Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спелеологът Цветан Паров: Пещерите са библиотеките на Земята

Новата най-дълга пещера у нас ревниво крие своите тайни

Снимка: Радио София

Пещерите са последните девствени кътчета на планетата и като такива са истински съкровищници за изследователите. С микроклимата, който създават и изолацията си от външния свят, те често са дом на изключително редки и дори ендемични видове. Освен красотата си отвътре, те са безценни и заради ясната информация, която дават за формирането на земната повърхност и геоложките процеси, които са протичали милиони години назад.

В резултат на четири десетилетия експедиции пещерата „Колкина дупка“ край Своге вече се води най-дългата пещера в България. Със своите над 19 км дължина, които бяха разкрити миналата година, тя измести пещерата „Духлата“ край Боснек от първото място. 

Това разказа в ефира на БНР Радио София Цветан Паров спелеолог и магистър по аерокосмическо инженерство, докторант в Института за космически изследвания и технологии към БАН. Със сигурност обаче има и още много километри, които още не са картирани. А иначе от години „Колкина дупка“ е известна и като най-дълбоката пещера в България. Със своята над половин километър вертикална дълбочина (или точно 543 м) тя е изключително труднодостъпна.

За разлика от върха, който можеш да видиш отдалече и знаеш, че неговата височина е фиксирана и не се променя, пещерите крият ревниво своите параметри, своята дължина, своята дълбочина. Необходими са изключително много експедиции, които да ги проучват с различна цел и това не е постижение само на един човек или клуб, разказа спелеологът. Той допълни, че най-деен по отношение на "Колкина дупка" е пещерен клуб "Под ръба" с. Церово, доайен в изследванията й, с най-много експедиции и постижения. Интересен факт е, че проучванията върху тази пещера продължават от 40 години насам.

Тя се намира в Понор планина, Западна Стара Планина. Събира изключително много подземни реки и е на 3 етажа с 3 подземни лагера. За да се стигне от входа до най-крайната точка са необходими понякога 2-3 дни. Населена е с прилепни колонии.

Как се отразяват експедициите в пещерите върху човешкия организъм?

"Ти зависиш от храната, която си си занесъл, а междувременно малко ти се обърква циркадния ритъм. Някъде бях чел, че пещерите са прозорците, през които човек наднича в подземния свят. В пещерата след няколко дневен престой се установява, че си трудоспособен 20 – 25 часа и 10 часа спиш", каза още Цветан Паров.

Всичко, което може да се срещне в една световна пещера се среща в "Колкина дупка", твърди спелеологът.

„ Пещерите са библиотеките на земята. Те акумулират и записват информация от както са създадени – за температурата на земята, за водните количества, които са се излизали на повърхността, за Ледниковия период и Големия потоп, описан в Библията. Всички тези знания са записани в образуванията на пещерите за тези, които могат да ги „прочетат“, категоричен е спелеологът.

Проучвания предстоят

Тепърва ще се правят проучвания на „Колкина дупка“ – на биоразнообразието в нея, геоложки, всякакви.

 „Вече започнахме да изследваме влиянието на слънчевата активност върху атмосферни процеси в карстови следи. В края на миналата година разположихме сензори, които измерват влажност, температура, атмосферно налагане и скоро ще изнесем информацията отвътре и ще я сравним с тази от метео станциите над земята.“ 

Паров обясни, че този подход може да се приложи и в ледникова среда и да даде ценно знание за връзката между слънчевата активност и скоростта на топене на ледниците. С тази мисия спелеологът и понастоящем докторант към БАН, изследващ слънчевата активност, обмисля и експедиция в българската база на о-в Ливингстън, Антарктида.

Чуйте още от разказа му за за неговите експедиции в пещерите, и още интересни детайли от разговора на Антония Каменичка в звуковия файл.




По публикацията работиха: Спаска Давранова, Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Третото издание на "Нова българска типография" демонстрира постиженията на българските дизайнери

Третото издание на Нова българска типография демонстрира постиженията на българските дизайнери, работещи в областта на калиграфията, летеринга, шрифтовия дизайн и типографията след 2019 година. Повишеният интерес към изкуството на шрифта през последните години създаде поле за изява на много автори и повиши критериите и очакванията на широката..

публикувано на 23.05.25 в 17:06

Най-добре платената индустрия в България остава IT сектора, други отрасли с остра нужда от кадри

Сериозно разминаване между желанията за професионална реализация на завършващите училище и реалните нужди от кадри на пазара на труда, отчитат от една от големите компании в областта на HR решенията. Наблюденията са направени сред над 300 български и международни компании от различни сектори. През последните години сред най-желаните..

публикувано на 23.05.25 в 16:48

БАН чества 24 май с инициатива за академични проповеди

Тържествено събрание по повод 24 май се проведе през днешния ден в Българската академия на науките.  Заместник-председателят на БАН проф. Емануел Мутафов откри празника в зала “Проф. Марин Дринов“ с откъс на старобългарски език от “За буквите“ на Черноризец Храбър.  Председателят на Академията чл.-кор. Евелина Славчева поздрави учените и гостите за..

публикувано на 23.05.25 в 16:32
Рада Бонева

Искам да разчупя стереотипите за вещите и дрехите втора употреба

"Живот с нулев отпадък" – философия, която цели да се намали максимално отпадъкът, който произвеждаме. Друга свързана тема, която също набира популярност, е пазаруването на дрехи втора употреба – не само като стилен и икономичен избор, но и като сериозна алтернатива на бързата мода и нейното въздействие върху планетата. “В началото на 2017 г. се..

публикувано на 23.05.25 в 16:22

Внасят законопроект за намаляване на лихвите на студентските кредити от 7% на 3%

От БСП внасят законопроект за намаляване на лихвите на студентските кредити от 7% на 3%. В момента лихвите по кредитите са 7% – таван, който е заложен от държавата. Преди дни председателят на МО в БСП и председател на комисията по младежта и спорта в парламента Габриел Вълков заяви, че "няма как банките да печелят още повече пари на гърба на..

публикувано на 23.05.25 в 15:54

Кампанията "Облечи дете в нужда" е в разгара си

Кампанията “Облечи дете в нужда“ осигурява тоалети на абитуриенти в неравностойно положение. Кампанията ще облече зрелостници, които ще празнуват бала си в президентството на 29 май. Организатор на кампанията е Димитрина Помакова. Чрез нея се осигуряват рокли, костюми, обувки и аксесоари за децата, които ще празнуват своя бал в президентството на..

публикувано на 23.05.25 в 15:45

Sofia Graffiti Tour отива в Перник за джем заедно с “Перник на Младите”

Изкуството на буквите - графити джем в Перник Този уикенд екипът на Sofia Graffiti Tour отива в Перник за джем заедно с “Перник на Младите” . В рамките на три дни ще преобразят пешеходния подлез на жп. спирка “Метал” - Перник. Графити джемът "Изкуството на буквите" кани артистите да влязат в диалог с буквите – да ги изрисуват, преплетат, измислят..

публикувано на 23.05.25 в 15:09