Относно патриархалните традиции психологът сподели, че те придават на момичетата чувство на дълг, които ги задържа към семейството. Той е първоначално към родителското семейство, а по-късно се пренася и към брачния партньор. Докато момчето има нужда от своята майка и в много голяма степен от своя баща за процеса по идентификация с мъжа и мъжката роля, то момичето остава свързано със своята майка и се опитва да почерпи от нея опит и идеи за това, каква е жената по принцип.
"Ако дъщерята, когато се омъжи отива в друго семейство, понякога то е и доста далече пространствено, то за сина се предполага, че остава в родителския си дом, остава на същото място и води снаха. По този начин се обезпечава грижата за възрастните хора, тоест за родителите, когато те остареят. Така че в този смисъл казвам, че нещата са противоречиви, защото както имаме майки, които казват: ооо, само дъщерята ще те гледа, не разчитай на снахата, така в същото време пък ако нямат момче, мъжка рожба се чувстват недостатъчно пълноценни, реализирани и удовлетворени като майки", посочи Младенова.
Тя отбеляза, че целта една дъщеря не е да бъде отдушник на емоционалните състояния на своята майка, а по-скоро майката да подкрепя дъщерята в нейния самостоятелен личен път на развитие. По думите й контролиращата и свръхобсебваща майка може да бъде както много добра и загрижена, също и такава, която контролира през авторитаризма и желанието да властва над своята дъщеря. Това кара дъщерята да се отдалечи, за да не попада под нейното влияние:
"Нерядко жените, които имат конфликтни и противоречиви взаимоотношения със своята майка доста по-лесно преработват тези трудности, отколкото жените, които смятат своята майка за перфектна", отбеляза Младенова. Тя допълни, че колкото повече знания и умения придобива детето, толкова повече майката следва да се отдалечава от него:
"В някакъв момент, когато детето види, че не се справя достатъчно добре, по всяка вероятност то ще се обърне към нас за подкрепа. Това е моментът, в който можем да му покажем нещо. Майките сме склонни в днешно време да предпазим детето както от всяко препятствие пред физическата му цялост и здраве, тоест да обезопасим къщата, всеки един ръб да е изпилен, да има там протектори, всичко да е вдигнато, прибрано, така че детето да няма досег до абсолютно нищо, което да бъде счупено, повредено и рисковано, така и в емоционално отношение. Днешните майки са изключително тревожни по отношение на това, да не би случайно те да нанесат някаква емоционална травма на своето дете".
Тя посочи, че много големи трудности създават майките, които нямат граница между себе си, своето "лично" и това да признаят "личното" на своето дете. Момичета, които са израснали в среда, в която са били полагани прекомерни грижи за тях, съзрявайки очакват от своите съпрузи да се грижат за тях.
"Изключително важно е първо майката да предаде на дъщерята любов и усет към собствения пол. Тя да се чувства важна, значима като жена, достойна за обич, за внимание, за грижа и ценяща и обичаща своя собствен пол. Да се обича като жена, а не да влиза постоянно в тази конкуренция, която много често виждаме в днешния свят между жените и мъжете. Така или иначе априори ние имаме някакви разлики и е важно всеки да обича и да оценява своя пол такъв, какъвто е", заяви Младенова.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Коментаторите на тази седмица във "Форум" обсъждаха следните теми: Какви трябва да бъдат приоритетите пред редовното правителство ? Абстрактна ли е темата за съдебната реформа? Когато няма стабилно правителство, държавната администрация прави... нищо. "Хората имат нужда от присъствието на държавата в техния живот, но до определени..
Какви ремонти на общежития се извършват с днешна дата в столицата и в цялата страна? Води ли това до проблеми с местата за настаняване? Променят ли се и как условията за настаняване в студентските общежития на различните университети? По тези ключови въпроси разговаряхме с председателя на Националното представителство на студентските..
Университетът за национално и световно стопанство (УНСС) през 2025-а ще отбележи своята 105-годишнина. Във връзка с честванията са предвидени различни събития. Повече за инициативите, както и за висшето образование у нас, разговаряме с проф. д-р Димитър Димитров – ректор на висшето учебно заведение . Той изтъкна, че за поредна година..
Банките осезателно вдигат лихвите по потребителските заеми . През декември 2024 г. средният лихвен процент на новоотпуснатите левови кредити за домакинствата вече е 10.03%, а с допълнителните такси годишният процент на разходите (ГПР) става 10.68%, сочат данните на БНБ. Ръстът на лихвите по потребителските заеми спрямо предходния месец (ноември)..
Вече стана ясно, че учителите са готови на протестни действия , ако не получат обещаното увеличение на възнагражденията. Според колективния трудов договор (КТД) техните възнаграждения трябва да са в размер, равен на 125% от средната брутна заплата за страната . " Не проектираме компромиси . Не сме обсъждали алтернативи. Очакваме да се..
Тази вечер (5 февруари 2025 г.), от 18.30 ч. в Литературния клуб на Столичната библиотека ще гостува Нинко Кирилов в поредицата "Поет на месеца". Той е автор на книги с поезия, проза и драматургия: “Двойници и животни” (2013 г.), “Човек сред хората” (2017 г.), “Три пиеси” (2018 г.), “По-сурово” (2019 г.), “Падане завинаги” (2021 г.), “И други..