Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Честваме празника на лозарите и винарите

Снимка: Fb/Националното сдружение на българските лозари

Честит празник на лозарите! Какво е да си лозар в България – земята на траките и виното, но и страна с модерно винопроизводство, технологии, иновации и стабилен износ? Какви са предизвикателствата в сектора? Интересни данни, факти и истории за българското винопроизводство разказа Атанас Василев, председател на Националното сдружение на българските лозари.

"Днес е един от дните, в които нито един лозар или винар не трябва да търси оправдание защо се черпи", сподели той и добави, че още е рано да се каже ще има ли добра реколта през тази година, тъй като има резки температурни инверсии.

"Всички, които имаме завод на открито сме в ръцете на Господ и годината ще бъде такава, каквато Господ даде да бъде за нас. Така че ние затова празнуваме нашия светия и покровител  Трифон Зарезан и дай Боже той да е благосклонен към всички нас за да получим една добра реколта", каза Василев.

Той сподели, че в днешна Европа и България е много трудно за винарите и лозарите, тъй като конкуренцията е жестока. 90% от винарите са коректни, но има едни 10%, които развалят имиджа на бранша. По думите му проблемите са, че се създават втори вина или се внася грозде, което е извън ЕС без документи и го декларират като българско.

Василев поясни, че българите по нищо не отстъпваме като лозари на страни като Франция и Италия, но единствено нямаме 200 годишен маркетинг. Един национален продукт не може да бъде представен от една или друга изба, а трябва да е национален бранд и да бъде подкрепен от държавата. Много от българските изби решават да не гледат лозя, тъй като им е по-доходоносно да си купят вино от други страни.

Всяка година оставаме все по-малко и по-малко и затова се борим да има нов лозарски регистър. Ние искаме да имаме реален бизнес, който да е протекциониран", коментира той. Василев добави, че в Северна България по-добре виреят белите сортове, а в Южна червените.

Чуйте още подробности по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Концертна зала за справедлив преход

В чешкия град Острава в момента се строи нов комплекс с концертна зала с 1300 места, зала за театрални представления, камерна зала, образователен център, зала за конференции и звукозаписно студио. Идеята е тя да помогне за трансформацията на региона, който е един от 96-те в Европейския съюз, получаващи финансиране в рамките на Фонда за справедлив..

публикувано на 03.11.24 в 16:27
Ева Перчемлиева

Българската Summertime

Ева Перчемлиева - Тъканова, позната и от "Цинга Манга Фънк", и като преподавател по оперно пеене, записва поредица песни от български композитори: "Винаги съм имала интерес към авангарда. Иван Спасов е не просто композитор и диригент, той е един от тях, с особен поглед над света. Много съжалявам, че не съм го познавала лично.  На 7 ноември ще..

публикувано на 03.11.24 в 12:01

Зодиакът - благодат за композитора

Христо Йоцов за "Зодиак" - албум, който тази вечер, 3 ноември ще бъде представен на живо в София лайв клуб: "Генезисът на проекта се крие в документалиста Марио Кръстев. По време на КОВИД той е прочел всички книги на Харуки Мураками и му е благодарен, че го е върнал във времето. В края на миналата година ми се обади и ми каза, че иска да правя музика,..

публикувано на 03.11.24 в 11:25
Владимир Пасев и Добромир Добрев

Интерактори за живот

Владимир Пасев, президент на Интеракт-клуб към Немската гимназия и Добромир Добринов - ротарианец за благотворителна проява , организирана от учениците:  "Организацията е на 3 етажа - до 18 г., интеракт, до 35 г. - ротаракт и след 35 г. - ротарианци. Най-голямата ни кауза е полиомиелитът - почти сме го убили, само в две страни по света има останало."..

публикувано на 03.11.24 в 10:22
Александър Шаламанов

Историята оживява - Добрият човек Александър Шаламанов

Днес ще се върнем назад във времето на златните години на българския спорт. Периодът на 60-те, 70-те, 80-те години, когато родните спортисти впечатляват не само сънародниците си, но широкия свят. Върховите им постижения обаче не променят човешките качества на голяма част от тях. Българските спортисти от онези години съчетават изключителен талант с..

публикувано на 02.11.24 в 16:00
С Александър Шпатов

Софийски разкази - Александър Шпатов

Александър Шпатов,  председател на Сдружение за градски читални, водач на литературни разходки, изследовател на софийското минало, верен фен на футболен клуб “Левски” и писател, автор на книгата “На живо от София”: "Останали са хората, въпреки, че се променяме вътрешно. София е един европейски град и стои по-добре на световната карта. Усещането, че..

публикувано на 02.11.24 в 15:00
Мими Иванова и Развигор Попов

Адресите на любовта – Мими Иванова и Развигор Попов

Музикантите са заедно повече от 50 години Любовта на Мими Иванова и Развигор Попов далеч не е фойерверк от пръв поглед. Те дълго работят заедно и се уважават като професионалисти преди да се погледнат с други очи. За да се съберат и двамата минават през тежки разводи – Мими с поляка Юрек Рибински, а Развигор с пианистката Теодора. Женитбата им..

публикувано на 02.11.24 в 14:00