Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Икономистът Лъчезар Богданов акцентира върху предстоящото движение на цените

Лъчезар Богданов
Снимка: БГНЕС

Икономиката през 2023 година - без рецесии, със спадаща инфлация, но с високи лихви. Накъде ще се промени българската икономика и от къде ще идва несигурността тази година? Как ще се взаимодействат икономическите ефекти? Цените на храните, които стават все по високи ще се стабилизират ли и какви ще са икономическите изпитания? Подробности пред Радио София разказа Лъчезар Богданов, старши икономист в Института за пазарна икономика (ИПИ).

Относно поскъпването на храните той каза, че почти всички хранителни стоки са по-скъпи в сравнение с предходната година, а най-сериозно повишение на цените има при млечните продукти и яйцата.

"Специално в тази категория България още отпреди две години, като че ли изпревари и настигна средните нива за Европа, за разлика от други страни, където все още те като цяло средно за потребителската кошница са по-евтини. Имаме по-специфично развитие в тази продуктова група, но въпросът може да се раздели на две. Първо, доколко е овладяно текущото поскъпване в последните месеци и доколко можем да очакваме леко отстъпление на цените, а тругият въпрос е, ще има ли такива цени, които ще се върнат на нивата отпреди две години", коментира Богданов.

По думите му второто е по-трудно, тъй като имаме общ инфлационен тласък в глобалната икономика през последните две години и ако има такава тенденция за връщане, то тя ще обхване по-ограничен кръг от стоки и услуги.

"Ако гледаме борсите на основни селскостопански продукти и цените на горивата, те в момента вече са по-ниски, отколкото бяха миналия февруари", отбеляза той.

По думите му би трябвало натискът върху преработвателите да спадне, което означава, че разходите им за производство падат и те биха могли отново да започнат да се конкурират, предлагайки отстъпки в цените. За различните стоки това ще стане различно бързо.

Прогнозата на Богданов за нашата икономика през идната 2023 година е, че поради забавянето на икономическата активност в САЩ и Еврозоната тази година ни очаква според думите му "по-охладена икономика". Нарастването на лихвите също е сред важните фактори и съответно на всички бизнеси, които зависят от евтин кредит ще им бъде по-трудно. Нашата икономика не е изолиран случай и тя зависи от това, което се случва в другите страни.

"Така се сваля инфлацията. Когато се намали потреблението, когато хората започнат по-внимателно да харчат или нямат пари да харчат толкова, когато кредитът стане по-скъп и си купуват по-малко стоки на изплащане и на лизинг, по-малко жилища, което пък означава по-малко строителства. По-малкото строителство харчи по-малко бетон, стомана и т. н. Това свива търсенето и оттам цените се успокояват и спадат. Проблемът през последните години беше точно обратният - дефлация, заради ниска икономическа активност и висока безработица", отбеляза Богданов.

Чуйте още подробности по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Габриел Тачев

Софийски разкази: Какво не знаем за ж.к. „Люлин"

Габриел Тачев за Историческа работилница "Люлин" и посветената на квартала експозиция: "Идеята започна като на шега - открихме първа витрина, която да стане част от музейна експозиция. Общият брой експонати са за две витрини. Започваме с предисторията: Модерно предградие като майката на Люлин. До 1976 кварталът се казва "Модерно предградие". Имаме..

публикувано на 24.05.25 в 16:00
С Лилия ИлиЕва

Адресите на любовта – 33-ма звездни мъже с Лилия ИлиЕва

Лилия ИлиЕва, aвторката на книгата с интервюта с 33-ма известни български мъже „Заведи ме в теб“, разкрива какво са ѝ споделили за любовта някои от героите ѝ в книгата. Актьорът Андрей Баташов ѝ изповядва: „ М исля, че взаимоотношенията между двама души зависят от качеството на информацията, която протича между тях, дали е точна, ясна и..

публикувано на 24.05.25 в 14:00
С Мартин и Чавдар Кодинови

За езика – аналогово и дигитално

Мобилното студио на предаването „Радиокафе“ се настанява удобно на сцената на #гудгейм Lan Party 2025 . На 24 май – празника на българската просвета, култура и писменост, темите ще са предизвикателен фюжън между видео игрите и българския език. С разнообразните гости в три часовото предаване, ще проследим как се променя общуването в дигитална среда,..

публикувано на 24.05.25 в 09:54

"Форум", 23.05.25: Тръмп блокира възможността чуждестранни студенти да учат в "Харвард". Какво следва?

Седмицата завършва с коментаторите във "Форум" – Адриана Диканчева и Никола Атанасов. Заедно с водещата Елена Пъневска, те дискутираха по различни теми от деня: -   ПП "Възраждане“ апелират министерствата да разгледат членствата в различни НПО и да прекратят такива, които не носят полза за държавата -   Тръмп блокира възможността..

публикувано на 23.05.25 в 19:05
Столична библиотека

Столичната библиотека отбелязва 24 май с празнична програма

Столичната библиотека отбелязва Деня на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност с фотодокументални изложби, литературни четения и Ден на отворените врати. Празничната програма за 24 май ще започне в 11.00 часа, а софиянци и гости на столицата могат да посетят Централната сграда на пл. "Славейков“, да разгледат..

публикувано на 23.05.25 в 18:01

Третото издание на "Нова българска типография" демонстрира постиженията на българските дизайнери

Третото издание на Нова българска типография демонстрира постиженията на българските дизайнери, работещи в областта на калиграфията, летеринга, шрифтовия дизайн и типографията след 2019 година. Повишеният интерес към изкуството на шрифта през последните години създаде поле за изява на много автори и повиши критериите и очакванията на широката..

публикувано на 23.05.25 в 17:06

Най-добре платената индустрия в България остава IT сектора, други отрасли с остра нужда от кадри

Сериозно разминаване между желанията за професионална реализация на завършващите училище и реалните нужди от кадри на пазара на труда, отчитат от една от големите компании в областта на HR решенията. Наблюденията са направени сред над 300 български и международни компании от различни сектори. През последните години сред най-желаните..

публикувано на 23.05.25 в 16:48