Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сънят - нашата виртуална реалност

Снимка: Pixabay

Какви са новите открития в сферата на съня и какво се случва с мозъка ни докато спим? По тези и други въпроси пред Радио София говори сомнологът доц. д-р Кирил Терзийски.

"На пръв поглед сънят изглежда нещо много скучно и еднообразно. Нормалният сън е тих, спокоен, без движения, без хъркане, а в същото време в мозъка ни се случват най-разнообразни процеси. Когато говорим за сън, трябва да имаме предвид, че той има сложна структура и различни компоненти, които носят различни функции", отбеляза доц. д-р Терзийски.

Той поясни, че когато сънуваме това прилича на виртуален стимулатор и през това време мозъкът подрежда информацията от деня, като извлича от нея само най-важното. Тогава става обработката на емоциите, както и на някои от видовете памет. Има хипотези, че именно това е една от отликите на човешкия мозък от изкуствения интелект.

"В съня, именно благодарение на факта, че всичко е възможно нашият мозък тества най-различни, включително и невероятни хипотези и комбинации между отделни елементи на нашето битие, за да може да улови есенцията и общото, патерните в ежедневието", сподели специалистът. Той отбеляза, че всички хора сънуват, но дали ще запомнят какво, зависи от това дали са се събудили във фазата на съня. Липсата на достатъчно сън се изразява в разсеяност, трудно запомняне, умора, а хроничното недоспиване има негативни последици върху организма. То отключва множество заболявания, понижен имунитет и риск от поява на тумори.

По данни от Европа и САЩ все по-голяма част от населението страда от нарушение на съня. Най-честите заболявания са хроничната инсомния и обструктивната сънна апнея, които се предизвикват от използването на електронни устройства, хроничния стрес и наднорменото тегло.

На 28 март 2023 г. доц. д-р Кирил Терзийски ще изнесе лекция озаглавена "The mighty brain"в Sofia Live Club, където всеки ще може да му зададе въпроси, на които той ще отговори.


Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 18.02.25: САЩ и Русия на една маса в Саудитска Арабия

Коментатори във "Форум" тази седмица са социологът Елена Дариева и историкът Светослав Живков. Заедно с водещия Константин Лавсов, част от темите, които дискутираха, бяха: - САЩ и Русия на една маса в Саудитска Арабия - подобряване на двустранните отношения и договаряне на край на войната в Украйна - Доналд Тръмп и обкръжението му - Има ли бойкот..

публикувано на 18.02.25 в 19:14

Жители на "Кремиковци" на протест заради задръствания на жп прелеза на входа на района

Жители на "Кремиковци“ излязоха на протест заради задръствания на жп прелеза на входа на района. Недоволството на местните е свързано с контрола на бариерата, която често образува "тапа" в рамките на 20 до 40 минути. Христо Недялков е на 47 години. Живее в столичния район "Кремиковци". Казва, че последните 15 години е все по-трудно преминаването през..

публикувано на 18.02.25 в 18:24

За достъпна и качествена храна настояха граждански сдружения и политици

С частична политическа подкрепа, изразена от парламентарно представени партии и ангажимент да продължат усилията в осигуряване на достъпна и качествена храна, премина дискусия по темата, която се проведе по-рано днес. Макар сериозен фокус да бе поставен върху ценообразуването на продуктите, участници в събитието коментираха и нужда от..

публикувано на 18.02.25 в 16:37

София възстановява своя дял от 43% в националната икономика

София възстановява своя 43% дял в националната икономика, сочат последните данни за брутния вътрешен продукт на областно ниво. От тях става ясно, че е налице нормализиране след различните аномалии в енергетиката, селското стопанство и туризма през предходните години. Регионалните неравенства обаче остават големи. Най-голямата регионална икономика..

публикувано на 18.02.25 в 15:43
Реставрацията на текстил е трудна и в много от галериите не се прави

Чудото на реставрацията

Националната галерия отново отваря вратите на лабораторията по консервация и реставрация за ценителите на изкуството. Те ще имат възможността да надникнат "зад кулисите" на музея, да видят как се подготвят за експониране произведения на изкуството. Реставратор ще ги запознае с принципите и етиката на съвременната реставрация, както и с..

публикувано на 18.02.25 в 15:31
Част от стенописа на Венцислав Йосифов-Jermain

Читалища разчитат на финансиране по програми от Столичната община и МК

Успешно приключи проектът "Градска памет: Традиция и Графити", реализиран по Програма "Активни читалища" на Столичната община. Това е поредната инициатива, в която си партнират 2 софийски читалища – НЧ "Иван Вазов – 2014", което е в кв. кв. "Левски В" и НЧ "Васил Левски 1928", което е в "Сухата река". "Това - на фасадата на..

публикувано на 18.02.25 в 15:03

Документалният филм „Скрити белези” - разказ за най-доброто ни участие във Венецианското биенале

Документалният филм „Скрити белези” на режисьора Георги Тошев и оператора Борис Пинтев е сред селектираните филми за участие във фестивала Master of Art. Лентата разказва за най-успешното българско участие на Биеналето на изкуствата във Венеция. Комисарят на българското участие д-р Надежда Джакова е своеобразен гид на режисьора Георги Тошев..

публикувано на 18.02.25 в 13:46