Името на столичния район „Изгрев“ е свързано с Петър Дънов – Учителя и Бялото братство.
През 1922 г. Дънов извежда последователите си на в югоизточния край на София, за да посрещнат изгрева на слънцето. Бялото братство купува мястото, което тогава се нарича Баучеровите поляни, и изгражда свое селище, наречено „Изгревът“.
През март 1922-ра е разпъната първата палатка от Методи Константинов - първия жител на „Изгрева“. Постепенно на това място заживяват хора с различни професии – общо около 350 души от 11 националности са били сред първите жители на „Изгрева“.
Днес на мястото на Баучеровите поляни се издигат сградите на „Интерпред“, посолството на Руската федерация в България, както и много жилищни сгради.
Запазен е гробът на Учителя Петър Дънов (▼), който се намира в красива градинка.
Гробът е с граници: оградата на градината на ъгъла на улиците “Никола Мирчев” и “Латинка”. Мястото е обявено за исторически паметник на културата с категория „национално значение”.
Благовест Жеков, който е роден там и по думите му е „пряк свидетел на квартал „Изгрев“. Той разказа пред Радио София, че преди около век там са се настанили палатки, бараки, след което се появили и първите постройки. Хората там са били привличани от словото на Учителя.
Останал е списък от 1927 г. с 37 живущи. Той е съставен от д-р Иван Жеков, който навремето е и човекът, закупил земята. В Нотариалния акт пишело, че е теренът е закупен с пари на Братството и за нуждите на общността.
„Този текст, наричан контра летър, доказват, че Братството е собственик, а не лицата, извършили покупката. Благодарение на това мястото беше спасено от съдебен иск на наследници за реституция“, добави г-н Жеков.
Момче на 17 години остава в ареста заради побой в столичния квартал "Стрелбище" снощи. Първоначално по случая бяха задържани 14 непълнолетни, заподозрени в съпричастност към побоя над мъж, който е разхождал кучето си. 13 от тях бяха освободени, като според началникът на Четвърто районно управление Кристиян Тонев скандалът е бил предизвикан от..
До броени дни в Бургас ще бъдат предоставяни специални гривни за проследяване на възрастни хора, които страдат от деменция . "Ако видите човек с лилава гривна с изображение на незабравка, знайте, че е наш съгражданин, който страда от деменция. Проявете разбиране и помогнете! Може да е забравил как да стигне до дома си или да е дезориентиран..
България е на второ място по смъртност при горещи вълни в Европа за 2023 г., но те липсват в описанието на природните бедствия, при които се издава сигнал в националната система за ранно оповестяване BG Alert. За това алармира в своя статия климатологът д-р Зорница Спасова - главен асистент в Националния център по обществено здраве и анализи..
Дългоочакваният Закон за несъстоятелност на физическите лица беше обнародван в Държавен вестник, но ще влезе в сила поне след 9 месеца. Докато имаше обществено обсъждане, а и преди това, Законът претърпя значителни корекции. От експерти той беше определян като лобистки и в защита на кредитните институции, но не и за физическите..
Исторически достоверните бордови игри ни показват как са играли хората в България още по времето на средновековието. Най-емблематичната им възстановка е “Алкерк“ – стратегическа настолна игра, открита върху камък в средновековната столица Плиска, но играна още в Древен Египет и Рим, а по-късно и в арабския свят. “Мисията на център “Алос” е именно..
Изложбата на завършващите бакалаври и магистри от специалност “Метал” предстои на 9 юли. Бакалавърските творби, които ще бъдат изложени на изложбата са дело на студентската работа през последния семестър, който започва от февруари до юни, когато е защитата.Подготовката за изложбата при всеки отнема различно време. “При мен конкретно отне малко повече..
След дискусията за Наредбата за общинските жилища, проведена на 7 юли , председателят на групата на "Спаси София" в Столичния общински съвет Борис Бонев призова за подкрепа на промените при гласуването ѝ в четвъртък, 10 юли. Той е сред вносителите на доклада . Предложените нови моменти предизвикаха недоволство сред наемателите на..