Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изложбата "Арт брут" за първи път в България

Снимка: Теодор Ушев

Днес, 19 януари 2023 г. от 18:00 ч. в галерия ДОЗА за първи път в България ще бъде представена изложбата "Арт брут". Тя ще покаже над 70 нестандартни и провокативни произведения на български самоуки творци, представители на едно от най-интересните течения в световното изкуството – арт брут. Изложбата "Outside the Box" беше представена първо в Българския културен институт в Париж в партньорство с Outsider Art Fair. В нея участие взеха 7 български творци, творящи абсолютно независимо един от друг и обединени единствено от факта, че нито един от тях няма художествено образование.

До момента България е единствената европейска страна, която не е била представена в тази сфера на изкуството, необичайна за българската публика. На експозицията у нас, освен вече представените автори, се включва и известният българо-френски художник Борис Иванов, по познат като Боре Иванов. Участници са Русчо Тихов, Иво Димчев, Росен Карамфилов, Борислава Марчева, Мартин Рангелов, Алексей Алексиев, Борис Иванов, Денис Попов.


Един от кураторите Милена Едвиг разказа подробности пред Радио София. По думите й Арт брут означава сурово, неподправено изкуство, което е създадено извън границите на официалната култура и каноните на художественото образование. Освен подбраните 8 артиста Държавната психиатрична болница в село Церова кория е предоставила архива си.

"Това течение в изкуството предполага и една експресия, която извън художественото образование дава визуална представа за разни психични състояния, които човек има порив да покаже. Съответно на някои от пациентите на клиниката това е било част от терапията им и те ни предоставиха архива, той е страшно интересен", поясни Едвиг.

Появата на това течение е през 1945 година, когато неговият създател е обикалял по психиатрични клиники и се е интересувал от експресията на хората. По думите на кураторът това т. нар. "изкуство на аутсайдерите" е много интересно и е породено от вътрешни терзания, които придобиват визуален облик.

"Надявам се тази изложба да разбуни духовете, да започне диалог по темата, да има продължение, да бъде устойчива", каза Едвиг и добави:

"Денис Попов, който е единственият незрящ скулптур в България преди месеци, след изложбата в Париж успя да се дипломира в НБУ при проф. Моника Попова. И като казвам успя, неговият път към това дипломиране е много дълъг и труден. НХА категорично отказа да го приеме като студент защото е незрящ".

На експозицията ще бъдат представени дърворезби, колажи, картини, експресии и скулптури.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Цветан Ангелов

Историята оживява: Цветан Ангелов

Писател, поет, драматург, останал в историята като автор на 60 произведения за деца, включително любимото на всички "Тихо се сипе първият сняг". Това е Цветан Ангелов. За него ни разказват една от дъщерите му, Мария Ангелова и внучката Ана Николова. В звуковото оформление се включва и правнука на Цветан Ангелов - както и трябва да бъде, като става дума за..

публикувано на 05.10.24 в 16:00

Софийски разкази - Кафене България

Легендите за кафенето се носят досега. Ценено е заради артистичния си дух. Да не се бърка с новото на Цар Освободител. На това място е атентатът срещу Стамболов, погрешка е убит вървящият с него Христо Белчев. Три години по-късно се открива кафенето, където години наред съжителстват "противници" като Вазов и кръга "Мисъл". Кои са останалите известни..

публикувано на 05.10.24 в 15:00
Коста и  Елена Цоневи

Адресите на любовта – Коста и Елена Цоневи

Актьорът Коста Цонев беше висок човек. Във всякакъв смисъл. И стърчеше над дребната злоба, смешните дрязги и незначителните драми, съпътстващи  театралния живот. Той беше Дон Кихот и Емил Боев, баща ми бояджията и конят Холстомер, гласът на отец Ередия в „Осъдени души“ и прототипът на Буров в „Жребият“. Красив, рус, талантлив, известен...

публикувано на 05.10.24 в 14:00
С Юлия Владимирова

Визуална поезия

10 издание на Синелибри - с Юлия Владимирова: "Винаги книгата създава по-широк хоризонт, но гледането на филм по книга може да ни впечатли - "Зорба гъркът" с танца на Антъни Куин. И "модната вечер" със "Закуска в Тифани" по случай 100-годишнината на Труман Капоти. Както и прожекцията на "Ребека" на Хичкок по случай неговата 125-а годишнина. Добавям и..

публикувано на 05.10.24 в 11:51
Балканската диета есен

Балканската диета

Сезонната храна и Балканската диета с д-р Райна Стоянова: "Тя е много близка до Средиземноморската, която за поредна година е обявена за диета на годината. Няма вредна храна, има вредни количества. Най-важен е балансът и да се редуцират до минимум вредните навици." Още за съставките на Балканската диета и особеностите при прилагането ѝ - в звуковия..

публикувано на 05.10.24 в 10:30

Действията на всеки от нас имат значение

Годишни награди за биоразнообразие и Природа фест - Радостина Ценова от Фондация "Биоразнообразие" с подробностите: "Стартът на Феста е в 10:30. Продължава до 17:30, от 18 са Наградите. Успяхме за втора поредна година. Предвидили сме много забавления. Идеята е екологичните организации да се представят с характерните им дейности. Действията на всеки..

публикувано на 05.10.24 в 10:26

Създателки и съзидателки

Мария Алкалай за тура, посветен на жените в София, който Сдружение "Възможности без граници" предвижда тази неделя: "Колко паметника има в града, посветени на жени? Нито един, а има жени със сериозен принос в науката, образованието, но за тях не се говори. Отделяме време и внимание на историите на значими жени, които са променили жени. Няма да издам..

публикувано на 05.10.24 в 10:45