Относно патриархалните традиции психологът сподели, че те придават на момичетата чувство на дълг, които ги задържа към семейството. Той е първоначално към родителското семейство, а по-късно се пренася и към брачния партньор. Докато момчето има нужда от своята майка и в много голяма степен от своя баща за процеса по идентификация с мъжа и мъжката роля, то момичето остава свързано със своята майка и се опитва да почерпи от нея опит и идеи за това, каква е жената по принцип.
"Ако дъщерята, когато се омъжи отива в друго семейство, понякога то е и доста далече пространствено, то за сина се предполага, че остава в родителския си дом, остава на същото място и води снаха. По този начин се обезпечава грижата за възрастните хора, тоест за родителите, когато те остареят. Така че в този смисъл казвам, че нещата са противоречиви, защото както имаме майки, които казват: ооо, само дъщерята ще те гледа, не разчитай на снахата, така в същото време пък ако нямат момче, мъжка рожба се чувстват недостатъчно пълноценни, реализирани и удовлетворени като майки", посочи Младенова.
Тя отбеляза, че целта една дъщеря не е да бъде отдушник на емоционалните състояния на своята майка, а по-скоро майката да подкрепя дъщерята в нейния самостоятелен личен път на развитие. По думите й контролиращата и свръхобсебваща майка може да бъде както много добра и загрижена, също и такава, която контролира през авторитаризма и желанието да властва над своята дъщеря. Това кара дъщерята да се отдалечи, за да не попада под нейното влияние:
"Нерядко жените, които имат конфликтни и противоречиви взаимоотношения със своята майка доста по-лесно преработват тези трудности, отколкото жените, които смятат своята майка за перфектна", отбеляза Младенова. Тя допълни, че колкото повече знания и умения придобива детето, толкова повече майката следва да се отдалечава от него:
"В някакъв момент, когато детето види, че не се справя достатъчно добре, по всяка вероятност то ще се обърне към нас за подкрепа. Това е моментът, в който можем да му покажем нещо. Майките сме склонни в днешно време да предпазим детето както от всяко препятствие пред физическата му цялост и здраве, тоест да обезопасим къщата, всеки един ръб да е изпилен, да има там протектори, всичко да е вдигнато, прибрано, така че детето да няма досег до абсолютно нищо, което да бъде счупено, повредено и рисковано, така и в емоционално отношение. Днешните майки са изключително тревожни по отношение на това, да не би случайно те да нанесат някаква емоционална травма на своето дете".
Тя посочи, че много големи трудности създават майките, които нямат граница между себе си, своето "лично" и това да признаят "личното" на своето дете. Момичета, които са израснали в среда, в която са били полагани прекомерни грижи за тях, съзрявайки очакват от своите съпрузи да се грижат за тях.
"Изключително важно е първо майката да предаде на дъщерята любов и усет към собствения пол. Тя да се чувства важна, значима като жена, достойна за обич, за внимание, за грижа и ценяща и обичаща своя собствен пол. Да се обича като жена, а не да влиза постоянно в тази конкуренция, която много често виждаме в днешния свят между жените и мъжете. Така или иначе априори ние имаме някакви разлики и е важно всеки да обича и да оценява своя пол такъв, какъвто е", заяви Младенова.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Новата седмица започва с нови събеседници във "Форум“ – комуникаторът Гергана Костадинова и продуцентът Димитър Кръчмаров. Заедно с водещия Лъчезар Христов, те дискутираха по различни теми от деня: - Разкол в управлението на столицата. "Спаси София“ се раздели с партньорите си от ПП-ДБ. Равносметката. - Антисистемните партии в парламента - Първите..
Един концерт, изпълнен с красота, оцветява афиша на София в началото на тази седмица. Той събира на сцената на може би най-красивата и аристократична зала в София четири дами, които обещават да обсипят публиката със светлина и любов, с богата сценография и специални, великолепни костюми според епохата. А музикалните параметри се простират от..
На 30 април изтича крайният срок за подаване на данъчните декларации за доходите на физическите лица, получени през 2024 година. Това е и срокът за доброволно плащане на пълния размер на 10-процентния налог. Все по-активно търсене на информация как да декларират доходи, получени от упражняването на т.нар. „свободни професии или занаяти“ и..
Брайън Адамс. Канадският славей на рока е със статут на една от най-големите легенди в историята на музиката с продадени близо 100 милиона албума и безброй хитове. Бил е №1 в над 40 държави и е изнасял концерти на шест континента. Удостоен е с Ордена на Канада, въведен е в Канадската зала на славата и има звезда на Канадската алея на славата, както..
През май предстои премиерата на новата книга на проф. Асена Сербезова "Отвъд диагнозата". Проф. Асена Сербезова е с над 20-годишен опит в лекарствения сектор, заемайки различни позиции. Професор е във Факултета по обществено здраве на МУ-София. Била е изпълнителен директор на Изпълнителната агенция по лекарствата към Министерството на..
Театърът и изкуството лекуват, дават крила и надежда на децата. Тази вечер е поредната премиера на филмът-кауза “Артисти за деца” в кино “Одеон”. Документалният филм и отразява една инициатива, която започва много отдавна, преди 20 години и продължава 15 години. “Когато едни млади артисти, които аз водех, попаднахме в с. Широка Лъка. Там се..