По думите й това е проблем за цялата Столична община, тъй като жителите на София се увеличават, но друг е въпросът за отговорността на собствениците на автомобили кой къде паркира.
"Третирам само тази част от казуса в която Столичен инспекторат има правомощия, а именно да се включваме в комисии, по които се регистрират излезлите от употреба моторни превозни средства. След това заедно с експерти даваме предписания за това, че те в рамките на тримесечен срок трябва да бъдат преместени от собствениците от общинските терени или на частен терен, или доброволно да ги предадат за рециклиране", отбеляза Савова.
Тя поясни, че удостоверяването на излезлите от употреба МПС-та се извършва от комисия, защото по Закона за управление на отпадъците те се третират за отпадък. За да се третира един такъв автомобил като отпадък, той трябва да отговаря на определени критерии. Ако след получаването на стикер собственикът не премести автомобила, той се извозва на площадка за разкомплектоване, но там отново има един гратисен период.
"Не всеки път превозното средство изглеждайки в лош външен вид е излязло от употреба. То може да изглежда за вас трошка, но може да си има годишен технически преглед. По този начин критерият за излязло от употреба МПС отпада и затова всеки един сигнал се проверява", посочи Савова. Тя призова гражданите ако са получили въпросния стикер да не чакат административната мярка.
Сигнали се подават в контактния център на Столична община, на телефоните в Столичен инспекторат, както и в съответната районна администрация. През 2022 г. само за район "Изгрев" над 200 коли са стикирани и близо 90 от тях са извозени.
Чуйте още подробности по темата в звуковия файл.
В средата на седмицата във "Форум" коментаторите Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), спряха вниманието си върху след ните теми: Днешните протести на тема Насилие над деца . Дискусиите преди вота на..
"Пътят на музикантите" (Musicorum Via) е името на съвместна инициатива на Българската академия на науките и Националната музикална академия (НМА). Предстои поредица с поредица от концерти, която започва на 7 април в зала "Проф. Марин Дринов“ на БАН. В рамките на академичната година изявени студенти на Музикалната академия ще представят..
Мнозинството от българите ( 55% ) са готови да дарят свой орган на роднина или близък , ако има животоспасяваща нужда, а 19% отговарят, че не биха го направили. По темата за донорството една трета от българите признават, че изобщо не са запознати , а 34% посочват, че "по-скоро не са запознати". 40 на сто биха се съгласили да дарят..
Юлия Спиридонова, е една от най-четените и превежданите български писатели за деца и юноши . Книгите ѝ са превеждани на много езици. Носител е на множество награди като най-четен и обичан автор. Тя е номинирана за пореден път за наградата Астрид Линдгрен тази година . В разговор в предаването "Радиокафе“ тя коментира британския сериал а..
В аулата на Факултета по журналистика и масова комуникация към Софийския университет „Св. Климент Охридски“ от 17:30 часа днес ще има изслушване на кандидатите за омбудсман, организирано от Форум „Гражданско участие“, Националният младежки форум, Български център за нестопанско право и други 9 НПО. Омбудсманът на Република България е..
През месец април Александър Георгиев, Жана Пенчева и Дарио Барето Дамас от артистичния екип STEAM ROOM представят своята нова творба drag ON forever. След премиерата в Стокхолм и българския дебют през 2023 г. спектакълът се завръща на софийска сцена, след това българското турне на представлението продължава с гостуване на публиката в град Габрово, на..
Новата книга на писателката Албена Ненкова "Не, аз благодаря!" стана основа и на моноспектакъла на Бориса Сарафова-Черкелова , носещ същото име. "Не, аз благодаря!" - разказ за малкия човек, намерил убежище в илюзията "театър". Това е на пръв поглед една история за гардеробиерката Невенка, която е останала по случайност сама в дома на..