Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Икономистът Лъчезар Богданов акцентира върху предстоящото движение на цените

Лъчезар Богданов
Снимка: БГНЕС

Икономиката през 2023 година - без рецесии, със спадаща инфлация, но с високи лихви. Накъде ще се промени българската икономика и от къде ще идва несигурността тази година? Как ще се взаимодействат икономическите ефекти? Цените на храните, които стават все по високи ще се стабилизират ли и какви ще са икономическите изпитания? Подробности пред Радио София разказа Лъчезар Богданов, старши икономист в Института за пазарна икономика (ИПИ).

Относно поскъпването на храните той каза, че почти всички хранителни стоки са по-скъпи в сравнение с предходната година, а най-сериозно повишение на цените има при млечните продукти и яйцата.

"Специално в тази категория България още отпреди две години, като че ли изпревари и настигна средните нива за Европа, за разлика от други страни, където все още те като цяло средно за потребителската кошница са по-евтини. Имаме по-специфично развитие в тази продуктова група, но въпросът може да се раздели на две. Първо, доколко е овладяно текущото поскъпване в последните месеци и доколко можем да очакваме леко отстъпление на цените, а тругият въпрос е, ще има ли такива цени, които ще се върнат на нивата отпреди две години", коментира Богданов.

По думите му второто е по-трудно, тъй като имаме общ инфлационен тласък в глобалната икономика през последните две години и ако има такава тенденция за връщане, то тя ще обхване по-ограничен кръг от стоки и услуги.

"Ако гледаме борсите на основни селскостопански продукти и цените на горивата, те в момента вече са по-ниски, отколкото бяха миналия февруари", отбеляза той.

По думите му би трябвало натискът върху преработвателите да спадне, което означава, че разходите им за производство падат и те биха могли отново да започнат да се конкурират, предлагайки отстъпки в цените. За различните стоки това ще стане различно бързо.

Прогнозата на Богданов за нашата икономика през идната 2023 година е, че поради забавянето на икономическата активност в САЩ и Еврозоната тази година ни очаква според думите му "по-охладена икономика". Нарастването на лихвите също е сред важните фактори и съответно на всички бизнеси, които зависят от евтин кредит ще им бъде по-трудно. Нашата икономика не е изолиран случай и тя зависи от това, което се случва в другите страни.

"Така се сваля инфлацията. Когато се намали потреблението, когато хората започнат по-внимателно да харчат или нямат пари да харчат толкова, когато кредитът стане по-скъп и си купуват по-малко стоки на изплащане и на лизинг, по-малко жилища, което пък означава по-малко строителства. По-малкото строителство харчи по-малко бетон, стомана и т. н. Това свива търсенето и оттам цените се успокояват и спадат. Проблемът през последните години беше точно обратният - дефлация, заради ниска икономическа активност и висока безработица", отбеляза Богданов.

Чуйте още подробности по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Зъболекари: Кариесът е пандемия

България е на едно от последните места по оралната хигиена в детска възраст, констатират от Българския зъболекарски съюз при представянето на резултатите от Националната програма за профилактика на оралните заболявания при деца от 0-18 години. В страната има притеснителни данни за развитието на кариес при децата, както и по отношение на ранната..

публикувано на 27.11.24 в 13:01

Таксиметрови шофьори заплашват да блокират магистралите в страната по Коледа

Ако до 15 декември не бъдат изпълнени исканията на таксиметровите водачи за връщане на застраховката гражданска отговорност съм старите нива от лятото, представители на браншовите организации обявиха, че ще блокират всички основни магистрали в страната - Тракия, Хемус и Струма, както и границите преди коледните и новогодишните празници...

публикувано на 27.11.24 в 12:55

Бизнесът създава добро! И примерите не са малко

Нова инициатива на Клуб "Смисъл" ще събере аудитория, привлечена от темата " Бизнес модели за добро" на 29 ноември. В петъчната вечер Георги Чипов ще изнесе презентация по темата (от 19:30 часа), а след това ще се проведе дискусия. Входът е свободен. "Провокира ме усещането в обществото, че бизнесът е нещо лошо. Иска ми се хората да..

публикувано на 27.11.24 в 12:15

"Маншон, Полуобувка и Мъхеста брада" ни запознават със света от сцената на Младежкия театър

Петото поред премиерно заглавие в репертоара на Младежки театър "Николай Бинев" за този театрален сезон е "Маншон, Полуобувка и Мъхеста брада". Режисьорът Йордан Тинков ни припомня познатите и обичани герои от световната класика на детската литература. С много хумор и приключенски дух, "Маншон, Полуобувка и Мъхеста брада" ни запознават със..

публикувано на 27.11.24 в 11:46

Произведения на 15 български майстори от ХХ век представя галерия „Ракурси“

Произведения на 15 български майстори от ХХ век представя галерия и аукциона къща „Ракурси“ в София. До 7 декември галерията предлага поглед на извадки от колекциите на български и чуждестранни колекционери на родни автори, както и творби, собственост на техни наследници. Изложбата е съчетала разнообразни картини от няколко различни периода на Иван..

публикувано на 27.11.24 в 11:45

Емоционално занемарените деца често се превръщат от жертви в агресори

В случай на проявено агресивно поведение към нас, е необходимо първо да се обърнем към органите на реда. При нужда, след това жертвата може да потърси психолог за психотерапевтична помощ за възстановяване. Това каза пред Радио София психологът в Центъра за консултиране, психотерапия и психоанализа във фондация "Асоциация Анимус" Катя..

публикувано на 27.11.24 в 10:39

Асен Александров: Невъзможно е учениците да бъдат проверявани всяка сутрин за опасни предмети

Невъзможно е учениците да бъдат проверявани всяка сутрин какви опасни предмети носят в училище, коментира пред Радио София директорът на столичното 51 СУ "Елисавета Багряна" Асен Александров. За да се случи това е необходима специална техника, каза той. "Всяка сутрин в нашето училище, в рамките на около 10 минути, преди началото на първия..

публикувано на 27.11.24 в 09:26