активират се всички видове интелигентност. С днешните работилници даваме възможност да се докоснат до различни професии, да влязат в обувките на..

публикувано на 08.02.25 в 09:56

"Форум", 07.02.25: Защо бойкотът на хранителните магазини няма да проработи?

Александър Христов и Яница ПетковаАлександър Христов и Яница ПетковаВ последния за тази седмица "Форум" водещият Лъчезар Христов насочи и предизвика актуалните коментатори да споделят мнения и разсъждения по следните теми : "Възраждане" внася в Народното събрание проекторешение за създаване на комисия, която да разследва дейността на чужди..

публикувано на 07.02.25 в 19:05