По думите й самите майки не споделят и имат трудност да изкажат своите емоции, защото състоянието на бременност е свързано и с огромно чувство за вина. Тя го чувства като неестествено и нередно и това я кара да се затваря в себе си и дори да сподели с близките си, тя не споделя всичко, защото смята, че ще бъде отхвърлена.
Младенова сподели, че жените в този период се сблъскват със самота и изолираност, което води до депресивни мисли, но диагностицирането на депресия е ако жената се чувства така поне две седмици. Тя отбеляза, че ако близките забележат подобни симптоми трябва да се опитат да я накарат да сподели какво се случва с нея, а ако тя не желае, биха могли да я насочат към общопрактикуващия лекар.
"Жените отказват да споделят, защото в много от случаите това, което получават отсреща е репликата "хайде, стегни се, нищо ти няма. Виж на еди кой си какво му е, виж колко беди и нещастия се случват на тази планета, а ти си седнала да се тюхкаш за най-великото събитие в твоя живот", отбеляза психологът. Младенова поясни, че ако на близките не им е комфортно да слушат това, което бременната жена им споделя могат да я насочат към специалист.
"В България има изключително много психолози и психотерапевти, които са на световно ниво в своята работа и които биха могли да подкрепят абсолютно адекватно дами в тази ситуация и това не означава, че те са луди. Означава, че има един момент, в който на тях им е необходим един определен тип помощ", посочи Младенова и допълни:
"Майчинството, което започва още от бременността е реално периодът, в който това, което сме получили от своите родители като грижа, като любов, като топлина ние трябва да го върнем на нашите собствени деца".
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Коментаторите на тази седмица във "Форум" обсъждаха следните теми: Какви трябва да бъдат приоритетите пред редовното правителство ? Абстрактна ли е темата за съдебната реформа? Когато няма стабилно правителство, държавната администрация прави... нищо. "Хората имат нужда от присъствието на държавата в техния живот, но до определени..
Какви ремонти на общежития се извършват с днешна дата в столицата и в цялата страна? Води ли това до проблеми с местата за настаняване? Променят ли се и как условията за настаняване в студентските общежития на различните университети? По тези ключови въпроси разговаряхме с председателя на Националното представителство на студентските..
Университетът за национално и световно стопанство (УНСС) през 2025-а ще отбележи своята 105-годишнина. Във връзка с честванията са предвидени различни събития. Повече за инициативите, както и за висшето образование у нас, разговаряме с проф. д-р Димитър Димитров – ректор на висшето учебно заведение . Той изтъкна, че за поредна година..
Банките осезателно вдигат лихвите по потребителските заеми . През декември 2024 г. средният лихвен процент на новоотпуснатите левови кредити за домакинствата вече е 10.03%, а с допълнителните такси годишният процент на разходите (ГПР) става 10.68%, сочат данните на БНБ. Ръстът на лихвите по потребителските заеми спрямо предходния месец (ноември)..
Вече стана ясно, че учителите са готови на протестни действия , ако не получат обещаното увеличение на възнагражденията. Според колективния трудов договор (КТД) техните възнаграждения трябва да са в размер, равен на 125% от средната брутна заплата за страната . " Не проектираме компромиси . Не сме обсъждали алтернативи. Очакваме да се..
Тази вечер (5 февруари 2025 г.), от 18.30 ч. в Литературния клуб на Столичната библиотека ще гостува Нинко Кирилов в поредицата "Поет на месеца". Той е автор на книги с поезия, проза и драматургия: “Двойници и животни” (2013 г.), “Човек сред хората” (2017 г.), “Три пиеси” (2018 г.), “По-сурово” (2019 г.), “Падане завинаги” (2021 г.), “И други..